■ Futsal Ceahlăul a pierdut cu 1-6 partida disputată la Galaţi, în etapa a IV-a a ligii secunde ■ marţi, juniorii au debutat cu stîngul în campionatul naţional U19 ■

Echipa de fotbal de sală Futsal Ceahlăul a fost învinsă cu un scor categoric, 1-6, în jocul disputat în week-end-ul trecut la Galaţi, în faţa celor de la United 2, meci contînd pentru etapa a IV-a a Ligii 2. Elevii lui Gabi Bucur au pierdut mult prea sever faţă de ostilităţile din teren, în condiţiile în care au reuşit să ţină piept gazdelor în prima repriză încheiată cu avantaj minim pentru gălăţeni (2-1). Golul nemţenilor a fost reuşit de Vlad Avram cu două minute înainte de pauză. Cele patru absenţele din lotul celor de la Ceahlăul (Şerban, Apostol, Todiresei şi Cernat) nu aveau cum să nu-şi lase amprenta asupra evoluţiei grupării pietrene, care a mai încasat în actul secund încă patru goluri. Următorul joc al Ceahlăului va fi sîmbătă, 20 octombrie, la ora 18.45, cînd la Sala Polivalentă va veni formaţia Kereszthegy Remetea. Cele două echipe sînt vecine de clasament, pietrenii fiind pe V, avînd doar 3 puncte, iar harghitenii pe IV (cu 6 puncte). Nici debutul echipei de juniori Futsal Ceahlăul în Campionatul Naţional U19, Seria I nu a fost cel dorit de diriguitorii grupării. Ei au fost învinşi marţi, în etapa inaugurală, cu 5-2 de echipa Colegiului Naţional „Nicu Gane“ Fălticeni, la capătul unei partide în care au avut o prestaţie bună, dar în care au ratat exasperant. „Cu un lot cu foarte multe noutăţi faţă de sezonul trecut, dar şi cu un nou antrenor, profesorul Răzvan Lupu, echipa a arătat foarte bine în această partidă. Prima parte a meciului a fost echilibrată, ambele formaţii avînd numeroase ocazii de a marca. După ce gazdele au deschis scorul la capătul unui contraatac, băieţii noştri au trecut în avantaj graţie golurilor marcate de Tcaci şi Dumitru. Din păcate, pe final de repriză, gazdele au egalat din lovitură de la 10 metri“, a relatat managerul Cristi Vornicu. Repriza a doua a început în nota de dominare a echipei nemţene timp de 10 minutel, dar s-au ratat numeroase ocazii, una mai mare ca alta. Iar fotbalul te pedepseşte cînd te joci cu ocaziile, gazdele marcînd două goluri din situaţii care nu anunţau nimic. „Am rămas şi în trei jucători de cîmp, arbitrii eliminînd extrem de uşor pe Apostoae. De fapt, întreaga repriză secundă a beneficiat de un arbitraj «şmecheresc» al brigăzii sucevene, menit să împingă de la spate jocul gazdelor. Paradoxal, şi în trei jucători, pe parcursul celor două minute ale eliminării, tot băieţii noştri au posesia balonului şi ocaziile. Pînă la finalul meciului am mai ratat ocazii rarisime, iar gazdele reuşesc să marcheze în urma unui nou contraatac“, au mai precizat reprezentanţii pietrenilor. Lotul folosit în această partidă: Crudu, Croitoru – Apostoae, Nicuţă, Tcaci, Babii, Popoaia, Lazăr, Dumitru, Butnariu, Roca şi Olteanu. În runda a doua, juniorii vor evolua în deplasare, pe 23 octombrie, la Sănătatea Darabani.