Sport

La CSM Ceahlăul, reunire cu nou antrenor în noul an

Știre publicată în urmă cu

în data de

23 de jucători au fost prezenti ieri dimineată la primul antrenament din acest an al echipei de fotbal CSM Ceahlăul, grupare care a încheiat pe locul I turul campionatului Ligii 4 si are ca obiectiv promovarea în esalonul superior. Cu un nou antrenor principal la timona echipei, Gabriel Rădulescu, aflat si el la început de drum (numit în decembrie în locul lui Toader Stet), galben-negrii au frămîntat zăpada de pe terenul sintetic timp de două ore, la o temperatură la limita gerului. „A fost o zi plăcută, în ciuda frigului. Ne-am reunit cu mult entuziasm. Doar Vali Rotaru a absentat, dar el a fost învoit. Practic e acelasi lot, băietii sînt sănătosi, dornici de a se pregăti si de a progresa. Sînt si multi jucători tineri, juniori promovati de la grupele LPS, acolo unde eu am activat ca antrenor. Sînt jucători de perspectivă, de valoare, care vin să ajute CSM Ceahlăul. Dacă nu vor reusi să fie pe posturi de titulari, cu sigurantă că vor evolua la grupele de juniori pentru că au nevoie de jocuri“, a declarat profesorul Gabriel Rădulescu, acesta precizînd că lotul pe care se va baza în campionat va fi format din 24-25 de jucători. Ajutat de secunzii Lidi Chertic, Valentin Avădanei si Florin Anton, principalul echipei pietrene a condus o sedintă tehnică în care s-a insistat pe pregătirea fizică, dar jucătorii au avut si bucuria paselor cu mingea pe suprafata înzăpezită a terenului. „În primele 3-4 săptămîni vom avea pregătire fizică, plus partea tehnică. În perioada 4-11 februarie vor fi cîte două antrenamente pe zi în regim de semicantonament. Îmbinăm pregătirea cu jocurile si sperăm ca la începerea campionatului să fim în formă bună“, a mai precizat Gabriel Rădulescu, tehnicianul adăugînd că primele două jocuri de pregătire au fost deja stabilite: pe 27 cu Gauss Bacău (lider în Liga 4 Bacău) si pe 31 cu CSM Pascani (Liga 3), ambele partide urmînd a avea loc la Piatra Neamt. „Obiectivul e promovarea, obligatorie pentru proiectul CSM-ului, pentru continuitate, pentru tinerii jucători. E important să jucăm în liga a III-a sezonul următor“, a mai adăugat noul antrenor principal al galben-negrilor. Între jucătorii care au reluat antrenamentele ieri a fost si Andrei Apostol, talentatul mijlocas care a fost multă vreme indisponibil din cauza unor probleme medicale. „Din păcate am avut încurcătura asta cu piciorul, am pierdut aproape tot turul de campionat. Încerc să muncesc foarte mult, chiar dacă uneori mai simt durerea. Nici nu stiu ce poate să fie, am fost la toate cabinetele, am fost la Iasi, la Bucuresti si nu am rezolvat nimic“, a spus Andrei, încrezător însă în revenirea sa la echipă pentru atingerea obiectivului, promovarea. „Se stie că pentru orice fotbalist perioada de pregătire de iarnă e cea mai grea, însă e si cea mai importantă. Trebuie să muncim foarte mult pentru că nu vom avea un retur usor, iar ceea ce facem, facem în folosul nostru. Sperăm să îndeplinim toate sarcinile pe care ni le va trasa domnul antrenor, să facem un retur de campionat asa cum vrem si să promovăm în Liga 3“, a mai adăugat Andrei Apostol.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Fotbal

Neamţ: În fotbalul judeţean, etapă a confirmărilor

în data de

■ echipele fruntaşe din sezonul trecut s-au instalat la vîrful clasamentului şi în acest debut de campionat ■ cinci echipe merg ceas în cele două serii ■ în Seria A, Bradu Borca şi Speranţa Răuceşti respectiv Moldova Cordun, Victoria Horia şi Voinţa Valea Ursului, în Seria B, au maxim de puncte ■

