■ la Campionatul Naţional de atletism indoor, sportivul de la CS Ceahlăul a cucerit medalia de argint la lungime ■ pietreanul a avut tot o săritură de 6,63 metri, cît a fost şi a celui care a luat aurul, dar a contat un criteriu de departajare ■

Dragoş Nicuţă, sportiv legitimat la CS Ceahlăul Piatra Neamţ, a fost ghinionistul zilei de 4 martie, în cadrul etapei finale a Campionatului Naţional indoor, rezervat cadeţilor, organizat la Bucureşti, sîmbătă şi duminica trecută. Atletul pietrean a concurat la proba de săritură în lungime şi a ocupat în final locul ll, cu performanţa de 6,63 metri, la fel ca şi una dintre încercările atletului Eduard Păduraru, de la LPS Cîmpulung Muscel. Acesta şi-a djudecat titlul naţional pe baza principalul criteriu de departajare – una dintre celelalte încercări măsurate a fost mai bună decît a lui Dragoş Nicuţă, care a rămas cu argintul. La proba de 3.000 metri, cadete, Laura Corhana şi Irina Bordeanu, de CS Ceahlăul şi LPS Piatra Neamţ au ocupat locurile 9 şi 10, locuri destul de bune în perspectiva întrecerilor viitoare. Laura a terminat în 10:55.00, iar Irina în 10:59.95. Reamintim că în prima zi, sîmbătă, 3 martie, Larisa Zglimbea, de la Clubul Atletic Roman, elevă antrenorului Ioan Ciortan şi a profesoarei Carmen Iederan a avut un concurs bun şi a reuşit o aruncare în pragul a 14 metri, mai precis, 13,92 metri, suficient doar pentru locul ll şi medalia de argint. Proba a fost cîştigată de Andreea Lungu, de la CSS Constantin Istrati Caracal, care a avut o încercare cîştigătoare de 14,22 metri. Sportiva Andreea Deleanu, dublu legitimată la CS Ceahlăul şi LPS Piatra Neamţ a ocupat locul Vl, cu un rezultat de 12.03 metri. La înălţime, Matei Severin, cel de la care profesorul Iulian Corugă, de la CA Roman, ar fi aşteptat un rezultat cît mai aproape de medalie, a sărit 1,80 metri şi s-a clasat pe locul V. Proba de înălţime a fost cîştigată de Mircea Finiş (Clubul Sportiv Şcolar Iaşi), care a sărit 1,94 metri. După ce a fost amînat de două ori din cauza condiţkiilor meteo, sportivii aruncători nemţeni aşteaptă concursul din aer liber, care a fost programat în perioada 21- 23 martie, tot la la Bucureşti. LPS Roman nu a concurat cu nici un sportiv la etapa finală a cadeţilor, antrenorii Emilian Floroiu şi Lucică Cucoş preferînd să intensifice entrenamentele cu elevii lor pentru întrecerea aruncărilor lungi de peste aproape trei săptămîni.