Fetelor, ce ne mai aşteaptă?

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ astăzi, CSM Roman va evolua în compania multinaţionalei CSM Bucureşti ■ culmea, fără să joace încă, nemţencele au predat „lanterna“ Clujului ■

CSM Roman va evolua, astăzi, 24 octombrie, în compania fostei cîştigătoare a Ligii Campionilor, CSM Bucureşti, într-un meci transmis în direct de către TVR HD, de la ora 17.30. Este vorba despre partida ce încheie runda a VI-a din Liga Naţională, în urma căreia, culmea, fără să joace încă, romaşcancele au „reuşit“ să urce o poziţie în clasament, predînd lanterna roşie celor de la U Cluj. Deşi a început campionatul ceva mai slab, fiind pe locul V, campioana en-titre va alinia cel mai bun şapte al său, astfel încît sînt create toate premisele pentru un meci interesant. Cît despre gazde, ele au debutat catastrofal în acest sezon, neavînd nici un punct în cinci etape. Evident, sub bagheta noului tehnician, Dragoş Dobrescu, gazdele vor încerca să îşi vîndă cît mai scump pielea şi să facă spectacol. Este interesant de văzut cît de ofensive vor fi romaşcancele în faţa „tigroaicelor“, care vin şi ele cu un antrenor nou şi destul de „şifonate“, atît în întrecerea internă, cît şi în Liga Campionilor. Totuşi, va fi un nou prilej pentru iubitorii de handbal din Roman şi zonă să vadă handbalistele de renume. Măcar atît. „Miercuri, 24 octombrie 2018, de la orele 17.30, CSM Roman – handbal va disputa acasă, meciul din cadrul etapei a VI-a a Ligii Florilor, în compania formaţiei CSM Bucureşti. Preţul unui bilet este neschimbat, acesta fiind de 10 lei“, a anunţat conducerea CSM Roman. În această etapă au mai fost înregistrate rezultatele: SCM Vîlcea – CSM Galaţi 27-15; Măgura Cisnădie – HC Zalău 24-24; Gloria Bistriţa Năsăud – Gloria Buzău 29-27; CSM Slatina – SCM Craiova 19-23; CSU Cluj – Minaur Baia Mare 23-29, Corona Braşov -HC Brăila 27-23.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Handbal

HCF, înfrîngere în faţa liderului, la Polivalentă

în data de

■ handbalistele pietrence au cedat la 12 goluri în faţa fruntaşei seriei, CSM Galaţi ■ tot în prima etapă a returului I, CSM Roman a pierdut al şaselea joc consecutiv, deşi a condus la pauză pe Dunărea Brăila ■

Etapa a VI-a din cadrul Diviziei A de handbal feminin, prima a returului I al sezonului regular, a fost una neproductivă pentru cele două echipe nemţene care activează în Seria A. Sîmbătă, 19 octombrie, HCF Piatra Neamţ a primit la Sala Polivalentă vizita liderului CSM Galaţi. După o repriză în care handbalistele pregătite de profesorul Dan Valentin au reuşit să se menţină aproape pe tabela de scor (10-12), în primul sfert de oră din actul secund gălăţencele s-au desprins la 10 goluri şi nu au mai putut fi ajunse, impunîndu-se la final cu scorul de 30-18. Pentru gruparea pietreană au evoluat: Lujerdean, Bejenaru (portari) – Miron (7 goluri), Nica (3), Dorneanu (3), Creangă (2), Roşca (2), Mazilu (1), Iştoc. Oaspetele, pregătite de antrenoarea Alexandrina Soare au trimis în teren pe: Caragea, Anghel, Micu (portari) – Cioaric (5), Cîlici (4), Vălean (4), Bokaric (3), Gheorghe (3), Marcu (3), Balaban (3), Andriţa (2), Clisu (2), Gogu (1), Sheiko, Tanasă, Ţuluca. Runda a fost nefastă şi pentru CSM Roman, care a ajuns la a şasea înfrîngere din tot atîtea meciuri, după înfruntarea de pe teren propriu cu HC Dunărea II Brăila. Ca şi în etapa anterioară, atunci cînd au condus pe Ştiinţa Bacău la pauză şi în final au pierdut meciul, romaşcancele au evoluat mai bine în prima repriză cu brăilencele. Elevele antrenorilor Viorel şi Vasilica Lazăr au intrat la cabine în avantaj (8- 7), însă, în mitanul secund oaspetele au revenit şi au cîştigat jocul cu scorul de 20-14. Pentru CSM Roman au evoluat: Popa, Anghel (portari) – Văduva (5), Apopuţoaei (3), Adin-Ghiulgian (2), Neamţu (2), Roşu (1), Creţulescu (1). Etapa de sîmbătă a fost în totalitate a echipelor vizitatoare, Ştiinţa Bacău consolidîndu-şi locul al doilea în clasament dupa victoria obţinută la Naţional Braşov (scor 33-29), echipa băcăuană desprinzîndu-se decisiv încă din prima repriză (21-13). Întrecerea din eşalonul secund va lua o pauză de două săptămîni, meciurile etapei a VII-a din Seria A urmînd să aibă loc sîmbătă, 2 noiembrie, după următorul program: HCF Piatra Neamţ – Naţional Braşov, CSM Galaţi – CSM Roman şi HC Dunărea Brăila – Ştiinţa Bacău.

