■ handbalistele pietrence s-au impus duminică în deplasare cu 26- 22 în etapa inaugurală a Diviziei A ■ ambii antrenori au criticat formula împărţirii echipelor în seria Est ■

Anunţată iniţial cu etapă liberă în week-end, Handbal Club Feminin (HCF) Piatra Neamţ a început totuşi campionatul diviziei secunde după o reorganizare de ultimă oră a seriei A (Est). Vineri, 7 septembrie, gruparea pietreană a fost anunţată că în mai puţin de 48 de ore trebuie să se prezinte la Bacău pentru prima rundă, în companiei gazdelor de la Ştiinţa, întrucît Danubius Călăraşi a fost mutată în seria B, unde erau 7 echipe, toate din Bucureşti. „A fost o decizie a federaţiei care, chipurile, ne-ar mai ajuta pe noi cu nişte kilometri pe care îi aveam de făcut în cele două deplasări la Călăraşi. Dar dacă era să respecte criteriile geografice, trebuia să ia Constanţa şi Slobozia să le ducă în acea serie de sud, şi să treacă în seria noastră pe Activ Plopeni şi pe Tîrgovişte“, a declarat antrenorul fetelor de la HCF Piatra Neamţ, Dan Valentin, susţinut şi de tehnicianul Ştiinţei Bacău, Ion Arsene. Chiar şi aşa, pietrencele au reuşit să se impună în deplasarea de duminică, 9 septembrie, în faţa Ştiinţei Bacău, cu scorul de 26-22 (13-8). „Studentele“ băcăuane, cu Ioana Manoilă revenită pe teren după o lungă absenţă, au început foarte bine meciul şi conduceau cu 4-1 în minutul 7, însă antrenorul Dan Valentin a cerut un time-out şi a reuşit să le mobilizeze pe elevele sale care au revenit şi au întors scorul pînă la pauză. „Am jucat din minutul 10 şi pînă la pauză «ceas». În a doua repriză s-a jucat bine, la rezultat şi apărarea a excelat. Ele s-au apropiat pe greşelile noastre. Portăriţele noastre, după un început mai ezitant, au ascultat indicaţiile şi au apărat bine“, a menţionat Dan Valentin. În repriza secundă, pietrencele au avut şi 8 goluri avans. Gazdele au mai redus din diferenţă, însă victoria fetelor de la HCF nu a fost pusă nici un moment sub semnul îndoielii. Pentru HCF Piatra Neamţ au evoluat: Fârţescu, Munteanu (portari) – Miron (12 goluri), Oancea (7), Roşca (3), Dorneanu (2), Creangă (1), Boloca (1), Dâda, Ababei. Pentru Ştiinţa principalele marcatoare au fost Manoilă (10 goluri), Faig şi Ciobanu (cîte 4). În seria A, sezonul a debutat sîmbătă, 8 septembrie, cu derby-ul HC Dunărea Brăila – CSU Neptun Constanţa 27-26 (15-14). Duminică, în afară de jocul de la Bacău s-a mai disputat meciul ACS UAIC CNOT Iaşi – AHCM Slobozia 11-36 (4-18). În etapa a II-a, duminică, 16 septembrie, de la ora 12.00, pietrencele se vor prezenta în faţa propriilor suporteri, la Sala Polivalentă, într-un joc dificil cu AHCM Slobozia, echipă care anul trecut a evoluat în Liga Naţională. Celelalte două jocuri ale rundei secunde vor fi: CS Ştiinţa Bacău – HC Dunărea Brăila şi CSU Neptun Constanţa – ACS UAIC CNOT Iaşi.