A treia etapă din Liga 4 Neamţ disputată duminică, 15 septembrie, a reconfirmat forma bună a echipelor care şi anul trecut au prins play- off-ul, ori au ajuns în faza finală a Ligii 5. În seria A, Bradu Borca şi Speranţa Răuceşti s-au instalat în frunte cu trei victorii din trei jocuri, în runda de duminică cele două grupări cîştigînd la scor partidele disputate în deplasare. Echipa de pe Valea Muntelui, cu doi foşti jucători ai CSM Ceahlăul (Marius Rusu şi Valentin Rotaru) s-a impus la Girov cu 5-1, însă desprinderea a venit în actul secund după ce, la pauză, Bradu conducea cu un singur gol (2-1). În schimb, Speranţa Răuceşti şi-a făcut meciul uşor la Podoleni încă din prima repriză, în primele 45 de minute elevii lui Gabi Coşa înscriind de cinci ori. De remarcat că trei dintre cele 6 goluri ale oaspeţilor au fost marcate de Dragoş Patrichi, celelalte reuşite fiind semnate de Silviu Monoranu, Liviu Ruxandari şi Alex Smău. „Felicit jucătorii pentru implicare şi dăruire, au demonstrat că, deşi ne-au lipsit trei jucători importanţi (Sergiu Matei, Ionuţ Panainte şi Bogdan Brăescu, n.r.), avem un lot bun care nu depinde în mare parte de unul sau altul. Am marcat foarte repede la începutul reprizei I, iar asta a fost bine. Mă bucur că nu am luat nici un gol şi am reuşit să concretizăm mai multe dintre ocaziile de gol create. Am mai avut, din nou, multe alte situaţii clare de a marca, pe care le-am tratat cu prea mare lejeritate, lucruri care ne-au făcut meciurile grele în primele două etape. Felicitări şi celor 3 jucători care au jucat finala Eurocup, în Italia, care din păcate au pierdut la loteria penalty-urilor cu scorul de 13-12. În timpul meciului de la Podoleni, şi colegii din teren se interesau de rezultatul lor din semifinală. Asta demonstrează că Speranţa are un lot de jucători valoroşi, uniţi şi de caracter. Putem să-l numim pe Dragoş Patrichi omul meciului, deoarece a marcat 3 goluri“. a declarat Gabi Coşa, antrenorul echipei Speranţa Răuceşti. De menţionat că în această serie două echipe, Viitorul Podoleni şi Voinţa Dochia nu au reuşit să cîştige vreun punct. Formaţia din Dochia are cea mai slabă apărare – 15 goluri primite în timp ce