■ meciul CSM Roman - SCM Gloria Buzău s-a încheiat 18-19 , pe fondul unui joc presărat de greşeli individuale ■ finalul a fost unul incendiar ■

Echipa de handbal a Clubului Sportiv Municipal Roman continuă să rămînă fără puncte şi după etapa a doua a campionatului Ligii Naţionale Feminine – Liga Florilor 2018 2019 în urma înfrîngerii în faţa CSM Gloria Buzău, scor 18-19 , meciul fiind disputat duminică, 9 septembrie, de la ora 11, în Sala Sporturilor. A fost un duel între două echipe care se cunoşteau şi, în plus, între doi antrenori cu ambiţii mari, ambii parte a istoriei handbalistice a Romanului. De această dată, pe banca CSM a stat Cornel Bădulescu, în vreme ce la SCM a fost Dumitru Muşi. Partida a început într-o notă de încordare, gazdele reuşind numai foarte puţine momente să aibă avantaj, după care buzoiencele au preluat frîiele. Multe greşeli personale au făcut ca nemţencele să se vadă condusă încă din minutul 5, oaspetele punctînd mai ales pe cartea contraatacului. La primul meci în faţa propriilor suporteri, romaşcancele au încercat să fie mai combinative, însă nu le-a ieşit aproape nimic pe partea de atac. Pragmatismul a adus lui SCM Buzău cele trei lungimi avans la finalul primelor 30 de minute. A fost un duel de la distanţă al portarilor, la oaspete, Alina Iordache scoţînd multe mingi pe care scria „gol“, însă nici Ana Maria Mîrcă (Olariu) , revenită la Roman după cîteva sezoane, nu s-a lăsat mai prejos, fiind jucătoarea meciului, conform părerii suporterilor. Buzăul a mizat în special pe forţa ofensivă a coordonatoarei Dzyiana Ilyina, alături de care au mai evoluat curajos Mădălina Predoi, Ionela Goran şi Cristina Nan. Pentru gazde, singura constanţă în joc a fost oferită de performanţa căpitanului Stoleru, alături de aceasta părînd, parcă, să nu se regăsească Elena Daniela Todor (Băbeanu) , Anca Polocoşer şi Raluca Agrigoroaei. Nici pe extreme lucrurile nu au stat mai bine, cu excepţia unor sclipiri ale Oanei Chitacu şi a Elenei Badea. Ana Maria Simion, de care se legau multe aşteptări, nu a confirmat, aceasta ratînd şi de la şapte metri. La finalul primei reprize şi începutul celui de-al doilea mitan, CSM Roman a fost în superioritate numerică, chiar şi cu trei jucătoare, nereuşind să facă însă prea multe. Oaspetele au condus constant, cu trei sau patru goluri, pînă aproape de ultimul sfert de oră, cînd gazdele au forţat şi au egalat. Ultimele minute au dus spectatorii prezenţi în Sala Sporturilor de la agonie la extaz şi. . . înapoi. Cînd mai erau două minute scorul era egal, apoi oaspetele au înscris şi, la ultimul atac, CSM a renunţat la portar pentru a avea şapte jucătoare pe semicercul advers, dar nu a fost destul. Buzăul a celebrat prima sa victorie în Liga Naţională, iar la Roman este deja momentul unor întrebări serioase referitoare la evoluţii, după primele două înfrîngeri. De precizat că în întîlnirea de ieri, brigada de arbitri Alexandru Niţişor / Alin Stamatoiu (B) , a fost, în multe momente, pe lîngă. . . realitatea din teren.