■ handbalistele pietrence au pierdut cu 27-28 primul joc al anului, susţinut în deplasare, cu Ştiinţa Bacău ■ gazdele s-au autodepăşit, în timp ce gruparea nemţeană a intrat greu în joc şi a acuzat maniera de arbitraj ■

Greu început de an pentru handbalistele pietrene, protagonistele unei nedorite surprize în etapa inaugurală a eşalonului secund. HCF Piatra Neamţ a pierdut duminică, 13 ianuarie, partida din deplasare susţinută împotriva ultimei clasate, CS Ştiinţa Bacău, cu scorul de 27-28 (13-16) şi a ratat ocazia de a se menţine în lupta pentru locul II, calificabil în play-off. Partida, care a contat pentru etapa a XI-a a Diviziei A, Seria A (prima a turului 2) a început în nota de dominare a băcăuancelor care conduceau cu 4-0 în minutul 7 şi au intrat la pauză cu un avans de trei goluri. Pietrencele au revenit mai hotărîte de la cabine şi în patru minute au reuşit să recupereze diferenţa de pe tabelă, ba chiar au trecut la conducere pe tabelă cu două goluri, însă ratările le-au privat de un final liniştit. Gazdele au revenit în joc extrem de motivate şi s-au desprins la 28- 25 între minutele 53 şi 58, iar elevele antrenorului Dan Valentin nu au mai avut timp să revină. Drept e că şi arbitrii au fragmentat jocul luînd decizii care au nemulţumit total gruparea oaspete, dovedind că delegarea federalilor a fost cel puţin neinspirată, atîta timp cît brigada constănţeană Ionuţ Ghiţă – Sebastian Topliceanu a fost trimisă să împartă dreptatea într-un meci al rivalei CS Neptun în luptă directă pentru locul II al seriei. „Jocul greşeala aşteaptă, dar nu e corect cînd arbitrezi tot meciul într-o parte cu o măsură, şi în cealaltă cu altă măsură şi fragmentezi jocul. Plus că fetele noastre s-au încălzit foarte greu pentru că era un frig în sală, ca afară, de-ţi trebuiau mănuşi. Regula paşilor a fost valabilă numai într-o parte, regula faultului în atac a fost aplicată numai într-o parte, iar ceea ce m-a nemulţumit a fost intenţia rea, cel puţin a unuia dintre ei, cînd la un semicerc clar, călcat cu călcîiul, nu cu vîrful piciorului, a validat gol. Şi au fost două sancţiuni împotriva noastră: au validat golul şi mi-au dat mie două minute eliminare pentru proteste cînd am scăpat din mînă cartonaşul cu Time Out. Fetele noastre au dominat toată repriza a doua, dar au ratat. Au simţit şi ele din teren ce se întîmplă. La o fază în care Rebeca Roşca a fost faultată grosolan în apărare, i-a curs sînge din nas şi arbitrul a eliminat-o tot pe ea două minute pentru că i-a spus «Uitaţi-vă ce se întîmplă aici!» Sîngele apă nu se face… Cînd pui un cuplu din Constanţa să arbitreze îţi pui nişte întrebări. O să facem o analiză, o să vedem unde am greşit. Nu sîntem o echipă cu pretenţii la promovare, ci dorim să avem meciuri corecte, sănătoase, în care fetele să crească“, a declarat profesorul Dan Valentin, antrenorul echipei HCF Piatra Neamţ, care a trimis în teren următoarele jucătoare: Fârţescu, Munteanu – Miron (8 goluri), Dorneanu (8), Roşca (4), Oancea (3), Creangă (2), Boloca (1), Dâda (1) şi Apopei. În celelalte două partide ale rundei favoritele s-au impus fără probleme: ACS UAIC CNOT Iaşi – AHCM Slobozia 19-39 (9:18) şi HC Dunărea Brăila – CSU Neptun Constanţa 28-35 (15-17). Etapa viitoare va debuta joi, 17 ianuarie cu meciul CS Ştiinţa Bacău – HC Dunărea Brăila, iar duminică, 20 ianuarie, HCF Piatra Neamţ va primi pe teren propriu, la Polivalentă, replica liderului AHCM Slobozia. În alt joc, CSU Neptun Constanţa va evolua împotriva echipei ACS UAIC CNOT Iaşi.