Fotbal

Fotbalul nemţean, rezultate previzibile

Știe publicată cu

în data de

■ au fost doar mici sincope ale grupărilor ce domină ligile inferioare ■ Vulpiţele au scos egal, acasă, cu Măgura Bacău ■

Campionatul Ligii 4 şi cel din cele două serii ale Ligii 5 Neamţ şi-au consumat, la finele săptămînii trecute, etapele cu numerele VII, respectiv VI, în care nu au existat, cu mici excepţii, rezultate care să contravină calculelor hîrtiei. Duminică, 21 octombrie, de la ora 11, în cel de-al patrulea eşalon fotbalistic s-au duelat Victoria Horia – Bradu Borca, scor 3-3 (2-1); Moldova Cordun – CS Speranţa Răuceşti 1-4 (1-1) şi Energia Pîngăraţi – FC Ozana Tîrgu Neamţ 1-5 (1-3). Evident, urmare a acestor rezultate, Speranţa nu se pierde şi menţine prima şansă de a se încununa campioană a judeţului la finalul actualei stagiuni, însă rămîne să-i sufle în ceafă Bradu Borca. La fel de disputate au fost şi întîlnirile din cel de-al 5-lea eşalon fotbalistic, în ambele serii. Prima grupă, care reuneşte în special formaţiile din zona de vest şi centru a judeţului a consfinţit rezultatele etapei a VI-a în felul următor: Zorile Urecheni – Voinţa Dochia 3-1 (2-0); Vulturul Costişa – AS Grumăzeşti 4-0 (1-0); ASF Girov – Stejarul Ţibucani 1-1 (1-1); Viitorul Podoleni – Ozana Timişeşti 0-0 (0-0), respectiv Bravo Bodeşti – Flacăra Brusturi 5-3 (3-2). Zona estică a judeţului a avut, de asemenea, dueluri interesante în Seria B, acolo unde Stejarul Stăniţa – AS WST Oniceni s-a terminat 3-2 (3-1), în timp ce Siretul Doljeşti a trecut cu 2-0 (2-0) de pildeştenii de la Moldova II Cordun. Un veritabil derby s-a consumat la limita estică a judeţului, între Voinţa Bozieni şi Arsenal Văleni, meci încheiat cu scorul de 3-2 (1-1). În imedata vecinătate, liderul la zi al seriei, Voinţa Valea Ursului a dispus cu un neverosmil 9-1 (4-0) de ACS Unirea Tămăşeni, grupare care era, probabil, mai mult cu gîndul la petrecerea de acasă, de ziua localităţii. În acest weekend au jucat şi fetele de la Vulpiţele Galbene Roman, pe teren propriu (Stadionul Moldova, n. red.), în cadrul etapei a V-a a campionatului Ligii 2 feminin. Duminică, 21 octombrie, de la ora 11, fetele antrenate de către Adelin Tălmăcel au obţinut o remiză albă, în propriul fief, în compania Măgurei 2012 Bacău. S-au mai înregistrat rezultatele Ladies Tîrgu Mureş – Atletic Onix 0-1; Vasas 2 Femina Odorhei – ACS Viitorul Reghin 10-0; Navobi Iaşi – Selena SN Constanţa 1-2. Romaşcancele vor mai avea, în turul de campionat, doar două meciuri, unul acasă, pe 4 noiembrie, cu Ladies Tîrgu Mureş, respectiv o deplasare pe 11 noiembrie la Navobi Iaşi.

în data de

■ echipa pietreană a ratat prezenţa în careul de aşi după înfrîngerea suferită în faţa celor de la Odorheiu Secuiesc ■ două jocuri din grupe au fost dramatice ■ Informatica Timişoara, CSM Tîrgu Mureş, FK Odorheiu Secuiesc şi West Deva s-au înfruntat duminică pentru prezenţa în finala mare ■

