■ Futsal Ceahlăul - Bukovina Vikov 8-4 în ultima etapă a turului din Campionatul Naţional de Juniori U19 ■ pietrenii şi-au făcut jocul uşor încă din prima repriză cînd conduceau cu 7-1 ■ la partidă a asistat şi conducerea tehnică a selecţionatei Romăniei U19 ■

Jucătorii de la Futsal Ceahlăul U19 au bifat marţi seară, la Sala Polivalentă 2 (sala mică), a doua victorie din acest sezon, într-un meci contînd pentru etapa a V-a (ultima a turului) din Campionatul Naţional de juniori, Seria I. Elevii antrenorului Răzvan Lupu au învins cu 8-4 Bukovina Vikov, prin golurile realizate de Radu Dumitru(3), Alex Apostoae(2), Darius Roca(2) şi Adrian Tcaci la capătul unui joc în care au dominat ostilităţile, mai ales în prima repriză. De altfel, în prima parte a meciului gazdele au făcut ce au vrut pe teren marcînd la foc automat, scorul pauzei (7-1) fiind concludent pentru ce s-a petrecut în teren. La reluare, au un avantaj liniştitor pe tabelă, juniorii de la Futsal Ceahlăul nu au mai avut aceeaşi concentrare în fazele de atac, a apărut şi o oarecare relaxare, fond pe care sucevenii au reuşit să mai reducă din proporţiile scorului. „Am dominat clar prima repriză. În a doua repriză, pe un fond de relaxare, pe undeva normal după ce îţi iese cam tot în prima parte, fiecare a încercat cît mai mult, nu s-au mai respectat sarcinile de joc, dar trebuie să-i lăsăm să încerce şi lucrurile astea în momentul în care scorul ne permite. Pe fondul ratărilor noastre, am avut cred vreo 5 ocazii de 2 contra 1 sau 3 contra 1, au intrat şi ei în joc uşor uşor. Sînt copii dornici de a face mişcare, că asta contează, ăsta e principalul ţel – să-i scoatem de la tehnologiile astea care acaparează cu totul. Crudu, Lazăr, Dumitru şi Popoaia mai joacă şi la grupele de juniori de la LPS Piatra Neamţ. În afară de goluri, Apostoae a avut şi nişte realizări personale şi poate are o şansă de a prinde un lot de tineret. Din tribună au avut ce vedea selecţionerii de la naţionala de tineret, prezenţi la Piatra Neamţ pentru amicalele cu Republica Moldova“, a declarat profesorul Răzvan Lupu, antrenorul principal al grupării pietrene. Acesta a trimis în teren formula: Andri Crudu – Apostoae, Dumitru, Roca, Tcaci. Au mai evoluat Nicuţă, Lazăr şi Popoaia. Tot din etapa a V-a s-a mai disputat pînă în prezent întîlnirea CN „Nicu Gane“ Fălticeni – Sporting Darabani 5-6, în timp ce partida Futsal Poli Iaşi – CSM Vaslui este programată pentru duminică, 25 noiembrie. De menţionat că după victoria de marţi, Futsal Ceahlăul a acumulat 6 puncte şi a egalat în clasament pe Bukovina Vikov, însă pietrenii mai au de recuperat un meci restanţă, în deplasare la CSM Vaslui, partidă care contează pentru etapa a IV-a.