atacanţii de la Bradu Borca sînt cei mai eficienţi – 19 goluri înscrise. În seria B, trei echipe conduc ierarhia după trei runde, cu 9 puncte: Moldova Cordun, Victoria Horia şi Voinţa Valea Ursului. Cu trei victorii realizate cu scoruri-fluviu, Moldova Cordun s-a instalat pe locul I, duminică, fiind rîndul echipei din Oniceni să piardă la un scor detaşat: 2-8. „Am întîlnit pe propriul teren pe AS WST Oniceni, o echipă care a avut rezultate bune în returul din Liga 5, ediţia 2018-2019. Vremea a fost propice pentru fotbal, astfel că spectatorii au venit în număr mare pe arena din Cordun şi au urmărit un meci superb, cu goluri multe şi execuţii tehnice de excepţie, scorul fiind 8-2 în favoarea noastră. Sîntem mulţumiţi că avem cea mai buna ofensivă din Liga 4, 24 de goluri marcate şi de faptul că ne-am păstrat fotoliul de lider. Golurile noastre au fost marcate de: Andrei Paraschiv (3), Sergiu Gugoaşă, Cătălin Adafinei, Mihai Moisii, Dănuţ Rusu şi Ovidiu Tălmăcel“ a declarat Cristian Cocea, purtătorul de cuvînt al formaţiei Moldova Cordun. Rezultatele complete ale etapei a 3-a: Seria A: Voinţa Dochia – Bravo Bodeşti 0-3; AS Grumăzeşti – Zorile Urecheni 4-3; ASF Girov – Bradu Borca 1-5; Viitorul Podoleni – Speranţa Răuceşti 0-6; Stejarul Ţibucani – Energia Pîngăraţi 2-2; Ozana Timişeşti – Flacăra Brusturi 6-4; Seria B: Moldova Cordun – WST Oniceni 8-2; Cetatea Gîdinţi – Moldova Pildeşti 3-3; Vulturul Costişa – Siretul Doljeşti 1-1; Voinţa V. Ursului – Stejarul Stăniţa 4-2; Voinţa Bozieni – Victoria Horia 3-6; Voinţa I. Creangă – Unirea Trifeşti 1-0. În Seria B, Moldova Cordun are cel mai bun atac, 24 de goluri, în timp ce defensiva cea mai slabă o are Cetatea Gîdinţi (16 goluri). Runda a 4-a va avea loc pe 22 septembrie: Seria A: Bradu Borca – AS Grumăzeşti; Bravo Bodeşti – ASF Girov; Speranţa Răuceşti – Voinţa Dochia; Energia Pîngăraţi – Viitorul Podoleni; Flacăra Brusturi – Stejarul Ţibucani; Zorile Urecheni – Ozana Timişeşti. Seria B: Moldova Pildeşti – Moldova Cordun; Siretul Doljeşti – Cetatea Gîdinţi; Stejarul Stăniţa – Vulturul Costişa; Unirea Trifeşti – Voinţa Valea Ursului; Victoria Horia – Voinţa Ion Creangă; WST Oniceni – Voinţa Bozieni.