Handbal

HCF, învingătoare la finalul primului tur

în data de

■ handbalistele pietrence au învins pe Dunărea Brăila cu 24-22 şi încheie pe podium primul sfert de sezon ■ CSM Roman a fost aproape de o mare surpriză în meciul cu Ştiinţa Bacău ■

HCF Piatra Neamţ a încheiat pe locul 3 primul din cele două tururi de campionat ale ligii secunde feminine de handbal (Divizia A, Seria A), în urma victoriei obţinute sîmbătă, 12 octombrie, pe teren propriu. Elevele profesorului Dan Valentin au înfruntat echipa a doua a clubului Dunărea Brăila şi, după ce au condus ostilităţile de la un capăt la altul al meciului, HCF s-a impus cu scorul de 24-22. De menţionat că la pauză, pietrencele conduceau cu cinci goluri pe tabela de scor (13-8), iar singuta dată cînd „satelitul“ grupării brăilene de primă ligă a fost egala gazdelor s-a consemnat în minutul 47. În jocul de sîmbătă, antrenorul Dan Valentin a foslosit următoarele jucătoare: Lujerdean, Bejenaru (portari) – Dorneanu (9 goluri), Mazilu (5), Miron (3), Creangă (3), Nica (3), Roşca (1), Iştoc şi Petrariu. Pentru Brăila, cele mai eficiente jucătoare au fost Ichim (8 goluri) şi Gaşpar (6), pe lista marcatorilor fiind şi Sandu (4), Terciu, Gheorghe, Coteţ şi Iordache (fiecare cîte un gol). Tot sîmbătă s-a mai disputat un singur joc din cadrul ultimei etape a primului tur din eşalonul secund feminin, cea de-a treia (CSM Galaţi – Naţional Braşov) fiind reprogramată pentru marţi, 15 octombrie, după amiază. La Roman, în faţa tinerei echipe locale CSM, Ştiinţa Bacău a avut viaţă extrem de grea. Cu portarul Iustina Popa în formă de zile mari, echipa romaşcană, pregătită de cuplul de antrenori Viorel şi Vasilica Lăzar a fost la un pas să obţina primele puncte din acest sezon, dar nu a mai reuşit să înscrie în ultimele 4 minute. Pentru gruparea din Bacău, experimentata Ioana Manoilă a înscris jumătate din goluri. La final, scorul a fost 22-23, însă la pauză CSM Roman avea un avans de două goluri pe tabelă (12- 10). Pentru echipa din Roman au evoluat: Popa – Neamţu (9 goluri), Adin (5), Roşu (3), Văduva (3), Apopuţoaei (2), Crîşnuţă şi Creţulescu. După cele cinci jocuri ale turului I, lider este CSM Galaţi, urmată de Ştiinţa Bacău şi, la 3 puncte diferenţă, podiumul este completat de HCF Piatra Neamţ. Campionatul Diviziei A nu se întrerupe ci va continua în week-end, cu prima etapă a returului. Sîmbătă, 19 octombrie, elevele profesorului Dan Valentin vor înfrunta la Sala Polivalentă chiar liderul seriei, pe CSM Galaţi, într- un meci extrem de complicat. Tot pe teren propriu vor evolua şi romaşcancele care vor primi vizita grupării HC Dunărea Brăila, un meci care le oferă gazdelor încă un prilej de a sparge gheaţa şi de a puncta pentru prima oară în clasament, acolo unde CSM Roman este pe ultimul loc.

