■ Ceahlăul a zdrobit cu 16-1 pe Olimpia Rîmnicu Sărat, în prima manşă din optimile Cupei României ■ returul va fi duminică, dar calificarea în sferturi nu mai are cum să le scape juniorilor pietreni ■

Juniorii de la Futsal Ceahlăul, echipă ce evoluează în Campionatul Naţional U19, sînt cu un picior în sferturile Cupei României după victoria categorică înregistrată în manşa I a optimilor, de la Piatra Neamţ. Marţi seară, 12 februarie, elevii lui Răzvan Lupu au întîlnit la Sala Polivalentă 2 pe Olimpia Rîmnicu Sărat, echipă ce evoluează în Seria a II-a a întrecerii naţionale a juniorilor. La capătul celor două reprize, gazdele s-au impus cu un scor zdrobitor, 16-1 (11-1), astfel încît jocul retur, programat duminică, 17 februarie, pe terenul buzoienilor, nu ar trebui să pericliteze în vreun fel calificarea nemţenilor. „A fost o partidă în care am reuşit să controlăm jocul de la un capăt la altul, asigurînd un rezultat care ne face să mergem încrezători duminică pentru meciul retur de la Rîmnicu Sărat. Au marcat: Codrin Babii (4), Alex Apostoae (3), Radu Dumitru (2), Andrei Lazăr (2), Andrian Tcaci, Darius Roca, Toni Popoaia, Emilian Sucioaia şi un autogol al oaspeţilor“, a precizat la final Cristi Vornicu, managerul grupării Futsal Ceahlăul. De menţionat că pietrenii au ajuns în optimi tot după o victorie categorică (7-0) cu Poli Iaşi, într-un meci disputat în capitala Moldovei la începutul lunii decembrie. Revenind la manşa I a optimilor, iată şi celelalte rezultate înregistrate în duelurile disputate între 28 ianuarie şi 12 februarie: Liceul Tehnologic Auto Craiova – CSM Tîrgu Mureş 3-14; Informatica Timişoara – Viitorul Băleasa 6-6; West Deva – Forţa Oltenia Craiova 7-5; CN Nicu Gane Fălticeni – CS United Galaţi 3- 5; Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – CFF Clujana Cluj-Napoca 10-3; Bukovina Vicov – Korondy Junior 2017 Corund 6-4; Viitorul 2010 Buzău – CS KSE Tîrgu Secuiesc 9-6. După jocurile din tur, trei grupări sînt 99% sigure de prezenţa în sferturi respectiv: Futsal Ceahlăul, CSM Tîrgu Mureş şi Futsal Klub Odorheiu Secuiesc. În prologul returului, CS KSE Tîrgu Secuiesc a primit ieri, 13 februarie, replica formaţiei Viitorul 2010 Buzău, iar celelalte jocuri din manşa secundă sînt programate în intervalul 16-20 februarie.