■ după înfrîngerile suferite în meciurile cu Ştiinţa Bacău, codaşa seriei, şi cu liderul Slobozia, handbalistele pietrence vor avea încă un joc greu la Brăila ■ în septembrie, nemţencele învingeau o grupare întărită cu jucătoare de Liga Naţională şi impresionau publicul brăilean ■

Handbalistele de la HCF Piatra Neamţ au început greu anul competiţional şi după cele două jocuri disputate în ianuarie nu au cunoscut gustul victoriei. După surpriza neplăcută de la Bacău, unde au pierdut în faţa codaşei seriei, cu 27-28, nemţencele au evoluat mai bine în primul meci din an disputat pe teren propriu, în faţa liderului AHCM Slobozia. Cu toate acestea, elevele profesorului Dan Valentin nu au avut forţa de a smulge măcar o remiză, şi au pierdut şi jocul disputat la Plivalentă duminica trecută, scor 23-25. În acest week-end, în etapa a XIII-a a eşalonului secund, HCF are programată o nouă înfruntare complicată, în deplasare, la HC Dunărea Brăila (echipa a doua a grupării care activează în Liga Naţională). Înaintea disputei de duminică, 27 ianuarie, cele două adversare care se vor înfrunta începînd cu ora 12.00 sînt vecine de clasament. Pietrencele sunt pe locul III şi au un avans confortabil în faţa gazdelor (10 puncte), aşa că poziţia de pe podium nu este (deocamdată) pusă în pericol. Deşi nu are ca obiectiv promovarea, sau poziţia secundă, gruparea nemţeană poate pierde contactul cu CSU Neptun Constanţa, echipa cu care s-a duelat de la începutul sezonului pentru locul II, în condiţiile în care Slobozia a arătat că nu poate pierde prima poziţie în serie. Înainte de jocul de la Brăila, pietrencele sînt la 6 puncte distanţă de formaţia de la malul mării, însă nici dobrogencele nu vor avea meci uşor în runda din 27 ianuarie, ele urmînd să evolueze în deplasare, chiar în fieful liderului. Apoi, în etapa viitoare (3 februarie), vor da piept cu nemţencele într-un meci-derby sub Pietricica. Revenind la jocul de la Brăila, trebuie precizat că istoria recentă a întîlnirilor dintre HC Dunărea (II) şi HCF Piatra Neamţ consemnează un avantaj în favoarea echipei nemţene. În primul tur al sezonului regulat, prima dispută a celor două echipe s-a încheiat cu victoria la limită a elevelor lui Dan Valentin, scor 27-26, în urma unei partide intense, decisă în repriza secundă, de prestaţia foarte bună a oaspetelor. Beneficiind de aportul a patru jucătoare de la prima echipă (care evoluează în Liga Naţională), gazdele conduceau la pauză cu 11-10. Chiar şi aşa, pietrencele au apăsat pedala de acceleraţie, au egalat şi în minutul 40 s-au desprins la două goluri (14-16). Brăila a revenit şi a egalat apoi la 18 (min. 45), dar în următoarele 7 minute pietrencele au marcat de cinci ori, în vreme ce gazdele au mai înscris o singură dată. În minutul 52 HCF avea pentru prima dată patru goluri avans (19-23). De la 23-27, în minutul 57, brăilencele nu au reuşit decît să se apropie la un singur gol şi meciul s-a terminat 26-27. „Au fost mai bune moldovencele! Au jucat cu ambiţie, au fost mai tehnice şi au avut doi interi de aproximativ 1,5 m, dar cu o vivacitate extraordinară! Au meritat victoria – o spun cu regret“, recunoştea cu fair-play un spectator al gazdelor. Cele mai bune marcatoare ale pietrencelor în acel joc au fost Oancea (9 goluri), respectiv Simona Miron şi Rebeca Roşca (cîte 6). De menţionat că gruparea nemţeană s-a impus şi în retur, pe 4 noiembrie, la Polivalentă, cu 29-25 (18-10) în partida din etapa a VIII-a. Revenind la etapa de la finele acestei săptămîni, în afară de jocul de la Brăila, în seria A se mai dispută duminică două derby- uri: unul la vîrf, între AHCM Slobozia şi CSU Neptun Constanţa şi unul al codaşelor, între ACS UAIC CNOT Iaşi şi Ştiinţa Bacău.