Handbal

Piatra Neamţ: HCF a învins clar echipa Federaţiei

în data de

■ Naţional Braşov - HCF Piatra Neamţ 26-33 (10-17), în etapa a II-a a Diviziei A feminine de handbal ■ pietrencele au cîştigat în faţa unei formaţii alcătuite din jucătoare sub 18 ani ale Centrului Naţional de Excelenţă, patronat de FRH ■

Într-o formulă cu multe noutăţi faţă de sezonul trecut, HCF Piatra Neamţ a reuşit în week-end prima victorie din acest sezon al Diviziei A. La a doua deplasare consecutivă, formaţia pregătită de profesorul Dan Valentin a avut de înfruntat pe Naţional Braşov, meciul disputîndu-se pe 14 septembrie, în Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi“. Practic, pietrencele au evoluat împotriva unei echipe alcătuită din jucătoare sub 18 ani pregătite de Carmen Buceschi, fosta jucătoare a naţionalei, în cadrul Centrului Naţional de Excelenţă, unitate patronată de Federaţia fe Handbal. După o evoluţie bună, HCF Piatra Neamţ a învins cu scorul de 33-26 (17- 10), profesorul Dan Valentin fiind mulţumit atît de rezultat, cît mai ales de evoluţia elevelor sale. „La Braşov am jucat practic împotriva echipei Naţionalei Under 18 a României, toate aveau pe spatele tricoului numele ţării noastre. Noi am jucat în special prima repriză foarte bine. Am folosit o junioară, Mazilu Antonia, care s-a integrat în jocul colectiv şi a dat 8 goluri, a revenit şi Dorneanu care a înscris şi ea 5 goluri. La înţelegere cu ea, în repriza a doua am apelat şi la Simona Miron, venită după refacere în urma operaţiei la picior. A jucat mai mult în apărare, dar a scăpat şi de două ori în atac şi a şi înscris o dată. Jocul de apărare a fost foarte bun în prima repriză şi de aici am declanşat faza a doua şi contraatacul iar la pauză aveam 7 goluri. Echipa începe să se mişte din ce în ce mai bine, pe măsură ce înaintăm în pregătire“, a declarat antrenorul Dan Valentin, care a rulat topt lotul de jucătoare în meciul e la Braşov: Lujerdean, Bejenaru (portari) – Mazilu (8 goluri), Roşca (6), Dorneanu (6), Petrariu (5), Nica (4), Creangă (2), Dâdă (1), Miron (1) şi Iştoc. La gazde au evoluat: Petre, Ivanov – Borş (8), Havaşi (5), Samson (4), Popica (3), Prescură (3), Bogdan (3), Drăgan. „Sîntem într-un program de pregătire continuă pentru că aveam cam altă echipă faţă de anul trecut; a dispărut Oancea în mod special şi mai avem şi cîteva fete noi. Nu mai sînt nici portarii din anul trecut, dar avem alţi doi portari tineri, sub 18 ani, de perspectivă“, a mai menţionat Dan Valentin. În celelalte două jocuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: CSM Roman – CSM Galaţi 17-32 (10-15) şi Ştiinţa Bacău – Dunărea II Brăila 30-27 (17-14). Runda a doua nu a oferit suprize în Seria A, favoritele impunîndu-se detaşat. Liderul, CSM Galaţi, a reuşit o serie de 11 goluri consecutive între minutele 29 şi 40 în meciul de la Roman, iar în etapa viitoare va da piept cu Ştiinţa Bacău, într-un prim derby al seriei. Tot în etapa a III-a, sîmbătă, 21 septembrie, HCF Piatra Neamţ va evolua pe teren propriu, la Sala Polivalentă împotriva conjudeţenei CSM Roman, iar HC Dunărea Brăila va primi vizita echipei Naţional Braşov, meciul fiind programat în devans (joi, 19 septembrie).

Fotbal

Ceahlăul, victorie la malul Ozanei

în data de

Autor

■ oaspeţii au învins la limită, scor 2-1 şi sînt pe poziţia IV în clasament ■ Arsene Luboya a ajuns la a cincea reuşită, în patru dispute ■

