■ în concursurile de echitaţie din week-end-ul trecut, Radu Ilioi şi Aurel Cojocaru au cîştigat Cupa Municipiului, respectiv Cupa Fermierului ■ organizatorii speră să fie un succes şi întrecerile ce vor avea loc începînd de astăzi ■

Prima serie de competiţii organizate la Baza Hipică Virgil Bărbuceanu a avut loc în week-end-ul trecut (22-24 iunie), cînd sportivi de la cluburi ecvestre din ţară s-au întrecut pentru Cupa Municipiului (ediţia a XXI-a) şi Cupa Fermierului (ediţia a II-a). În total, au fost 15 probe la copii, amatori, debutanţi, juniori şi seniori, iar clubul gazdă, Ecvestru Piatra Neamţ a reuşit să ocupe locul I la proba 1 – Nivel F (amatori), prin Oriana Chelariu, pe calul Print. Cupa Municipiului Piatra Neamţ a fost cîştigată de Radu Ilioi (CSA Steaua), cu calul Obora’s Willy (proprietar Gabriel Ilaş), cu un punctaj cumulat după cele două probe de 35 de puncte. Pe locul II, la două puncte diferenţă, s-a clasat colegul său de club, Aurel Cojocaru, cu calul Kadira, iar pe treapta a treia a urcat Tiberiu Cebotaru, de la clubul Equester Iaşi, cu calul Clouny S (26 de puncte). În clasamentul cumulat, la Cupa Municipiului au mai punctat Florin Lateş (Equester), Raul Ilioi (CSA Steaua), Călin Nemeş (U Cluj), Dana Panaite (Rodeo) şi Ioana Băisanu (CE Rădăuţi). Cupa Fermierului a fost adjudecată la mare luptă de Aurel Cojocariu, cu calul Chessina, care a scos un timp de 43’94” în barajul cu Florin Lateş (Canavaro), care a avut un timp de 44’13”. Locul trei a fost ocupat tot de Aurel Cojocariu, care a participat în concurs şi cu calul Kadira. Pentru locul I premiul a fost de 1050 de lei, pentru medialia de argint 875 de lei, iar pentru III, 700 de lei. Au mai fost premiate şi locurile IV (525 de lei), unde s-a clasat Radu Ilioi (Obora’s Willy), respectiv V (350 de lei), ocupat de Tiberiu Cebotaru (Clouny S). Ultima probă din concurs, Ştafeta Prieteniei, fost cîştigată de perechea de sportivi de la CSA Steaua Aurel Cojocaru (cu calul Zuzmo) şi Irina Devan (Charming Boy), care au fost premiaţi cu 600 de lei. Pe locul al doilea s-a clasat perechea Radu Ilioi (Cornet’s Pride) – Teodora Popescu (Acrobat), pemiaţi cu 500 de lei, iar medalia de bronz a revenit perechii Dana Panaite (Casparow) – Jasmina Panaite (Pepper), cele două sportive de la clubul ieşean Rodeo fiind răsplătite cu 400 de lei. Au fost premiate şi perechile clasate pe locurile 4 şi 5, cu 300, respectiv 200 de lei: Todor Iszlai Ilka – Antal Csaba (ambii de la clubul Husar, Slănic Prahova), şi Tiberiu Cebotaru (Equester) – Călin Nemeş (U Cluj). De menţionat că fondul de premiere pentru Cupa Municipiului şi Cupa Fermierului a fost în valoare de 30.000 de lei, bani asiguraţi din bugetul local, iar diferenţa pînă la 80.000 a fost asigurată de fermieri. „A fost posibilă organizarea acestor două concursuri datorită modului în care CL şi Primăria Piatra Neamţ au înţeles că trebuie să sprijine această activitate şi datorită receptivităţii de care au dat dovadă foarte mulţi fermieri nemţeni, în mod deosebit de la Ştefan cel Mare, Girov şi Dochia. Acestora li s-au alăturat două firme importante, care asigură produse pentru fermieri, Combinatul de Îngrăşăminte Chimice Năvodari şi Monsanto România“, a declarat Costache Lupu, preşedintele CS Ecvestru. Sportivii şi caii de concurs au rămas sub Pietricica şi în această săptămînă, deoarece între 29 iunie şi 1 iulie se vor desfăşura întrecerile din cadrul Trofeului Virgil Bărbuceanu şi finala Campionatului Naţional de sărituri peste obstacole. „Această competiţie este susţinută de CJ Neamţ care asigură 50.000 de lei, iar restul de pînă la 80.000 de lei îi obţinem din sponsorizări şi publicitate. Premiile la Trofeul Bărbuceanu şi la finala CN se ridică la 35.000 de lei pe care îi asigură Consiliul Judeţean Neamţ. Ne bucură că autorităţile locale şi judeţene sînt alături şi susţin sportul călare şi sperăm ca toate problemele cu care ne-am confruntat de-a lungul timpului să se rezolve“, a mai adăugat Costache Lupu.