■ Eric Nicolas Vrânceanu este campion naţional la clasa Promo BB, 5-6 ani ■ echipa Palatului Copiilor Piatra Neamţ - Clubul Copiilor Bicaz a obţinut titlul de vicecampioană naţională ■ Cleopatra Lazarev e pe locul III la clasa Puffo Junior, 8-10 ani ■ în clasamentele individuale s-au remarcat David Ciobanu, Eduard Lazarev, Bogdan Dolganiuc, Cleopatra Lazarev, Rafael Popa, Ana Atudosiei, Andrei Răspopa şi Tudor Fecic ■

Gala campionilor kartingului românesc a avut loc în recentul week- end, la Suceava. Cum era de aşteptat, la această festivitate de înaltă ţinută au participat şi piloţii nemţeni, care de-a lungul anului competiţional 2017-2018 s-au comportat exemplar în confruntările sportive. Astfel, aveau să se bucure de aprecieri, decernîndu-li-se cupe, diplome şi premii. Eric Nicolas Vrânceanu este campion naţional la clasa Promo BB, 5-6 ani, motorizare 50 cmc, echipa Palatului Copiilor Piatra Neamţ – Clubul Copiilor Bicaz este vicecampioană naţională în anul şcolar 2017-2018, iar Victoria Cleopatra Lazarev s-a clasat pe locul III naţional la clasa Puffo Junior, 8-10 ani, motorizare 60 cmc. La individual, pe clase, au fost recunoscute meritele piloţilor David Ciobanu, Eduard Dumitru Lazarev, Bogdan Dolganiuc, Victoria Cleopatra Lazarev, Rafael Popa, Ana Clara Atudosiei, Andrei Codrin Răspopa şi Tudor Fecic. „Pe plaiurile bucovinene am avut onoarea ca în acest an centenar să urcăm pe podiumul Galei campionilor. Asta ca urmare a unor comportări exemplare a tuturor sportivilor noştri, care sprijiniţi material şi moral de familiile lor au făcut faţă cu brio fiecărei confruntări. Ne mîndrim cu o echipă minunată, formată atît din copii curajoşi şi extrem de talentaţi, cît şi din părinţi inimoşi. Acestora se cuvine să le urez acum, în prag de sărbători, sănătate, fericire şi un an viitor la fel de bun ca acesta pe care l-am încheiat din punct de vedere sportiv“, avea să ne declare profesorul Constantin Cerbu, antrenorul cluburilor de karting de la Palatul şi Casa Copiilor de la Piatra Neamţ şi Bicaz. Dar iată cum s-a ajuns la aceste performanţe. În octombrie, Monitorul relata că, în karting, anul competiţional 2017-2018 s-a încheiat recent, iar după un parcurs foarte bun echipa nemţeană, compusă din piloţii de la Palatul Copiilor Piatra Neamţ şi Casa Copiilor Bicaz, s-a clasat pe locul II, devenind astfel vicecampioană naţională. De remarcat că Eric Nicolas Vrânceanu, de la clasa Promo Bambini, 5-6 ani, motorizare 50 cmc, a urcat prima treaptă a podiumului cu un bilanţ de patru locuri I şi un loc II, săltînd astfel lotul nemţean la o treaptă de prima poziţie în clasamentul general. Prestaţii bune au avut şi Victoria Cleopatra Lazarev, locul III naţional, anul trecut reprezentanta Clubului Copiilor Bicaz fiind de asemenea pe III. „La etapa a VI-a a campionatului naţional de karting şcolar Cupa Olteniei, desfăşurată la Prejmer, Braşov la sfîrşitul primei săptămîni a lunii (octombrie – n.r.), participarea a fost numeroasă, 113 piloţi alcătuind loturile a 22 de echipe participante în acest an la competiţia naţională. Revenind, a fost o etapă presărată cu unele incidente, dar finalul a fost şi de această dată fericit pentru noi“, ne declara Constantin Cerbu. Pe categorii, bilanţul a fost: la clasa Promo Bambini, 5-6 ani, motorizare 50 cmc, Eric Vrânceanu – loc I, David Ciobanu – loc IV, Eduard Dumitru Lazarev – loc VII şi Bogdan Dolganiuc – menţiune. La clasa Puffo Junior, 8-10 ani, motorizare 60 cmc, Victoria Lazarev – loc III, Rafael Popa – loc IX, iar Ana Clara Atudosiei – menţiune. La Puffo Senior, 10-13 ani, motorizare 60 cmc, Andrei Codrin Raspopa – loc V. „Eric Vrânceanu, după o cursă de excepţie a terminat pe I, fiind şi campionul naţional al acestei clase. E un pilot căruia i se potriveste cel mai bine locul I, din cinci participări, patru fiind finalizate pe prima poziţie, iar a cincea pe II. David Ciobanu a terminat cursa pe locul IV, fiind în clasamentul general pe IV, la un punct de ocupantul locului III. Eduard Lazarev e şi el un pilot cu evoluţii foarte bune, în finală fiind pe VII, iar campionat pe IV. Bogdan Dolganiuc are reale calităţi, cu evoluţii în creştere, a finalizat cursa cu o menţiune. La clasa Puffo Junior, 8-10 ani, motorizare 60 cmc, Cleopatra Lazarev, după o cursă foarte bună în cronometrări şi în semifinală pe locul I, în finală, plecînd de pe primul loc, a condus cîteva tururi de pistă, ca pe parcurs ghinionul să n-o ocolească şi numai profesionalismul ei a reuşit s-o situeze pe locul III, în clasamentul general. Rafael Popa, celălalt pilot al nostru, deşi a plecat foarte bine, în semifinală a fost prins ca într- un cleşte de doi piloţi, suferind avarii serioase la sistemul de direcţie al kartului a reuşit să finalizeze cursa, fiind răsplătit doar cu o menţiune. O cursă foarte bună a avut şi Ana Atudosiei, fiind răsplătită de asemenea cu menţiune. La Puffo Senior, 11-13 ani, motorizare 60 cmc, Andrei Codrin Răspopa după o cursă foarte bună a obţinut al doilea timp din concurs. Ca o concluzie, toţi piloţii au punctat, făcînd ca echipa de karting Piatra Neamt – Bicaz să se situeze pe cea de a doua treaptă a podiumului naţional, după echipa Brăilei. Felicit copiii, părinţii şi mulţumesc acestora din urmă, la fel mecanicilor pentru implicarea în susţinerea şi promovarea kartingului nemţean“, mai aflam de la sursa citată.