CSM Ceahlăul a trecut cu bine şi peste a IV-a etapă a Ligii 3, Seria 1, vineri, 13 septembrie, învîngînd cealaltă echipă nemţeană din acest eşalon fotbalistic, Ozana Tîrgu Neamţ, scor 2-1 (2-1). În ansamblu, meciul a fost destul de plăcut, cu oaspeţii care au dominat prima repriză, cînd au şi înscris de două ori, şi cu gazdele mai insistente în cea de-a doua parte. Marcatori au fost Denis Şerban, minutul 20, , respectiv, Yoann Fellrath, minutul 32 şi Arsene Luboya, minutul 38. Înainte de meci, antrenorul pietrenilor, Ştefan Stoica, afirma că nu va fi un meci uşor, tîrgnemţenii punînd probleme adversarilor, dar spera că va găsi soluţiile pentru a anihila jocul ofensiv al gazdelor: „Este o echipă care pe propriul teren joacă destul de agresiv, am văzut-o şi-n meciuri oficiale şi de verificare, care crează probleme oricărui adversar. Noi sîntem însă obligaţi să jucăm şi să obţinem un rezultat pozitiv. Ozana este o echipă care acasă presează de la început, dar, în mod logic, nici o echipă nu poate presa timp de 90 de minute. Ei fac un presing agresiv la începuturile meciurilor şi pînă acum le-a ieşit. Sperăm că vom găsi soluţia să nu reuşească să marcheze. Cred că avem valoarea, în acest campionat, să învingem oricare dintre echipele din serie“. Revenind la întîlnire, prima repriză a fost una în care Ceahlăul a fost mai bună. Luboya (10) şi Fellrath (11) au ratat bune oportunităţi, şeptarul pietren irosind o ocazie imensă, după ce a ajuns singur cu portarul advers şi a trimis peste acesta, dar pe lîngă ţintă. La prima apariţieîn treimea pietrenilor, gazdele au deschis scorul. Ozana a beneficiat de o lovitură liberă, mingea a fost respinsă nu foarte bine de fundaşii galben-negri, iar Şerban a şutat fără preluare din marginea careului mare. Mingea a trecut printre mai mulţi jucători, fapt care l-a încurcat serios pe Barna, care a plonjat tîrziu. Apoi, la conducerea ostilităţilor a trecut Ceahlăul, gazdele nemaiavînd nici un moment ofensiv de remarcat, în timp ce pietrenii au marcat de două ori şi au mai irosit cîteva situaţii de a mai înscrie. Luboya, minutul 26 a şutat de la distanţă, dar pe direcţia portarului tîrgnemţean, după care a creat faza golului egalizator. A pătruns în careul gazdelor prin flancul stîng, a centrat în faţa porţii, iar Fellrath a restabilit egalitatea. Acelaşi atacant francez a şutat (35), dar a prins în doi timpi Bîlbă. Franck M’Barga a executat foarte bine un corner în minutul 38, iar Arsene Luboya a înscris, cu o lovitură de cap, al cincilea său gol în campionat în patru meciuri. După pauză, Pîntea (50) a şutat sub transversală de la marginea careului mare, dar Bîlbă a trimis în corner. O intervenţie salutară a avut portarul gazdelor şi la execuţia cu capul a lui Andreş (61), pentru ca mai apoi Ozana să devină tot mai ambiţioasă şi mai prezentă în jumătatea adversă. Şuturile de la distanţă, din acţiune, ale lui Apostol (64, 76, 91) au încadrat trasorul din lovitură liberă al lui Radu Miron (68), la care a intervenit foarte bine Barna. Ultimul moment important al jocului a fost pe finalul minutelor de prelungire (94), cînd gazdele au cerut o loviturăde pedeapsă la un duel în careu. Din minutul 74, oaspeţii au evoluat în zece, mijlocaşul ■ Cosmin Rotaru fiind eliminat pentru cumul de cartonaţe galbene. Pentru Ozana Tîrgu Neamţ, antrenorul Daniel Zavate a trimis în teren pe: Bîlbă – Balint, Moisi, Rusu, Huţanu, Popa (Vavriţa), Şerban (Miron), Hodorogea (Ignea), Mercac (Asăvoaei), Apostol, Zaharia. Pentru Ceahlăul au evoluat: Barna – Miclean (Oteliţă), Bourama, Andreş, Modibo, Rotaru, M’Barga, Luboya, Petra (Iliescu), Pîntea (Toma), Fellrath (Jalbă). Etapa viitoare, CSM Ceahlăul primeşte vizita liderului, Aerostar Bacău, iar FC Ozana Targu Neamt va juca în deplasare cu CSM Paşcani. În celelalte dispute din etapa a IV-a s-au înregistrat următoarele rezultate: (vineri) CS Sporting Lieşti- ACS Şomuz Fălticeni 1-1, Aerostar Bacău – Bucovina Rădăuţi 3-2; FC Botoşani 2 – CSM Paşcani 4-2; (sîmbătă) Sporting Lieşti – Şomuz Fălticeni 1-1; KSE Tîrgu Secuiesc – CSM Bacău 0-0; Ştiinţa Miroslava – Foresta Suceava 2-3; CSM Focşani – Universitatea Dunărea de Jos Galaţi 1-0 şi SC Oţelul Galaţi – Huşana Huşi 2-0. În derbiul rundei, Aerostar – Bucovina Rădăuţi, chiar dacă scorul este strîns, băcăuanii n-au tremurat în ceea ce priveşte victoria, ei marcînd în minutele 3, 57 şi 64, iar oaspeţii în minutele 22 şi 90+2.