Turneul final al Campionatului Naţional de Juniori la Futsal găzduit de Sala Polivalentă din Piatra Neamţ şi-a consumat de joi şi pînă sîmbătă jocurile din faza grupelor. Au fost meciuri frumoase, nici unul încheiat la egalitate, unele cu accente dramatice, aşa cum s-a întîmplat la jocul dintre Informatica Timişoara şi United Galaţi, sau la cel dintre West Deva şi Viitorul Băleasa. Din păcate pentru suporterii pietreni veniţi să-şi susţină echipa favorită, Futsal Ceahlăul nu a reuşit să avanseze în semifinale. Elevii profesorului Răzvan Lupu şi-au compromis orice şansă chiar după primul joc din turneu, susţinut vineri seară, în faţa grupării Futsal Klub Odorheiu Secuiesc. Harghitenii aveau deja 3 puncte în urma victoriei clare (9- 0) obţinute cu o zi în urmă în faţa conjudeţenilor de la Korondi Corund, iar victoria înregistrată cu Ceahlăul cu 6-0 (2-0), le-a adus calificarea în semifinală. Scorul nu reflectă însă întru totul ceea ce s-a petrecut pe parchetul Sălii Polivalente, eliminarea jucătorului pietrean Andrei Apostoaie survenită în prima repriză, dovedindu-se importantă în economia partidei. „Nu este uşor să scrii după un astfel de rezultat, dar la prima vedere cu siguranţă că harghitenii au meritat victoria. Din păcate, au fost cîteva momente cheie ale jocului judecate de cavalerii fluierului doar într-o direcţie. Sîntem convinşi că au fost cuprinşi doar de bune intenţii, iar eventualele erori au fost pur întîmplătoare. Nu dorim să transferăm responsabilitatea rezultatului pe umerii greu încercaţi ai celor doi arbitri şi ne vom asuma scorul nefavorabil“, a precizat Cristi Vornicu, preşedintele ACS Futsal Ceahlăul. Pietrenii au părăsit însă cu capul sus competiţia, sîmbătă, 25 mai reuşind să se impună cu 4-0 (4-0) în faţa celor de la Korondi Corund, prin golurile marcate de Alex Smău (2), Radu Dumitru şi Codrin Babii. Echipa din Odorheiu Secuiesc a fost prima calificată în semifinală încă de vineri, iar sîmbătă i s-au alăturat în faza superioară a turneului CSM Tîrgu Mureş, Informatica Timişoara şi West Deva. Dacă tîrgmureşenii au obţinut biletele pentru semifinală în urma a două victorii clare, bănăţenii şi hunedorenii au trebuit să se întrebuinţeze serios. Echipa de pe Bega a avut un moment de cumpănă în primul joc din grupă, vineri, împotriva formaţiei United Galaţi. Informatica Timişoara s-a impus la limită, cu 5-4, după ce gălăţeni conduceau la pauză cu 4-3, iar sîmbătă, timişorenii au avut o misiune mai uşoară învingînd fără drept de apel pe CSM Vaslui, scor 9-1. Însă cel mai încins joc pentru prezenţa în semifinale s-a consumat sîmbătă seară, în ultimul meci al zilei, între West Deva şi Viitorul Băleasa. Cele două grupări ştiau că învingătoarea va rămîne în turneu, aşa că a rezultat o încleştare pe viaţă şi pe moarte, cu răsturnări de scor şi un final infarct. Hunedorenii au deschis repede scorul, însă, pînă la pauză, echipa din judeţul Olt a revenit şi conducea cu 2-1. În repriza a doua, devenii au egalat, apoi au trecut în avantaj, 3-2, dar oltenii au reuşit din nou să restabilească egalitatea pe tabelă, cînd mai erau 5 minute pînă la final. Au fost momente dramatice, iar în minutul 37, Robert Bulzan a semnat victoria echipei West Deva marcînd pentru 4-3. La final, jucătorii ambelor formaţii erau epuizaţi, pe parchetul sălii, însă numai ardelenii erau fericiţi pentru calificare, în timp ce gruparea olteană îşi trăia drama eliminării din competiţie. Duminică, de la ora 16.30 s-a disputat semifinala Informatica Timişoara – West Deva, iar de la 18.30 CSM Tîrgu Mureş – FK Odorheiu Secuiesc. Învingătoarele se vor înfrunta luni, 27 mai, de la ora 18.00 în finala mare, iar echipele învinse se vor consola cu finala pentru locurile 3-4 programată tot luni, de la ora 16.00.

