■ CSM Roman rămîne codaşa clasamentului Ligii Naţionale Feminine, cu 0 puncte ■ urmează un meci acasă cu Brăila, vinerea aceasta ■

CSM Roman a înregistrat cea de-a şaptea înfrîngere consecutivă, în campionatul Ligii Naţionale, cel mai recent eşec fiind consemnat la Galaţi. Meciul a fost tranşat de gazde în cea de-a doua parte, care s-au impus cu 22-20, după ce, la pauză, nemţencele conduceau cu 12-10. Partida de pe 28 octombrie a început în nota de dominare a gălăţencelor, care au ratat prima oportunitate în minutul 3, însă romaşcancele au avut posibilitatea de a deschide scorul, dintr-o aruncare de la şapte metri, ratată de către Ana Maria Simion. Gazdele şi-au luat misiunea şi mai în serios şi au spart gheaţa în minutul 4, prin Ana Maria Gogu, aceasta reuşind apoi să mai înscrie o dată, în cîteva zeci de secunde. O tresărire de orgoliu a fetelor pregătite de către Dragoş Dobrescu şi Viorel Lazăr a dus scorul la 2-1, cînd Khavronina a punctat, ulterior, gazdele ajungînd la 4-1. Oaspetele au avut o perioadă ceva mai legată de joc şi au revenit, reuşind egalarea în minutul 20, la 6-6. Ultimele 10 minute ale primului mitan au fost marcate de un joc mai în forţă, pe atac, dublat de o apărare ceva mai atentă pentru formaţia vizitatoare, care a reuşit să intre la vestiare cu un avantaj cu două goluri. A doua repriză s-a derulat în aceeaşi notă, oaspetele încercînd din toate puterile să îşi conserve avantajul, în vreme ce gălăţencele au alergat după egalare. Din păcate pentru Roman, apărarea nu a fost la fel de exactă şi, în ultimul sfert de oră, gazdele au început să treacă din nou în avantaj. Fetele de la malul Moldovei au căzut total în ultimele 10 minute, reuşind să meargă cap la cap cu Galaţiul numai pînă în minutul 54, cînd s-a înregistrat ultima egalitate: 20- 20. Golurile victoriei au fost înscrise în minutele 55 şi 56. La fel ca în ultimele meciuri, cea mai bună marcatoare pentru CSM Roman a fost Yulia Khavronina (5), urmată de Manea şi Todor (4), Agrigoroaie (3), Simion (2), respectiv Ivan şi Polocoşer (1). Pe romaşcance le aşteaptă un meci greu acasă, pe 2 noiembrie, în compania HC Dunărea Brăila. În cadrul etapei a VII-a au mai fost înregistrate rezultatele: CSM Bucureşti – Măgura Cisnădie 36-19; Minaur Baia Mare – CSM Slatina 29-26; Gloria Buzău – Corona Braşov 19-25; SCM Craiova – Gloria Bistriţa 19-22; HC Zalău – U Cluj 38-22 şi Dunărea Brăila – SCM Vîlcea 27-31. Roman şi Cluj rămîn formaţiile care nu au luat niciun punct în actuala ediţie de campionat.