Handbal

HCF, înfrîngere la Bacău după un meci cu scîntei

în data de

■ handbalistele pietrence au pierdut cu 20-26 (10-10) în faţa Ştiinţei, în etapa a IV-a a eşalonului secund ■ chiar dacă au avut două jucătoare eliminate, nemţencele au ţinut piept grupării gazdă pînă aproape de final ■

Ştiinţa Bacău – HCF Piatra Neamţ a fost din nou un meci al orgoliilor sîmbătă, 5 octombrie, în etapa a IV-a a Diviziei A feminine de handbal. Cele două formaţii aveau ca obiectiv victoria, pentru a ţine trena liderului din Galaţi, iar disputa începută crispat, cu ambiţia dusă pe alocuri dincolo de limitele regulamentului, s-a desfăşurat în întregime pe aceste coordonate. Dorinţa acerbă de victorie a handbalistelor celor două formaţii şi-a pus amprenta din plin asupra partidei, iar nervii au izbucnit în minutul 10, cînd, pe atacul gazdelor, Rebeca Roşca a a faultat-o pe Iulia Faig, de la Ştiinţa, iar cele două jucătoare au intrat într-un clinci fizic şi verbal pe care arbitrii l-au tranşat împărţind cartonaşe roşii în ambele tabere. A fost unul din momentele cheie ale partidei mai ales pentru gruparea oaspete, după cum a recunoscut profesorul Dan Valentin, antrenorul echipei HCF Piatra Neamţ: „N-am fost noi pregătiţi de aşa ceva, A fost o provocare din partea unei jucătoare de la Ştiinţa, la care răspunsul a fost verbal din partea Rebecăi, a fost un impuls. Şi-au reproşat una alteia ceva. Ele sînt colege de facultate, Rebeca fiind la master la Bacău. Cred că a fost o strategie transmisă de la gazde ca să ne pună pe noi într-o situaţie, iar jucătoarea noastră a căzut în capcană“. Chiar şi fără aportul căpitanului, pietrencele au ţinut aproape de gazde, iar la pauză scorul era egal, 10-10. Revenite de la vestiare, băcăuancele s-au desprins la 20-15 în minutul 50 şi au crezut ca meciul e rezolvat. N-a fost deloc aşa, nemţencele revenind cu 4 goluri consecutive în următoarele 3 minute, deşi o pierdusera şi pe cea mai buna marcatoare a lor, Mazilu, descalificată în minutul 46 pentru un fault stupid, pe semicerc, în postura de ultimă apărătoare, asupra unei adversare ce scăpase pe contraatac. În aceste condiţii, şi cu încurajările suporterilor, gazdele de la Ştiinţa au dominat finalul de meci, impunîndu-se la o diferenţă prea mare faţă de ceea ce s-a întîmplat pe teren. „A venit şi eliminarea lui Mazilu, o altă jucătoare titulară, care, deşi nu are nici 17 ani, va avea un viitor frumos în handbal. Astfel, ne-au «rupt» echipa, şi a trebuit să jucăm cu o formulă puţin improvizată. Dar şi în situaţia asta, scorul s-a menţinut egal pînă în utimele minute, cînd poarta lor a făcut diferenţa. Am ratat patru situaţii de unu la unu şi nu am gestionat bine un 6 contra 4, şi poate că aşa nu ajungeam la mîna portarului. Dar cu echipa noastră completă nu aveau cum să ne bată. Ne vom mai întîlni însă cu Ştiinţa Bacău de trei ori în acest campionat, de două ori la noi acasă, la Piatra Neamţ“, s-a consolat antrenorul Dan Valentin care a folosit următoarea formulă: Lujerdean, Bejenaru – Mazilu (6 goluri), Dorneanu (6), Miron (4), Petrariu (3), Creangă (1), Iştoc, Dâdă, Nica, Roşca. Cu aceasta victorie, Ştiinţa Bacau a urcat pe locul al doilea în serie, cu 9 puncte, în timp ce HCF Piatra Neamţ a coborît pe locul 4, cu 6 puncte. Într-un alt joc disputat sîmbata în seria A, CSM Galaţi a cîştigat pe terenul „satelitului“ Dunării Brăila. Echipa gălăţeană conduce în clasamentul seriei, cu maximum de puncte, 12, în timp ce Brăila ocupă locul 3, cu 6 puncte. Luni, 7 octombrie, în cel de-al treila joc al seriei, Naţional Braşov a învins pe CSM Roman cu 32-28 (15-13). Etapa viitoare programează sîmbătă, 12 octombrie, ultimele jocuri ale turului I de campionat: HCF Piatra Neamţ – HC Dunărea II Brăila; CSM Roman – CS Ştiinţa Bacău şi CSM Galaţi – Naţional Braşov.