■ echipa şcolii din Făurei a triumfat în competiţia copiilor din mediul rural, de la nivelul judeţului Neamţ ■ campionii s-au impus în finală în faţa formaţiei din Tămăşeni, gazda turneului final ■ la meciul decisiv al Cupei Satelor, faza judeţeană, a asistat şi preşedintele FRF, Răzvan Burleanu ■

Judeţul Neamţ şi-a ales reprezentanta în faza regională a Cupei Satelor la fotbal în urma turneului final al fazei judeţene organizat în comuna Tămăşeni, duminică, 11 noiembrie. Ultima partidă a întrecerii organizate de AJF Neamţ s-a disputat între echipa din Tămăşeni şi cea din Făurei, iar la meci a asistat şi preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu. Lista oaspeţilor de seamă prezenţi i-a mai cuprins pe Ciprian Paraschiv, director de Dezvoltare în cadrul FRF, Cristian Vornicu, membru în Comitetul Executiv al FRF, Toader Şteţ – referent zonal al FRF, Ioan Costin Toma, preşedintele AJF Neamţ şi Vladimir Urzică, arbitru FIFA din Piatra Neamţ. Pentru că au fost 19 echipe înscrise, sistemul competiţional la Neamţ a presupus disputarea a cît mai multor jocuri, aşa că la Turneul Final de la Tămăşeni s-au jucat semifinale, finala mica şi finala mare. Cele patru echipe calificare la Turneul final s-au ales după disputarea de grupe preliminare şi Grupe Semifinale în care s-au disputat cîte două turnee. Borca (locul 1) şi Pîngaraţi (locul 2) au fost dintr-o serie semifinală, iar din cealaltă s- au calificat Tămăşeni (locul 1) şi Faurei (locul 2). Finala Cupei Satelor la Neamţ le-a adus faţă în faţă pe Tămăşeni şi Faurei. Au cîştigat oaspeţii cu scorul de 2-1, golurile fiind marcate de David Dombici, pentru învinşi, şi, respectiv Iulian Asaftei şi Alexandru Muraru, pentru campioni. Asta în condiţiile în care Tămăşeniul era favorită, mai ales că în grupele semfinale trecuse de două ori de aceiaşi adversari cu 2-0 şi 1-0. „A fost singura înfrîngere în toată competiţia pentru noi“, a spus cu amar în suflet antrenorul Cătălin Dumitriu, de la Tămăşeni. Bucuria copiilor din Făurei este însă greu de descris în cuvinte. Profesorul lor, Ionuţ Grumăzescu, le-a spus la final că numai încrederea i-a dus la titlul de campioni ai judeţului. Povestea ajungerii acestei echipe în finală este interesantă. A terminat pe locul 2 în faza grupelor preliminare, la cinci puncte după echipa din comuna Ştefan cel Mare, dar în grupele semifinale cele două formaţii s-au înfruntat din nou. Făureiul a cîştigat de două ori cu 1-0 şi rezultatele din meciurile directe au facut diferenţa, pentru că ambele echipele au terminat în clasament cu 8 puncte. În semifinalele turneului de pe 11 noiembrie, Făureiul a înfruntat Borca şi meciul s-a decis la lovituri de departajare (3-2), după 0-0 la finalul timpului regulamentar. Finala mică a turneului, Borca – Pîngăraţi s-a terminat cu scorul de 2-1. Festivitatea de premiere a fost efectuată de preşedintele Răzvan Burleanu, care a căutat să smulgă şi o promisiune din partea participanţilor şi anume aceea de a vedea măcar unul dintre jucători în naţionala U15 a României peste trei ani. Ca la şcoală, multe „două degete“ s-au ridicat. În afara premiilor acordate echipelor (mingi, maieuri de departajare cu însemnele Cupei Satelor, diplome şi medalii), s-au acordat şi premii individuale. Mattia Bogleş, de la Tămăşeni, a fost desemnat cel mai tehnic jucator, în timp ce portarul competiţiei a fost ales Mihai Ungureanu, de la Pîngăraţi. Ierarhia golgheterilor a avut trei copii clasaţi pe locul 1, toţi cu cîte cinci goluri: Laurenţiu Sebastian Amăriuţei (Borca), David Dombici (Tămăşeni) şi Alexandru Păduraru (Pîngăraţi). Locul secund în ierarhia marcatorilor a fost ocupat de Bogdan Asavei (Pîngaraţi), în timp ce pe locul 3 s-a clasat Emma Denisa Chili (Tamaşeni). Echipa din comuna Făurei, campioana din Neamţ a Cupei Satelor a fost alcătuita din următorii copii: Mario Cherecheş, Rareş Dăscăliţei, Denis Lăpuşneanu, Iulian Gugoaşă, Andreea Iftimia, Denisa Mitcă, Alexandru Bujor, Ionuţ Bostan, Ionuţ Cantea, Matei Lăpuşneanu, Iulian Asftei, Mihaela Cobzaru, Alexandru Muraru. Antrenorul echipei este profesorul Ionuţ Grumăzescu. Reamintim că prima ediţie a Cupei Satelor a debutat în luna octombrie, în organizarea Federaţiei Română de Fotbal, cu sprijinul Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR). În acest proiect au fost implicaţi la nivel naţional peste 10.000 de copiii sub 13 ani (U13), respectiv băieţi născuţi după 01.01.2006 şi fete născute după 01.01.2004. În Neamţ, faza locală a avut loc în organizarea Asociaţiei Judeţene de Fotbal, şi a pornit cu 19 echipe, repartizate pe criteriu geografic în trei grupe de cîte 5 echipe fiecare şi o grupă cu 4 echipe. După faza judeţeană, echipa cîştigătoare a şcolii Făurei va continua competiţia în etapa regională care va avea loc în unul din weekend-urile 1 aprilie – 15 mai 2019. Faza naţională (15 mai – 20 iunie 2019) se va disputa între cele 8 campioane regionale împărţite în două grupe. Cîştigătoarele se vor înfrunta apoi în finala primei ediţii a Cupei Satelor.