Apreciază postarea

■ Arsenal Văleni a învins cu 5-2 pe Bravo Bodeşti ■ liderul este la a doua înfrîngere din 20 de jocuri ■ miercuri, 9 mai, vor avea loc meciurile din sferturile Cupei României, faza judeţeană ■

Echipa de fotbal Arsenal Văleni a reuşit să relanseze oarecum campionatului Ligii 5 Neamţ, în urma prestaţiei de duminică, 6 mai, cînd a învins liderul la zi, pe fondul unui meci reuşit pe teren propriu. Arsenal Văleni – Bravo Bodeşti s-a terminat 5-2 (2-0), partida disputîndu-se de la ora 11. În aceeaşi etapă, Voinţa Dochia a fost îngenuncheată de către Siretul Doljeşti, 2-3 (0-0), iar Vulturul Costişa a reuşit unul dintre cele mai mari scoruri ale etapei, 8-0 (2- 0), în faţa celor de la Stejarul Ţibucani. Flacăra Brusturi a stat, în vreme ce Voinţa Bozieni a remizat acasă, 1-1 (0-0), cu Pinii Tarcău. Moldova II Cordun a încasat încă o mamă de bătaie, fiind surclasată cu 0-8 în propriul fief (0-2), de către Energia Pîngăraţi. Ozana Timişeşti nu a avut mari emoţii şi a trecut cu 5 -1 (2-0), în propriul fief, de Stejarul Stăniţa, scorul etapei de la finele săptămînii trecute fiind reuşit de căre Voinţa Valea Ursului, formaţie care a trecut la pas de Viitorul Podoleni, scor 9-1 (4-1). De precizat faptul că, zilele trecute, a avut loc şi tragerea la sorţi a fazei a III-a din Cupa României Timişoreana (sferturi de finală), meciuri programate pentru ziua de miercuri, 9 mai. Capul de afiş al acestei runde va fi jocul de la Cordun, unde gazdele de la Moldova vor primi vizita liderului Ligii IV, CSM Ceahlăul. Tinerii pietreni vor veni la Cordun după ce au zdrobit, în faza anterioară a întrecerii, pe Arsenal Văleni, scor 19-0 (9-0), iar în etapa de duminică (prima a turneului play-off), au învins detaşat, cu 5-0 pe Victoria Horia. Voinţa Ion Creangă va avea derby local cu Victoria Horia, în vreme ce Energia Pîngăraţi (Liga 5) va disputa pe propriul teren un meci în compania celor de la Cimentul Bicaz. Într-un alt meci al sferturilor, Ozana Timişeşti (Liga 5) va evolua în compania vecinilor de la Speranţa Răuceşti, echipă de Liga 4 care a ratat la mustaţă turneul play-off. Cele patru partide vor începe de la ora 18.00 şi vor avea prelungiri dacă scorul va fi egal după 90 de minute. Dacă va fi remiză şi după 120 de minute se va trece la executarea loviturilor de departajare.