■ echipa de juniori a clubului pietrean a cîştigat cu 3-2 la Iaşi, în Liga Elitelor U17 după ce, la pauză, gazdele conduceau cu 2-0 ■ formaţia de la Under 19 a pierdut cu 0-4 la Vaslui ■

Echipa de Juniori B a clubului CSM Ceahlăul Piatra Neamţ a cîştigat eroic la Iaşi jocul programat sîmbătă, 27 octombrie, în etapa a V-a a turului Ligii Elitelor Under 17 (jucători sub 17 ani). Începutul duelului cu CSM Politehnica a fost greu pentru galben-negrii care s- au văzut conduşi cu scorul de 2-0 încă din minutul 8. Pînă la pauză, tabela a rămas neschimbată, dar juniorii conduşi la acest joc de pe margine de antrenorul Florin Anton au revenit de la cabine cu atitudine mai bună. Neagu şi Vîlea au restabilit egalitatea, la 2-2, tot Vîlea a ratat apoi un penalty, iar în minutul 83 Neagu a semnat dubla şi golul victoriei. CSM Ceahlăul: Mitrea – Ştefănescu, Rusu, Gheorghiţă, Matei, Rotundu, Istrati, Vîlea, Neagu, Spătaru, Moroşanu. Au mai jucat: Ghenici, Anton, Cojoc, Amihăiesei, Chifan. În celelalte jocuri ale rundei a V-a s-au înregistrat rezultatele: Concordia Chiajna – Kids Tîmpa Braşov 2-0; FC Voluntari – Viitorul Constanţa 1-0; Rapid Bucureşti – Dinamo 1948 3-1 şi Fotbal Club FCSB – LPS Focşani 12-1. Pentru pietreni urmează alt meci în deplasare, pe 4 noiembrie, la Kids Braşov. În week-end-ul trecut, cealaltă echipă a grupării pietrene angrenată în Liga Elitelor, cea a juniorilor A (formată din jucători sub 19 ani) a evoluat tot în deplasare. Au pierdut disputa de la Sporting Juniorul Vaslui, contînd tot pentru etapa a V-a. Gazdele s-au impus cu scorul de 4- 0 (3-0), iar insuccesul menţine echipa pietreană în subsolul clasamentului. Cu un joc restanţă, echipa juniorilor A se află pe penultimul loc, fără victorie, situaţie în care se află şi Csikszereda Miercurea Ciuc 2 (care are totuşi 5 partide disputate). Cele două echipe se vor întîlni în meci direct duminică, 4 noiembrie, la Miercurea Ciuc. În jocul de la Vaslui, antrenorul Valentin Avădanei a folosit următoarea echipă: Florea – Iorga, Iacoboae, Sârbie, Lupaşcu, Dominte, Rusu, Curpăn, Gabor, Hodorogea, Olteanu. Au mai jucat: Monoranu, Hurdubei, Măriuţă, Bughelea. În celelalte jocuri s-au înregistrat scorurile: Petrosport Ploieşti – Csikszereda Ciuc II 1-0; Sport Team Bucureşti – Viitorul Constanţa 1-7; CSA Steaua – Dinamo 1948 1-1 şi FCSB – LPS Galaţi 12-1.