Fotbal

Ceahlăul învinsă, dar ar fi meritat remiza…

în data de

■ CSM Ceahlăul - KSE Tg. Secuiesc 1-2 (1-1), în ultima etapă a Ligii 3, Seria I ■ oaspeţii au dat lovitura în ultimele minute ale jocului ■ la prima participare în Liga 3, pietrenii au încheiat pe locul 10 ■

CSM Ceahlăul a pierdut ultimul joc oficial al sezonului 2018-2019 al Ligii 3, Seria 1, campionat care a fost cel de debut pentru echipa pietreană la acest nivel. Partida de sîmbătă, 25 mai, cu KSE Tîrgu Secuiesc, a avut un ritm bun, au fost ocazii numeroase la ambele porţi, faze plăcute ochiului, dar la final au învins oaspeţii pentru că au fost mai eficienţi. De fapt, aceeaşi oaspeşi au recunoscut că era mai corect un egal, după aspectul jocului. S-a terminat însă 1-2 (1- 1), după golurile marcate de Vlad Andreş (29 – prima dată căpitan de echipă), respectiv Csaba Tompa (13) şi Nicolae Păun (88). Dacă în primele zece minute de joc portarii nu au avut emoţii, în minutul 13 s-a deschis scorul. Oaspeţii au avut o lovitură liberă la care Teo Cîmpianu a respins în faţă după ce a văzut mingea foarte tîrziu, nici un coechipier nu a reuşit să respingă în afara careului, iar Tompa a şutat violent în vinclu din 12 metri. Au urmat momente de poartă în ambele careuri: Strat (min.19), Copoţ-Barb (’24) Rusu (’28) şi-au trecut în cont ocazii pentru gazde, respectiv Kanyo (’24), pentru oaspeţi. Pentru că Ceahlăul a controlat jocul după deschiderea scorului, egalarea a venit firesc. La un corner, mingea a căzut în careul oaspeţilor, iar Vlad Andreş (’29) a împins balonul în poartă din cîţiva metri. Pînă la pauză, spectatorii au mai putut vedea alte situaţii de poartă. Pîntea (’30), Ţapu (’37) şi Dumbrăvean (’43) nu l- au învins pe Bunduc, în timp ce Teo Cîmpianu a fost la post la şuturile lui Gaydo (’33) şi Ştefănescu (’34) şi a avut şansă la şutul lui Kanyo (’39). După pauză, KSE Tg. Secuiesc a ratat ocazii ivite în mod special pe contraatac. Galben-negrii au avut posesia şi au dat astfel şansa covăsnenilor să profite de spaţii. Nu au făcut-o însă prin Gazda (’48-bară, ’73), Tompa (’57) şi Cîrstian (’58), ocazii la care Cîmpianu a avut intervenţii spectaculoase, şi Ştefănescu (’64 – fază la care Dumbrăvean a scos de pe linia porţii). La poarta cealaltă, R.Vasile (’57), Ţapu (’60), Pîntea (’61) sau Rusu (’78) au irosit ocazii bune, dar cea mai clară a avut-o Toma (’76). Mijlocaşul a pătruns în careu, a rămas singur cu Bunduc, dar în momentul şutului, fundaşul Păun a trimis milimetric pe lîngă propria poartă. La ultima fază a jocului, Tîrgu Secuiesc a profitat de o serie de greşeli ale echipei gazdă, iar Nicolae Păun (’88) a marcat cu un şut din interiorul careului mic al porţii apărate de Cîmpianu. Cu acest rezultat, CSM Ceahlăul a încheiat sezonul pe locul 10, fiind detronată chiar de adversara de sîmbătă. În celelalte jocuri ale etapei, s-au consemnat rezultatele: CSM Rîmnicu Sărat – ACS Şomuz Fălticeni 0-2; FC Botoşani II – CSM Focşani 1-0; CSM Bucovina Rădăuţi – Foresta Suceava 4-1; Sănătatea Darabani – Metalul Buzău 0-4; CSM Paşcani – Sporting Lieşti 2-3; Ştiinţa Miroslava – Oţelul Galaţi 5-1. Promovată deja în Liga 2, Gloria Buzău a stat în această ultimă etapă. La finele sezonului 2018- 2019, din Seria I au retrogradat Sănătatea Darabani, CSM Rm. Sărat şi CSM Paşcani, în timp ce FC Botoşani II s-a salvat in extremis, după victoria smulsă în minutele de prelungiri cu CSM Focşani.

