Fotbal

În Liga 4, favoritele s-au impus pe linie

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ în toate cele trei jocuri din primul eşalon fotbalistic, oaspeţii au cîştigat şi se menţin pe podium ■ în Liga 5, Seria A, prima etapă a returului a adus şi schimbarea de lider ■

Chiar dacă a purtat numărul 13, etapa disputată duminică, 31 martie în Liga 4 Neamţ de fotbal nu a fost cu ghinion pentru nici una din echipele de pe podiumul clasamentului. Cele trei fruntaşe au evoluat în deplasare, însă după jocurile acestei runde s-au întors cu toate punctele păstrînd neschimbată configuraţia de la vîrful ierarhiei. Aşa cum se anticipa, cel mai echilibrat joc a avut loc la Horia, unde gazdele au primit vizita viceliderului, Speranţa Răuceşti. După 90 de minute, oaspeţii s-au impus cu 1-0, prin golul marcat de Andrei Întuneric. De menţionat că înaintea startului jocului, ambele echipe au păstrat un moment de reculegere în memoria mamei jucătorului Claudiu Ciocoiu (Speranţa Răuceşti), care s-a stins din viaţă zilele trecute. De asemenea, este demn de menţionat că oaspeţii au beneficiat şi de aportul celor două achiziţii de ultimă oră, Adrian Hurdubei şi Geo Patriche, jucători cu experienţă care au mai evoluat la Aerostar Bacău, respectiv Gauss Bacău). Un meci mult mai uşor a avut ieri liderul la zi al Ligii 4, Bradu Borca, muntenii impunîndu-se fără emoţii pe terenul de la Stejaru cu scorul de 8-2 (5-1) în faţa echipei clasate pe ultimul loc, Energia Pîngăraţi. Echipa lui Florin Pintilii se pregăteşte pentru derby-ul din runda viitoare, cînd va primi la Mădei vizita principalei urmăritoare, Speranţa Răuceşti. În cel de-al treilea joc al etapei, FC Ozana Tîrgu Neamţ a cîştigat cu scorul de 4-2 pe terenul formaţiei Moldova Cordun. De remarcat că toate golurile formaţiei vizitatoare au fost înscrise de un singur jucător, respectiv de atacantul Dumitru Marian Creţu, care a avut cîte două reuşite pe repriză. Tot duminică, de la ora 11.00, a debutat şi returul în Liga 5 (Seria A). Cele cinci jocuri ale etapei a 10-a au fost spectaculoase, cu o medie de 4 goluri pe meci, şi au produs şi schimbarea liderului. Astfel, Vulturul Costişa a remizat pe teren propriu şi a pierdut locul I unde a urcat Bravo Bodeşti care s-a impus în derby-ul de la Dochia. Rezultatele etapei din 31 martie: Zorile Urecheni – ASF Girov 4-2 (3-1); Vulturul Costişa -Viitorul Podoleni 3-3 (0-1); Voinţa Dochia – Bravo Bodeşti 1-2 (0-1); A.S. Grumăzeşti – Flacăra Brusturi 1-1 (1-0) şi Stejarul Ţibucani – Ozana Timişeşti 0-4 (0-1). Seria B a ultimului eşalon judeţean de fotbal mai are o săptămînă de pauză, prima etapă din retur urmînd să se dispute duminica viitoare, pe 7 aprilie. La diferenţă de trei zile, echipele din cele două eşaloane vor reveni pe teren pentru a disputa faza a treia a Cupei României, faza judeţeană.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Fotbal

Lider unic şi în seria B din Liga 4 Neamţ

în data de

■ Victoria Horia s-a impus cu 1-0 în derby-ul seriei din zona Roman provocînd prima înfrîngere Moldovei Cordun

