■ handbalistele pietrence au scăpat ocazia de a lua toate punctele în derby-ul pentru locul II de la Constanţa, cu CSU Neptun ■ gazdele au egalat la ultima fază, chiar în momentul în care sirena anunţa finalul meciului ■

Handbal Club Feminin Piatra Neamţ ar fi putut veni cu toate cele trei puncte din partida susţinută duminică, 11 noiembrie, la Constanţa, în cadrul etapei a IX-a a Diviziei A (eşalonul secund). N- a fost să fie, pentru că în chiar ultima secundă, gazdele au înscris prin Mădălina Oprică golul ce a consemnat remiza (23-23) la capătul unui duel ce şi-a confirmat statutul de derby al seriei. De menţionat că la pauză, dobrogencele conduceau cu un gol diferenţă (11-10), însă actul secund a revenit pietrencelor. La nici 24 de ore de la încheierea jocului, antrenorul grupării pietrene, profesorul Dan Valentin a rememorat finalul partidei de la malul mării: „Noi am dominat ultimele 20 de minute, am fost peste ele. În ultimul minut, cînd aveam avantaj de un gol, am ratat de pe extrema dreaptă, şi dacă dădeam gol se făcea 24-22 şi era meciul terminat. Aşa, ele au venit cu atacul, iar sirena a sunat în momentul în care mingea a plecat spre poartă din mîna jucătoarei de la Constanţa. Golul putea fi şi anulat, dar au decis să valideze golul şi s-a terminat egal. Spre deosebire de altă dată, unii din Constanţa ne-au felicitat pentru jocul pe care l-am făcut. Fetele s-au dăruit total, au fost ambiţioase, au luptat, s-au autodepăşit. Practic le-au scăpat victoria din mînă, iar după meci oficialii gazdelor le-au băgat şi în şedinţă pe jucătoarele lor“, spunea luni, antrenorul principal Dan Valentin, mîndru de prestaţia elevelor sale. Pentru formaţia pietreană au marcat: Simona Miron (9 goluri), Anca Oancea (7), Oana Dorneanu (5) şi Rebeca Roşca (2). În celelalte două jocuri ale rundei, s-au înregistrat rezultatele: AHCM Slobozia – Ştiinţa Bacău 44-18 şi ACS Iaşi – Dunărea Brăila 26-24. Cu o etapă înainte de finalul returului (primul din cele două ale sezonului regulat), liderul, AHCM Slobozia, s-a distanţat la 7 puncte de cele două urmăritoare, avînd un total de 24, iar Neptun şi HCF completează podiumul, la egalitate de puncte, 17 (constănţencele sînt pe II cu un golaveraj superior), iar clasamentul s-a „rupt“ deja, celelalte trei echipe din serie fiind la mare distanţă de trio-ul fruntaş. În acest an a mai rămas de disputat o singură etapă, pe 20 decembrie, cînd HCF va primi la Polivalentă formaţia din Iaşi şi, posibil, un meci de Cupa României. „Se pare că lupta pentru locul II se va da între noi şi Constanţa. Încercăm să discutăm cu cei de la Iaşi dacă nu vor să jucăm mai aproape, ca să dau vacanţă la fetele noastre. Am un portar cu piciorul în ghips, Dorneanu a făcut un traumatism la muşchii gemeni de la piciorul stîng, Rebeca Roşca are şi ea probleme la braţul de aruncare“, a mai menţionat profesorul Dan Valentin.