Apreciază postarea

■ Ceahlăul, Cimentul Bicaz şi Voinţa Ion Creangă, trei din cele patru semifinaliste ale Cupei României, au ajuns şi anul trecut în această fază a întrecerii judeţene ■ Speranţa Răuceşti este cea de-a patra echipă calificată în semifinale ■ finalistele se vor decide după duelurile tur-retur Cimentul - Ceahlăul şi Voinţa Ion Creangă - Speranţa Răuceşti ■

Cele patru jocuri din sferturile Cupei României, faza judeţeană, disputate miercuri, 9 mai, de la ora 18, nu au avut nevoie de prelungiri, favoritele impunîndu-se pe linie. CSM Ceahlăul, Cimentul Bicaz, Voinţa Ion Creangă şi Speranţa Răuceşti au cîştigat duelurile la scoruri clare, confirmînd calculele hîrtiei. În prima manşă a semifinalelor, pe 16 mai, de la ora 18.00, Cimentul va primi vizita pietrenilor, iar gruparea din Ion Creangă va fi gazdă a duelului cu Speranţa Răuceşti. Returul va fi peste o săptămînă, pe 23 mai, iar finala va avea loc pe 10 iunie. Revenind la jocurile din sferturi, cel mai dezechilibrat duel a avut loc la Cordun, unde echipa locală, intrată deja în vacanţă, nu a putut rezista iureşului la care a supus-o liderul Ligii 4, CSM Ceahlăul. Tinerii pietreni, într-o formulă inedită propusă de profesorul Gabriel Rădulescu, au arătat încă din primele 45 de minute că au poftă de joc şi la pauză conduceau pe Moldova cu 7-1. La reluare, Ceahlăul a mai înscris de trei ori, iar gazdele o dată, scorul final, 10-2 arătînd diferenţa mare de valoare dintre cele două grupări. „Am rulat tot lotul avut la dispoziţie şi am făcut o partidă peste aşteptări din toate punctele de vedere. Mi-a plăcut atitudinea băieţilor, s-au marcat şi goluri frumoase, am dominat jocul de la un capăt la altul, destul de clar. Vrem să aducem Cupa României, faza judeţeană la Piatra Neamţ“, a declarat la final profesorul Gabriel Rădulescu, antrenorul de la CSM Ceahlăul. Golurile pietrenilor au fost marcate de Vîlea (3), Parfeni (3), Smău (2), Ovidiu Toma şi Albu. În ediţia trecută de Cupă, pietrenii (pe atunci în Liga 5) au fost eliminaţi în faza semifinalelor după o dublă manşă cu Voinţa Ion Creangă, echipă care acum s-a calificat în semifinale în dauna Victoriei Horia. Soarta partidei s-a decis în repriza secundă, atunci cînd gazdele au întors scorul defavorabil de la pauză. Într-un alt joc din sferturile Cupei, Cimentul Bicaz, cîştigătoarea trofeului la ediţia de anul trecut, a învins în deplasare pe Energia Pîngăraţi, o echipă de Liga 5 incomodă mai ales pe terenul propriu. Echipa manageriată de Cristi Luca a clarificat însă situaţia încă din prima repriză, astfel încît calificarea nu a mai fost pusă sub semnul întrebării în mitanul secund. Cea de-a patra semifinalistă este Speranţa Răuceşti, o formaţie bună a Ligii 4, care a trecut la scor de vecinii de la Timişeşti (Liga 5). Deşi nu şi-au propus ca obiectiv declarat cîştigarea Cupei, oficialii grupării din Răuceşti şi-ar putea reconsidera poziţia, un astfel de trofeu putîndu- le alina amărăciunea ratării turneului play-off pe ultima sută de metri. Rezultatele complete ale jocurilor din sferturile Cupei României disputate miecuri, 9 mai: Moldova Cordun – CSM Ceahlăul 2-10 (1-7); Voinţa Ion Creangă – Victoria Horia 5-2 (1-2); Energia Pîngăraţi – Cimentul Bicaz 3-8 (1-5); Ozana Timişeşti – Speranţa Răuceşti 2-5 (0-5).