Clubul Sportiv Ceahlăul Piatra Neamţ a avut trei sportivi la finala pe ţară a Campionatelor Naţionale de lupte greco-romane pentru juniori III şi juniori IV, concurs desfăşurat la Oneşti între 1-4 noiembrie. Unul dintre ei, Gabriel Stan, junior IV, a cucerit medalia de bronz, concurînd la categoria 46 kilograme. Tînărul sportiv a avut şase meciuri în cadrul turneului şi a pierdut unul, pe primul, în faţa celui care avea să iasă campion naţional. „A pierdut primul meci pe lipsa de experienţă la acest nivel. Sportivul care a ieşit campion este la al treilea an în care participa la această categorie şi acest plus s-a văzut. Apoi, în celelalte cinci meciuri disputate nu a avut probleme. Ca valoare a fost peste toţi adversarii întîlniţi. Gabriel Stan are un viitor frumos, dar depinde mult de seriozitatea cu care va trata viaţa sportivă“, a declarat Mircea Covătariu (foto), antrenor care a însoţit delegaţia de la Ceahlăul la Oneşti şi care face pregatire cu aceşti copii la Piatra Neamţ. De precizat e şi faptul că Gabriel Stan este component al lotului naţional, este elev la Şcoala Gimnaziala 11 din Piatra Neamţ şi la Centrul de Plasament Elena Doamna din Piatra Neamţ. Ceilalţi doi sportivi prezenţi la naţionalele de la Oneşti au fost Constantin Răducanu (categoria 29 kg – juniori IV) şi Vasilică Andronache (categoria 72 kg – juniori III). „Au calităţi amîndoi şi sigur vor aduce medalii clubului în curînd“, a spus despre ei antrenorul Covătariu.