■ juniorii pietreni au obţinut o victorie în ultimele secunde ale jocului de la Vaslui ■ conduşi de gazde cu 2-0, elevii lui Răzvan Lupu au înscris de trei ori pe final de meci prin Dumitru (37') , Andrian Tcaci (38') şi Alex Apostoae (40') ■

Tinerii jucători de la Futsal Ceahlăul au obţinut o victorie de senzaţie în deplasarea de la CSM Vaslui, meci restanţă din Campionatul Naţional de juniori U19, Seria I. Marţi seară, elevii profesorului Răzvan Lupu au dat dovadă de caracter şi forţă de grup. Deşi au fost conduşi cu 2-0, au revenit pe final de meci înscriind de trei ori. Rezultatul e cu atît mai important cu cît a fost obţinut în faţa unei formaţii fruntaşe a seriei, şi confirmă forma bună a pietrenilor, ajunşi la trei victorii consecutive. „Juniorii au mers la Vaslui cu multă încredere după cele două victorii consecutive obţinute pe teren propriu. Ştiam că vom întîlni un adversar puternic, poate cel mai bun echipa din serie“, aratăreprezentanţii grupării pietrene. Din prezentarea făcută publică pe contul de Facebook al grupării Futsal Ceahlăul rezultă că începutul partidei a fost de partea gazdelor care s-au instalat la cîrma partidei, dominînd. Nemţenii au replicat cu o organizare bună în defensivă şi raiduri pe contraatac. „Gazdele încep să îşi arate colţii, ratînd cîteva bune oportunităţi la poarta excelentului Andy Crudu. Pe final de repriză, reuşim să echilibrăm jocul, avînd cîteva bune ocazii de a deschide scorul, cea mai clară prin Alex Apostoae care loveşte transversala gazdelor. Din păcate, cu 50 de secunde înainte de finalul reprizei, la o fază care nu anunţa nimic, Vlăduţ Dudău, internaţionalul echipei vasluiene, deschide scorul după o nesincronizare în apărare“, au menţionat oficialii pietreni. După pauză jocul curge echilibrat, gazdele nemairiscînd, dar ocaziile apar la ambele porţi. La o astfel de fază, în minutul 26, gazdele au beneficiat de o lovitură liberă la 7 metri de poarta pietreană, extrem de uşor acordată de arbitri, iar vasluienii reuşesc să fructifice oportunitatea creată majorînd scorul la 2-0. „Strîngem rîndurile şi luptăm în continuare. Iar futsalul îşi arată partea frumoasă. În min. 37, după o superbă combinaţie în 3, pe traseul Apostoae – Tcaci – Dumitru, acesta din urmă finalizează frumos cu un şut sub transversală. În minutul următor, Andrian Tcaci împinge în plasă balonul şutat de Apostoae: 2-2. Gazdele nu acceptă acest rezultat şi riscă, dar cînd nimeni nu se mai aştepta, Alex Apostoae marchează pentru 2-3 cînd mai erau 26 secunde de joc. Vasluienii scot portarul, dar eforturile sînt zadarnice. Meciul se încheie, iar băieţii noştri reuşesc cel mai bun joc din acest sezon. Terminăm turul de campionat pe poziţia a treia, la egalitate de puncte cu adversarii de marţi, 27 noiembrie, care ocupă locul 2“, au mai precizat reprezentanţii Futsal Ceahlăul. Săptămîna viitoare, pietrenii susţin un meci în Cupa Romăniei, la Iaşi, cu Poli.