La o săptămînă după derby-ul Seriei A din Liga 4 Neamţ de fotbal, adjudecat de Bradu Borca în faţa celor de la Speranţa Răuceşti (3- 1), a avut loc şi duelul dintre fruntaşele Seriei B. Duminică, Victoria Horia a primit vizita celor de la Moldova Cordun, singurele echipe din această grupă care aveau punctaj maxim (21). Duelul s-a încheiat cu victoria gazdelor (1-0), scorul fiind stabilit în minutul 2. „A fost un derby care a avut de toate: cartonaş roşu, penalty, eliminare, toate împotriva echipei noastre. Voinţa a marcat repede, pe fondul unei neatenţii. Peste 30 de minute, centralul Daniel Luţă a dictat un penalty pentru gazde şi a eliminat un fundaş, dar Mişu Bordianu a avut o intervenţie de zile mari şi a apărat lovitura. Deşi am evoluat în 10 oameni, am atacat continuu poarta adversă, însă rezultatul a rămas cel înregistrat în minutul 2“, a precizat Cristi Cocea, purtătorul de cuvînt de la Moldova. Tot duminică, în seria A, Speranţa Răuceşti a cîştigat cu Bravo Bodeşti, iar Ozana Timişeşti a profitat, reuşind să urce pe podium. Iată alte rezultate: Seria A: Răuceşti – Bravo 6-2; Pîngăraţi – Bradu 0-5; Brusturi – Grumăzeşti 2-2; Timişeşti – Girov 5-1; Ţibucani – Dochia 6-0; Podoleni – Urecheni 1-3; Seria B: Trifeşti – Moldova Pildeşti 4-1; Bozieni – Gîdinţi 4-0; Voinţa V. Ursului – Oniceni 6-2; Stăniţa – Doljeşti 5-3; Creangă – Vulturul 2-1.

Fotbal

CSM Ceahlăul şi FC Ozana, meciuri reuşite în deplasare

în data de

■ pietrenii s-au impus cu 4-0 pe terenul celor de la Huşana Huşi ■ în duelul nou promovatelor, cîştig de cauză au avut tîrgnemţenii, 3-1 cu CSM Bacău ■

