■ la amicalul România - Belgia cîteva cluburi europene şi-au trimis emisari pentru a vedea jucătorii ■ partida s-a încheiat 3-3 ■

Echipe din campionate ale Europei şi-au trimis reprezentanţii la amicalul România U21 – Belgia U21, care s-a disputat joi seară, pe Cluj Arena şi care s-a încheiat nedecis, 3-3 (1-1). După cum a scris ProSport, sportivii antrenaţi de Mirel Rădoi, care s-au calificat la EURO 2019, au stîrnit interesul unor grupări cu nume, care au trimis observatori. Astfel, gentul Pietro Chiodi i-a însoţit pe reprezentanţii de la AS Roma, Napoli, Nantes, Inter Milano, Genk, Valladolid, Torino, Udinese, Genoa, Atalanta şi Sevilla. Impresarul italian reprezintă şase jucători din lotul U21: Radu Boboc (FC Viitorul), Virgil Ghiţă (FC Viitorul), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Dragoş Nedelcu (FCSB), Florinel Coman (FCSB) şi Denis Drăguş (FC Viitorul). Amicalul s-a încheiat la egalitate, 3-3, după ce naţionala lui Rădoi a fost condusă la un moment dat cu 3-1. Însă tricolorii mici au luptat pînă în ultimele secunde ale partidei şi au marcat două goluri în două minute. Belgia a deschis scorul în minutul 35, Cools a şutat puternic din afara careului, iar balonul a prins vinclul porţii lui Ionuţ Radu. Băieţii lui Rădoi au restabilit egalitatea în ultimul minut al primei reprize. Mbenza l-a faultat în careu pe Vlad Dragomir, iar centralul partidei a dictat penalty pentru România. Jucătorul lui Gică Hagi la Viitorul, Drăguş, a executat impecabil lovitura de la 11 metri, pe centru, iar tabela arăta la pauză 1-1. În repriza a doua, oaspeţii s-au jucat cu apărarea României şi au marcat de două ori în două minute, prin Iseka şi Mbenza. Părea că avantajul nu mai poate fi surmontat, dar nu a fost aşa. În minutul 90, Darius Olaru a primit o pasă la marginea careului şi a şutat cu stîngul direct în vinclul porţii lui De Wolf. Două minute mai tîrziu, Andrei Ciobanu a primit o pasă în interiorul careului şia şutat cu interiorul piciorului drept, stabilind scorul final 3-3. Sub îndrumarea lui Mirel Rădoi, naţionala României U21 nu a pierdut nici un meci, în preliminariile pentru EURO 2019 bifînd patru victorii. Selecţionerul naţionalei U21 a analizat remiza afirmînd că înfrîngerea ar fi fost nemeritată şi că România nu merge la turneul din Italia şi San Marino pentru a face act de prezenţă.

Mirel Rădoi: „Vor avea viaţă grea cu noi

Arată foarte bine, pentru că ultima impresie contează. Felicitări jucătorilor, pentru că e o echipă de nivelul nostru, calificată la Mondial. Am schimbat sistemul de joc, 4-3-3, automatismele noastre au suferit, au fost şi jucători noi. Ce am urmărit ca obiective, am rezolvat. Eu cred că jucătorii noi s-au descurcat bine, s-au ridicat la nivelul meciului. E o echipă cu personalitate. Cred că în viitorul apropiat constanţa asta va fi o normalitate. Mulţi dintre ei vor face pasul la naţionala mare, iar mulţi şi-au dat seama ce înseamnă să joci cu jucători egali. Ne-au lipsit 9-10 jucători Puteam să dramatizăm, dacă pierdeam. Eu cred că diferenţa de scor ar fi fost prea mare. Le-am spus jucătorilor că aş vrea multe probleme, dar noi să alegem dintre mulţi jucători şi să-i alegem pe cei mai mulţi. Indiferent de ce adversar vorbim, toţi sînt de acelaşi calibru şi ne vom ridica la nivelul lor. În viziunea lor, sîntem cea mai slabă naţională de la EURO, dar vă spun că vor avea viaţă grea cu noi. Vom demonstra că ne putem bate cu ei“, a declarat Mirel Rădoi. Iată şi lotul convocat de selecţionerul Mirel Rădoi pentru meciul cu Belgia: portari: Ionuţ Radu (Genoa FC/Italia), Cătălin Căbuz (Hermannstadt); fundaşi: Radu Boboc (FC Viitorul), Virgil Ghiţă (FC Viitorul), Adrian Rus (Sepsi OSK), Ricardo Grigore (Dinamo), Andrei Radu (CFR Cluj), Florin Ştefan (Sepsi OSK), Denis Ciobotariu (Dinamo); mijlocaşi: Vlad Dragomir (Perugia/Italia), Mihai Dobre (Bournemouth/Anglia), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Dennis Man (FCSB), Olimpiu Moruţan (FCSB), Dragoş Nedelcu (FCSB), Darius Olaru (Gaz Metan Mediaş); atacanţi: Florinel Coman (FCSB), Adrian Petre (Esbjerg fB/Danemarca), Denis Drăguş (FC Viitorul), Robert Moldoveanu (Dinamo). România U21 şi Belgia U21 sînt calificate la Campionatul European de tineret de anul viitor, găzduit de Italia şi San Marino. Reprezentativa noastră s-a calificat de pe primul loc, cu 24 de puncte acumulate în 10 partide în care nu a înregistrat nici o înfrângere. Adversara noastră a încheiat tot pe prima poziţie grupa de calificare, cu 26 de puncte şi tot neînvinsă. Tragerea la sorţi a grupelor turneului final găzduit anul viitor de Italia şi San Marino va avea loc pe 23 noiembrie, la Bologna. Sînt deja calificate la EURO: Italia (gazdă), Spania, Franţa, Anglia, Serbia, Germania, Croaţia, România, Belgia, Danemarca. Ultimele două locuri vor fi decise în urma play-off-ului în dublă manşă: Polonia – Portugalia, Grecia – Austria.