■ Ceahlăul - Poli Iaşi 5-3 (2-3) în etapa a III-a a Campionatului Naţional de futsal juniori U19 ■ pietrenii au întors soarta jocului în repriza secundă şi puteau cîştiga la un scor mult mai confortabil ■ au fost numeroase oportunităţi ratate, printre care şi trei lovituri de la 10 metri ■

Echipa de juniori a Futsal Ceahlăul a reuşit să spargă gheaţa în acest sezon al Campionatului Naţional U19 (jucători sub 19 ani) şi să înregistreze prima victorie. După două înfrîngeri suferite în primele etape ale sezonului, în deplasările de la Fălticeni şi Darabani, prima apariţie în faţa propriilor suporteri a adus şi întîia victorie. Galben-negrii au cîştigat jocul disputat marţi seară, 6 noiembrie, în sala Polivalentă 2 în faţa celor de la Futsal Poli Iaşi cu 5-3, însă victoria nu a fost deloc uşoară. La pauză, oaspeţii conduceau cu 3-2, însă mobilizarea pietrenilor din actul secund a avut rezultate pe tabelă. Cronica duelului, postată de reprezentanţii echipei Futsal Ceahlăul pe pagina de socializare, arată evoluţia dramatică a meciului, victoria balansînd de la o echipă la celalaltă. „Meciul l-am început de la 0-1, oaspeţii înscriind în secunda 30 după o greşeală în lanţ a apărării noastre. Am preluat conducerea partidei, dominînd şi acumulînd posesie, dar, din păcate, ratînd cîteva ocazii importante. Oaspeţii marchează pentru 0-2 după un contraatac şcoală, dar în minutul imediat următor (10), Darius Roca înscrie după o schemă îndelung exersată la antrenamente. Continuăm să atacam, dar din nou greşim inexplicabil în defensivă şi ieşenii marchează pentru 1-3. Din nou dăm dovadă de reacţie rapidă, Radu Dumitru marcînd pentru scorul pauzei după o pasă de la Codrin Babii. După pauză, continuăm să dominăm partida, iar egalarea vine firesc, în minutul 24, după eurogolul lui Alex Apostoae. Meciul se încinge şi ambele echipe au ocazii de gol. Reuşim să fim mai concentraţi şi în minutul 35 Codrin Babii ne aduce pentru prima dată în avantaj după un atac pe traseul Alex Apostoae – Radu Dumitru. Oaspeţii sînt nevoiţi pentru prima dată în acest meci să iasă la joc. Spaţiile astfel create în defensiva lor sînt fructificate de Alex Apostoae, în minutul 38. Reuşim şi contraperformanţa să ratăm 3 lovituri de la 10 metri, pentru un final care putea fi mai liniştit. Totul este bine cînd se termină cu bine, iar băietii noştri îşi adjudecă prima victorie în acest sezon, într-un meci după care rămîne impresia că puteam să cîştigăm mai lejer“, au relatat reprezentanţii echipei pietrene. Tot în etapa a III-a, în Seria I s-au mai înregistrat rezultatele: duminică, 4 noiembrie: Bukovina Vicov – Sporting Darabani 2-4 (1-3) şi luni, 5 noiembrie: CN Nicu Gane Fălticeni – CSM Vaslui 4-16 (2-8). Pietrenii nu vor evolua în runda a IV-a, în deplasare cu liderul CSM Vaslui, deoarece meciul a fost reprogramat, iar următoarea partidă va fi tot pe teren propriu, în etapa a V-a, pe 18 noiembrie, cu Bukovina Vicov.