Sursă foto: HCF Piatra Neamț - Facebook

■ pietrencele au învins cu 33-23 pe Ştiinţa Bacău, în divizia secundă de handbal ■ urmează o deplasare grea la Slobozia, singura echipă neînvinsă din serie ■

Handbal Club Feminin Piatra Neamţ a început primul din cele două retururi de campionat cu o victorie scontată obţinută duminică, 21 octombrie, la Sala Polivalentă. Gruparea care activează în eşalonul secund (Divizia A, Seria A) a trecut fără mari probleme de CS Ştiinţa Bacău, cu 33-23, în etapa a VI-a, în condiţiile în care vecinele de judeţ sînt pe ultimul loc al clasamentului. Golurile formaţiei gazdă au fost marcate de Oancea (12), Miron şi Dorneanu (cîte 6), Roşca şi Boloca (cîte 3), Dâdă (2) şi Creangă (un gol). Diferenţa de scor ar fi putut şi mai mare de zece goluri, dacă în prima repriză elevele profesorului Dan Valentin ar fi menţinut ritmul din debut (era 8-1 în minutul 14 şi 16-10 la pauză). În celelalte două meciuri ale rundei favoritele s-au impus: AHCM Slobozia – ACS UAIC CNOT Iaşi 26-20 şi Neptun Constanţa – Dunărea Brăila 41-21 (20-10). Surprinde poate diferenţa mică de scor cu care liderul, AHCM Slobozia a trecut de gruparea din Iaşi şi scorul mare înregistrat la malul mării. După a patra victorie din acest sezon, pietrencele se clasează pe locul II, dar urmează cel mai dificil test, în deplasare la Slobozia, în meciul vedetă al rundei a VII-a. Pe lîngă faptul că nu a pierdut pînă acum nici un joc, gruparea ialomiţeană este şi singura echipă în faţa căreia HCF a trebuit să se recunoască învinsă, scorul înregistrat la Polivalenta din Piatra Neamţ pe 16 septembrie, în etapa a II-a a Diviziei A fiind 29-25 în favoarea echipei oaspete. După desfăşurarea unei pătrimi din campionatul regulat, AHCM Slobozia şi liderii celorlalte trei serii (CS Rapid Bucureşti, CS Dacia Mioveni şi CSM Tîrgu Mureş) nu au cunoscut gustul amar al înfrîngerii. În seria A, unde evoluează HCF Piatra Neamţ, disputa pare să fie între primele patru echipe pentru clasarea la final pe primele două poziţii (ce asigură participarea în turneul semifinal de promovare), în timp ce echipele din Iaşi şi Bacău se luptă pentru evitarea ultimului loc. Revenind la runda de pe 28 octombrie, celelalte partide vor fi: ACS Iaşi – Neptun Constanţa şi HC Dunărea Brăila – Ştiinţa Bacău.