Din campionatul Ligii 3, Seria I, la fotbal, s-a mai consumat o etapă, cea de-a IX-a, ea avînd loc pe 18 şi 19 octombrie 2019. Runda avea să fie perfectă pentru cele două grupări nemţene din acest eşalon, Ceahlăul Piatra Neamţ şi Ozana Tîrgu Neamţ, ambele obţinînd victorii în disputele susţinute în deplasare. Pietrenii au evoluat la Huşana Huşi, echipă situată spre coada clasamentului şi oaspeţii porneau ca favoriţi, ei neavînd voie să facă vreun pas greşit dat fiind faptul că vizează promovarea în acest sezon. Ostilităţile din teren au confirmat superioritatea nemţenilor, care au condus ostilităţile în majoritatea timpului, marcînd de cîte două ori în reprizele întîlnirii. Încă din debutul meciului Ceahlăul s-a instalat în jumătatea adversă, iar deschiderea scorului a venit în minutul 12, prin reuşita lui Vlad Andreş. Nu au trecut decît patru minute şi tabela arăta 0-2, marcator fiind Arsene Luboya. Scorul avea să capete proporţii în minutul 59, pe lista marcatorilor trecîndu-şi numele şi Vasile Petra. Minutul 81 avea să aducă şi cel de-al patrulea gol al nemţenilor, el aparţinînd lui Raul Iliescu. Şi cealaltă formaţie nemţeană de Liga 3, FC Ozana Tîrgu Neamţ, a confirmat calculele, dată fiind situaţia din clasament, care o dădeau ca favorită în meciul programat vineri, 18 octombrie. Tîrgnemţenii au jucat la FCM Bacău, într-un duel al nou-promovatelor în eşalonul trei şi s-au impus cu 3-1. Oaspeţii au fost cei care au fost la conducerea disputei, marcînd foarte repede, la doar cinci minute de la primul fluier, dar s-au văzut egalaţi chiar în debutul părţii secunde. Liniştea în tabăra celor de la Ozana a fost adusă după şapte minute, cînd au reuşit al doilea gol. Marcatori au fost în întîlnirea de la Bacău Alexandru Zaharia, minutul 5, Radu Miron (53) şi Eusebiu Mercaş (90), respectiv Armanu (46). „Meciul a fost unul dominat aproape în totalitate de către echipa de la malul Ozanei, aceştia impunîndu-se mai clar decît arată scorul la finalul celor 90 de minute de joc, pe langă cele trei goluri marcate, tîrg- nemtţnii creîndu-şi şi alte situaţii foarte mari de a marca. Scorul a fost deschis de către Alexandru Zaharia, principalul marcator al tîrg- nemţenilor, el înscriind la capătul unei faze de unu contra unu cu portarul advers, stabilind astfel şi scorul primei reprize, repriză în care echipa gazdă nu a trimis nici un şut pe spaţiul portii. Imediat după fluierul de start al celui de-al doilea mitan, CSM Bacău reuşeşte să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj (1-1), în minutul 46, Armanu înscriind simplu după un corner de pe partea dreaptă. Ozana avea însă să revină în avantaj şase minute mai tîrziu, capitanul formatiei noastre, Radu Miron, înscriind dintr-o lovitură liberă de la circa 18 metri, executată direct în vinclul porţii băcăuane (1-2). Scorul final avea să fie stabilit de către Eusebiu Mercaş în prelungirile partidei cu un ţut din interiorul careului la colţul lung (1-3)“, se arată într-o postare de pe pagina de Faceboog a grupării FC Ozana Tîrgu Neamţ. În altă ordine de idei, de remarcat este faptul că nici în această etapă liderul, Aerostar Bacău, nu s-a „încurcat“ în disputa avută în deplasare, avînd tot şase puncte avans faţă de gruparea de pe locul secund, Ceahlăul. Băcăuanii s-au impus cu 2-0 în întîlnirea avută la Universitatea Dunărea de Jos Galaţi. Şi echipele de pe locurile III şi IV au învins, Bucovina Rădăuţi şe CSM Focşani 2007, respectiv Oţelul, la Tîrgu Secuiesc. În această rundă a Ligii 3 s-a consemnat şi scorul campionatului, Foresta Suceava, grav şifonată în meciul din etapa trecută, 1-5 cu Ceahlăul, dispunînd de ultima clasată, CSM Paşcani, scor 10-0. După cum se ştie, Ceahlăul a ajuns pe locul II datorită faptului că una din echipele care se luptă pentru promovare Suporter Club Oţelul Galaţi a fost sancţionată de Comisia de Disciplină şi Etică, din cadrul FRF cu o depunctare de patru puncte ce trimite clubul două locuri mai jos în clasament (pînă pe 4. „Pedeapsa“ vine după ce doi jucători, Cosmin Neagu şi Călin Cristea, au depus memorii prin care au arătat că nu şi-au mai primit drepturile contractuale din returul sezonului trecut. Iată şi rezultatele complete ale etapei a IX-a din Liga 3, Seria I: ACS Foresta Suceava – CSM Paşcani 10-0; Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – CS Aerostar Bacău 0-2; CSM Bacău – FC Ozana Tîrgu Neamţ 1-3; CSM Bucovina Rădăuţi – CSM Focşani 2007 4-1; ACS Şomuz Fălticeni – FC Botoşani II 2-1; CS Sporting Lieşti – CS Ştiinţa Miroslava 1-3 şi KSE Tîrgu Secuiesc – ACS SC Oţelul Galaţi 3-4.

Fotbal

Ceahlăul, pe 2, după depunctarea Oţelului

în data de

■ clubul gălăţean a pierdut 4 puncte şi a căzut două locuri în clasament, după ce oficialii federali au dat dreptate foştilor jucători Neagu şi Cristea ■ cei doi reclamaseră că nu au fost plătiţi în returul sezonului trecut ■ oţelarii au atacat decizia, dar în clasamentul provizoriu Ceahlăul a urcat pe locul 2 ■ sîmbătă, pietrenii vor juca în deplasare la Huşi, iar Ozana a deschis etapa vineri, cu CSM Bacău ■