Actualitate

Vulpiţele Galbene vor să spargă barajul spre Liga 1

în data de

Autor

■ echipa de fotbal feminin din Roman va evolua duminică pe stadionul Moldova, în meciul tur al barajului de promovare ■ adversară va fi gruparea Luceafărul Filiaşi ■ „Ajută-ne să «spargem» împreună barajul pentru Liga I !“ este apelul antrenorului Adelin Tălmăcel ■

Echipa de fotbal feminin Vulpiţele Galbene va evolua duminică, 26 mai, pe teren propriu în primul meci al dublei de baraj pentru promovare în Liga 1. Fetele antrenate de profesorul Adelin Tălmăcel vor juca pe stadionul Moldova, de la ora 11, împotriva formaţiei Luceafărul Filiaşi Dolj, iar gazdele speră ca după returul de peste o săptămînă, de pe 2 iunie, să reuşească să acceadă în elita fotbalului feminin românesc. „Echipa de fotbal feminin Vulpiţele Galbene a reuşit o performanţă unică în istoria clubului şi se află la doar două meciuri distanţă de promovarea în Liga I. Vino să susţii performanţa în meciul tur de baraj! Duminică, 26 mai, începînd cu ora 11.00, pe stadionul Moldova! Ieşi o singură dată din casă: şi pentru vot, şi pentru a face galerie unei echipe care face performanţă prin munca voluntară a unor romaşcani! Ajută-ne să «spargem» împreună barajul pentru Liga I !“, este mesajul profesorului Adelin Tălmăcel postat pe pagina de Facebook a grupării Vulpiţele Galbene. Returul în urma căruia se va decide echipa promovată va avea loc peste o săptămînă, la Filiaşi, dar o victorie în primul joc al dublei de baraj le-ar crea un avantaj romaşcancelor. Vulpiţele Galbene au ajuns în această situaţie favorabilă după ce au terminat pe locul II sezonul regulat, în seria I a Ligii 2, în timp ce Luceafărul Filiaşi a încheiat tot pe locul secund, dar în seria a II-a. Ambele formaţii au obţinut dreptul la barajul de promovare în ultima etapă. Oltencele s-au impus cu 3-1 în faţa Olimpiei Cluj, iar nemţencele tot pe teren propriu, cu 3-2 (2-1) în faţa formaţiei Navobi Iaşi, prin golurile marcate de Paula Agu (min.44), Ionela Streche (’45+2) şi Andrada Blănaru (’60). „Sînt mulţumit de evoluţia formaţiei de pînă acum, este nesperat parcursul echipei antrenată de mine. Lotul echipei a crescut şi am putut aduna punct cu punct, astfel încît am ajuns ca la finalul sezonului să ocupăm poziţia a doua“, declara după meci antrenorul principal Adelin Tălmăcel. Victoria le-a adus Vulpiţelor Galbene 25 de puncte în clasament şi locul II, depăşind cu un punct formaţia Vasas 2 Femina Odorhei, care a pierdut cu 0-9 în deplasarea de la Atletic Onix Rîmnicu Sărat. În meciul din ultima etapă, formula trimisă în teren a arătat astfel: Diana Năcuţă – Oana Poiană, Ionela Streche, Corina Neagu, Maria Caia – Andrada Blănaru, Marina Diac, Maria Ciauşu, Paula Agu, Elena Jaleru – Ştefana Mocanu. Pe parcursul partidei au mai evoluat Mădălina Apopuţoaiei şi Mădălina Nedelcu.