■ HC Dunărea Brăila - HCF Piatra Neamţ 26-27 (11-10) în etapa a III-a a Diviziei A ■ nemţencele s-au desprins în repriza secundă, cînd au condus şi cu patru goluri ■ „Am obţinut o victorie mai clară decît o arată scorul“, a declarat antrenorul Dan Valentin ■

Handbalistele de la HCF Piatra Neamţ s-au întors cu toate cele trei puncte de la Brăila, în jocul cu echipa a doua a grupării HC Dunărea. Partida de pe 23 septembrie, în cadrul etapei a III-a a Diviziei A, Seria A, a început într-o notă de echilibru, iar gazdele au intrat la pauză cu 11-10. În componenţa formaţiei brăilene au evoluat şi patru jucătoare de la echipa de Liga Naţională, care au adus un plus de maturitate în joc, însă în partea a doua a jocului, tinerele eleve ale profesorului Dan Valentin au evoluat cu mult entuziasm şi au reuşit să întoarcă soarta partidei. În minutul 40 oaspetele s-au desprins la două goluri (14-16), dar Brăila a revenit şi a egalat, 18-18, (min. 45). În următoarele 7 minute, pietrencele au marcat de cinci ori, în vreme ce gazdele au mai înscris o singură dată, iar în minutul 52 HCF avea pentru prima dată patru goluri avans (19-23). De la 23-27, în minutul 57, HC Dunărea II a încercat să revină, dar brăilencele nu au reuşit decît să se apropie la un singur gol şi meciul s-a terminat 26-27. „Am obţinut o victorie care e mai clară decît o arată scorul, în sensul că jumătatea reprizei secunde am dominat-o total. A fost o victorie frumoasă, muncită, cu o grupare bună, care a avut şi patru jucătoare de la prima echipă, cu spectatori destul de mulţi, care pînă la urmă au recunoscut victoria noastră. Fetele au jucat de la egal la egal cu adversarele. Pe final, arbitrii ne-au lăsat în patru jucătoare, ne-au mai luat o minge cu fault, dar rezultatul nu s-a pus sub semnul îndoielii, pentru că am fost deasupra lor cel puţin în repriza a doua. Nu le-au convenit că le-am bătut. La Brăila, handbalul e la el acasă, vine lume la meciuri, jucătoarele au salarii, noi sîntem pe vechi. Echipa joacă, numai că lotul încă e subţire, foarte tînăr, avem şase jucătoare junioare I şi o junioară II; mai trebuie să crească“, a declarat profesorul emerit Dan Valentin. Şi spectatorii care au asistat la meci au recunoscut justeţea rezultatului după ostilităţile din teren: „Au fost mai bune moldovencele! Au jucat cu ambiţie, au fost mai tehnice şi au avut doi interi de aproximativ 1,5 m, dar cu o vivacitate extraordinară! Au meritat victoria – o spun cu regret“, a comentat un spectator, în timp ce un altul a spus despre formaţia pietreană: „Echipă omogenă, unul dintre interi 1,90, joc combinativ cu viteză superioară, anul trecut locul 3“. Marcatoarele HCF au fost: Anca Oancea – 9 goluri, Simona Miron şi Rebeca Roşca – 6, Flavia Dorneanu, Graţiela Boloca şi Andreea Creangă – 2. După cele trei etape, HCF a acumulat 6 puncte, clasîndu-se pe locul II, după AHCM Slobozia, care are punctaj maxim şi s-a impus şi în meciul direct de la Piatra Neamţ. „Slobozia e o echipă cu care nu ne putem compara: are straniere, au lot omogen, cu jucătoare de Liga Naţională, au salarii… noi sîntem o echipă fără salarii, dar cu multă pasiune“, a mai precizat tehnicianul Dan Valentin. În celelalte două jocuri s-au înregistrat rezultatele: AHCM Slobozia – Neptun Constanţa 31-22 şi ACS UAIC CNOT Iaşi – Ştiinţa Bacău 29-27. În runda viitoare, HCF Piatra Neamţ va evolua pe teren propriu, pe 7 octombrie, împotriva formaţiei Neptun Constanţa. Pînă atunci, vineri, 28 septembrie, elevele lui Dan Valentin vor evolua într-un joc test, tot la Polivalenta din Piatra Neamţ, în compania conjudeţenei CSM Roman, echipă de Liga Naţională.