Lovitură grea primită în această săptămînă de una din echipele care se luptă pentru promovarea în Seria I a Ligii 3 de fotbal: Suporter Club Oţelul Galaţi a fost sancţionată de Comisia de Disciplină şi Etică, din cadrul FRF cu o depunctare ce trimite clubul două locuri mai jos în clasament (pînă pe 4), iar principala beneficiară este CSM Ceahlăul, care urcă de pe locul 3, pe 2, la aceeaşi distanţă de liderul Aerostar Bacău (6 puncte). Anunţul care modifică clasamentul seriei în zona fruntaşelor a fost făcut public miercuri, 16 octombrie, la o zi după ce deciziile luate de membrii comisiei amintite. Clubul gălăţean a fost sancţionat după ce li s-a dat dreptate celor doi jucători (Cosmin Neagu şi Călin Cristea) care au depus memorii prin care au arătat că nu şi-au mai primit drepturile contractuale din returul sezonului trecut. Cei doi jucători fuseseră achizitionaţi în iarna trecută de Oţelul pentru obiectivul promovării (ratat în vară), şi, între timp au părăsit echipa găsindu-şi angajamente la echipe de Liga 2 (Concordia Chiajna, respectiv CSM Reşiţa). Conducerea grupării gălăţene speră să reuşească însă anularea depunctării, după cum a declarat noul manager executiv al clubului, Cristian Munteanu: „Avem acorduri cu cei doi jucători de amînare a plăţilor, o să facem recurs şi credem că avem şanse de rezolvare favorabilă”. Dată fiind această decizie de ultimă oră, CSM Ceahlăul va intra în etapa a IX-a, programată în acest week-end de pe locul 2. După victoria entuziasmantă din runda trecută, cu Foresta Suceava (scor 5-1), pe galben-negrii îi aşteaptă sîmbătă, 19 octombrie, de la ora 15.00, un joc deplasare. Adversarii pietrenilor vor fi Huşana Huşi, o formaţie care nu stă deloc bine în clasament (locul 11), şi care anul trecut evolua în Liga 4. Numai că, aşa cum antrenorul nemţenilor avertiza, echipa vasluiană are o evoluţie mai consistentă atunci cînd joacă pe teren propriu, şi nu vor fi uşor de cîştigat toate cele trei puncte. „Echipa din Huşi are numai 7 puncte, dar eu am tot spus, e o serie foarte, foarte dificilă. Huşana joacă foarte bine pe teren propriu, e o echipă care aleargă mult, se zbate. O să avem un meci foarte greu, ţinînd cont că în ultimele jocuri noi am reuşit victorii şi unele chiar cu scoruri mari, spectaculoase şi nu o să ne aştepte cu prăjituri acolo. Eu cred că Huşana este puţin mai periculoasă decît Universitatea Dunărea de Jos Galaţi, joacă într-un 4-4-2 clasic şi chiar fac pressing. E o echipă agresivă, iar dacă au aşa de puţine puncte, eu cred că e şi din cauză că au venit dintr-o categorie inferioară, dar ultimele etape chiar au arătat că sînt o echipă puternică. Noi sîntem mîndria oraşului, aşa cum am spus din prima zi cînd am venit aici, şi trebuie să cîştigăm în fiecare sîmbătă“, a declarat, în preziua meciului, antrenorul echipei CSM Ceahlăul, Ştefan Stoica. Runda din acest week-end a fost deschisă vineri, de la ora 15.00, de partida de la Bacău, unde s-au înfruntat două echipe nou-promovate: gazdele, de la CSM au primit replica tîrgnemţenilor de la FC Ozana. În afară de jocul de la Huşi, programul rundei a IX-a pentru sîmbătă, 19 octombrie mai cuprinde meciurile: ACS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – Aerostar Bacău; Foresta Suceava – CSM Paşcani; ACS Şomuz Fălticeni – AFC Botoşani II; CSM Bucovina Rădăuţi – CSM Focşani 2007; CS Sporting Lieşti – CS Ştiinţa Miroslava; ACS KSE Tîrgu Secuiesc – ACS Suporter Club Oţelul Galaţi.