■ Ceahlăul Piatra Neamţ a încheiat prima parte a campionatului pe primul loc ■ urmează play-off-ul ■ au fost din nou scoruri de maidan în Liga 5 ■

Echipele angrenate în campionatele de fotbal ale judeţului Neamţ nu au avut parte de minivacanţă, în weekend-ul trecut avînd programate etape. Liga 4 a tras cortina peste returul campionatului duminică, 29 aprilie, urmînd să înceapă faza play-of în care vor fi angrenate primele patru competitoare: Ceahlăul, Bradu Borca, Cimentul Bicaz şi Speranţa Rauceşti. Voinţa Ion Creangă a evoluat acasă cu AS Bradu Borca, fiind învinsă cu 1-2, după ce, la pauză, era egal, 1-1. CS Steel Man Tîrgu Neamţ (retrasă din întrecere) a pierdut cu 0-3 în faţa CS Cimentul Bicaz. Un duel aprig s-a consumat pe terenul din Cordun. Moldova din localitate a fost învinsă cu 3-6 de CS Speranţa Răuceşti, formaţie care luase prima opţiune la victorie încă după primele 45 de minute, cînd avea un avantaj de 3-0. CSM Ceahlăul Piatra Neamţ a făcut o deplasare la Victoria Horia unde, în cele din urmă, s-a impus cu 3-1, la pauză fiind un rezultat de egalitate, 1-1. Concomitent cu meciurile din Liga 4 au avut loc şi partidele programate în Liga 5. Siretul Doljeşti a trecut la limită acasă, 1-0, de Bravo Bodeşti, fiind 0-0 la pauză. Nouă goluri au fost înscrise în disputa dintre Stejarul Ţibucani şi Voinţa Dochia, partidă terminată cu scorul de 3-6 (0-2). Vulturul Costişa a fost programată să stea, iar Pinii Tarcău s-a impus cu 4-2 (2-1) în faţa celor de la Flacăra Brusturi. Energia Pîngăraţi s-a distrat cu Voinţa Bozieni, căreia i-a umplut poarta cu şapte goluri, trei pînă la pauză. Stejarul Stăniţa a primit vizita pildeştenilor de la Moldova II Cordun, maci încheiat cu un categoric 8-1 (3-0). Viitorul Podoleni a remizat 2-2 (0-1) cu Ozana Timişeşti. Tunarii de la Arsenal Văleni au jucat în deplasare la Voinţa Valea Ursului, partidă încheiată cu 3-5 după ce gazdele aveau 2-1 la pauză.