■ CSM Roman are meci la Braşov, cu Corona, în etapa a XXI-a a Ligii Florilor ■ gazdele se află pe locul VII, iar oaspetele pe VIII, diferenţa de puncte în clasament fiind de trei ■

Liga Florilor la handbal feminin va fi reluată miercuri, 4 aprilie, cu o etapă intermediară, gruparea Club Sportiv Municipal Roman urmînd să evolueze în deplasare, la ASC Corona 2010 Braşov. Este vorba despre etapa XXI a întrecerii interne, care a trecut printr-o perioadă de pauză, datorată acţiunilor echipei naţionale şi a consumării turneului Final Four al Cupei României, la Ploieşti. Romanul a reuşit să ajungă în acest ultim act, însă a fost învinsă atît în semifinale, cît şi în finala mică. De oraşul prahovean, elevele antrenorului Dumitru Muşi au plecat direct la Braşov. În tur, la malul Moldovei, a fost o întîlnire încrîncenată, pe 6 noiembrie 2017, Romanul impunîndu-se cu 23-22, într-un final de infarct. Istoricul întîlnirilor dintre cele două formaţii a mai consemnat, anul trecut, un 29-23 în sala sporturilor din Roman, în octombrie 2016, cele două combatante de mîine terminînd la egalitate, 18-18, sub Tîmpa. Acum, antrenorul principal Dumitru Muşi are întreg lotul valid şi se speră la un meci bun, chiar o victorie, care ar însemna o reparaţie morală pentru meciurile mai puţin reuşite din turneul final al Cupei României. În cadrul acestei etape a Ligii Florilor au mai fost programate, tot pe 4 aprilie, meciurile: CSM Slatina – HC Zalău; CSM Bistriţa – CSU Danubius Galaţi; U Cluj – HC Dunărea Brăila; ASC Corona 2010 Braşov – CSM Roman; CS Rapid USL Metrou Bucureşti – CS Măgura Cisnădie; SCM Craiova – AHCM Slobozia şi reeditarea finalei Cupei României, HCM Rîmnicu Vîlcea – CSM Bucureşti. Reamintim că CSM Roman a participat la turneul Final Four al Cupei României, întrecere care s-a disputat sîmbătă şi duminică, 31 martie/1 aprilie, la Ploieşti, alături de CSM Bucureşti, HCM Vîlcea şi HC Dunărea Brăila. În primul meci, în semifinală, nemţencele au avut o misiune imposibilă cu multinaţionala Cristinei Neagu, scorul final fiind 38-24 (19-14). În cealaltă semifinală, HCM Vîlcea a trecut de Dunărea Brăila, 29-23. Apoi, duminică, handbalistele de la Roman au evoluat în companiei grupării din oraşul de la malul Dunării, în joc fiind medaliile de bronz ale Cupei României. Brăila a cîştiga finala mică, 28-24, succesul conturîndu-se în repriza secundă, după ce, la pauză, nemţencele intraseră în avantaj, scor 14-13. CSM Bucureşti a cucerit pentru al treilea an consecutiv Cupa României, după ce a trecut de HCM Vîlcea cu scorul de 29-22 (15-10).