■ „Gazdele au fost mai pragmatice“, au concluzionat oficialii echipei Futsal Ceahlăul U19 după înfrîngerea suferită marţi, în sferturile Cupei României ■ FK Odorheiu Secuiesc s-a impus cu 5-3, iar semifinalele s-au disputat în decurs de 24 de ore, tot la Sala Sporturilor „Rákóczi“ ■

Echipa de juniori a clubului Futsal Ceahlăul, formată din jucători sub 19 ani, s-a oprit în faza sferturilor de finală ale Cupei României, rezervate acestei categorii de vîrstă. Marţi, 5 martie, de la ora 18.00, elevii profesorului Răzvan Lupu au evoluat în Sala Sporturilor „Rákóczi“ din Odorheiu Secuiesc împotriva gazdelor de la Futsal Klub, în al treilea joc al zilei, după disputarea sferturilor Bukovina Vicov – Informatica Timişoara 2-12 şi West Deva – CSM Tîrgu Mureş 3-6. Partida care a opus formaţia harghiteană celei din Neamţ a fost una spectaculoasă, cu răsturnări de scor şi momente echilibrate, încheiată cu victoria gazdelor, scor 5-3. Golurile pietrenilor au fost marcate de Alex Apostoae, Andrian Tcaci şi Radu Dumitru, toate în prima repriză, atunci cînd oaspeţii au şi condus de două ori, cu 2-1 şi 3-2, dar la pauză situaţia de pe tabelă indica egalitate, 3-3. „Am pornit în această partidă cu hotărîre şi determinaţi să obţinem calificarea în semifinale. Chiar dacă gazdele reuşesc să deschidă rapid scorul, băieţii noştri marchează imediat, de două ori în acelaşi minut şi trecem la conducerea partidei. Repriza este echilibrată, gazdele egalînd de fiecare dată, la 2 şi apoi la 3 pe finalul primei reprize, scor cu care se intră la pauză: 3-3. Repriza a doua a avut o cu totul altă desfăşurare. Băieţii noştri au ieşit mai hotărîţi de la cabine să îşi apropie victoria şi sînt la cîrma partidei. Numai că, fotbalul te pedepseşte cînd te joci cu ocaziile, harghitenii marcînd pentru 4-3 dintr-o fază ciudată. Continuăm să dominăm jocul, dar nu reuşim să exploatăm situaţiile favorabile. Harghitenii trec cu bine peste o inferioritate de 2 minute, iar portarul lor face adevărate minuni în poartă, parînd şi două lovituri de la 10 metri. Iar fotbalul ne mai pedepseşte odată, gazdele marcînd pentru 5-3 la o fază care nu anunţa nimic. Pînă la final am continuat sarabanda ratărilor la poarta bravului portar harghitean, care, cu siguranţă, a făcut cea mai bună repriză din scurta sa carieră. Ne oprim în Cupa României în faza sferturilor de finală, dar rămînem cu sentimentul că puteam obţine mai mult de la acest joc cu o mai bună concentrare în faţa porţii adverse, în special în repriza secundă. Echipa merită felicitată pentru efort şi pentru faptul că au înţeles că trebuie să lupte pe parcursul întregii partide. Pentru noi urmează meciurile din campionatul regulat unde vom lupta pentru calificarea la Turneul Final al Campionatului Naţional“, au precizat oficialii clubului Futsal Ceahlăul. În cel de-al patrulea sfert de finală, disputat de la ora 20.00, C.S. KSE Tîrgu Secuiesc a obţinut calificarea în dauna echipei CS United Galaţi. Cele două echipe au oferit un spectacol total, iar KSE s-a impus dramatic la loviturile de departajare, cu 6-5, după 3-3 în timpul regulamentar. De menţionat că cele patru jocuri de marţi au fost urmărite şi de Endre Kacso, selecţionerul naţionalei U19 de futsal a României şi şeful secţiei de futsal de la CSM Tîrgu Mureş. „Unii sunt trişti, alţii se bucură, acesta e sportul. Cred că s-au calificat în careul de aşi al competiţiei cele mai bune echipe. Mi-a plăcut ce am văzut în prima zi a turneului final. Sînt sigur cã spectacolul va continua“, a declarat Endre Kacso pentru site-ul frf.ro. Tot Sala Sporturilor „Rákóczi“ din Odorheiu Secuiesc urma să găzduiască la interval de 24 de ore, respectiv miercuri, 6 martie, şi cele două semifinale: de la ora 15.00 Informatica Timişoara lupta pentru un loc în finală împotriva echipei KSE Tîrgu Secuiesc, iar de la ora urma să debuteze semifinala care opunea gazdele de la FK Odorheiu Secuiesc formaţiei CSM Tîrgu Mureş.