Fotbal

Echilibru în Liga 4, ce surprize vor fi în Cupă?

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ în etapa din week-end, nici una din primele patru formaţii nu a reuşit să se impună ■ remiza s-a consemnat şi în derby-ul ligii Liga 5, seria A ■ Voinţa Valea Ursului s-a detaşat în fruntea Seriei B ■ miercuri, echipele din cele două eşaloane se vor duela în Cupa României ■

Etapa a 14-a a Ligii 4 Neamţ de fotbal, desfăşurată duminică, 7 aprilie, a stat sub semnul echilibrului, în condiţiile în care cele două partide în care s-au înfruntat primele patru formaţii ale eşalonului s- au încheiat cu remize. Derby-ul rundei, disputat pe terenul de la Mădei, între Bradu Borca şi Speranţa Răuceşti a fost unul spectaculos. Gazdele au intrat la pauză cu avantaj minim, prin reuşita lui Crengăniş, apoi Onofraş (din 11 metri) a mărit diferenţa în debutul reprizei secunde, însă oaspeţii au reuşit să revină pe tabelă şi să plece acasă cu un punct după golurile înscrise de Hurdubei şi Sergiu Matei. Egalul a fost rezultatul echitabil după aspectul jocului, aşa cum recunoşteau reprezentanţii ambelor formaţii, chiar dacă ocazii de desprindere au avut pînă la fluierul de final fiecare din combatante. De remiza de la Borca nu a profitat însă FC Ozana Tîrgu Neamţ, care a încheiat tot la egalitate jocul de pe teren propriu cu Victoria Horia, astfel că ierarhia primelor patru locuri a rămas neschimbată după rezultatele din această rundă: AS Bradu Borca – CS Speranţa Răuceşti 2-2 (1-0); FC Ozana Tîrgu Neamţ – Victoria Horia 0-0 şi Energia Pîngăraţi – Moldova Cordun 1-4 (0-0). Şi derby-ul etapei a 11-a din Seria A a Ligii 5, disputat pe terenul liderului de la Bodeşti, s-a încheiat fără învingători şi învinşi. Bravo Bodeşti şi Vulturul Costişa au remizat, 1-1, ambele goluri fiind marcate în prima repriză, prin Nuţu (min.11) şi Cozma (’32). Cele două formaţii s-au detaşat în fruntea seriei şi nu par a avea probleme în a se menţine pe primele locuri pînă la finalul sezonului regulat, poziţii ce le vor asigura participarea în faza semifinală a competiţiei. În celelalte jocuri ale etapei a 11-a din Seria A s-au consemnat rezultatele: Stejarul Ţibucani – Zorile Urecheni 1-4 (0-0); Ozana Timişeşti – AS Grumăzeşti 8-1 (4-0); Flacăra Brusturi – Voinţa Dochia 1-5 (1-1) şi Viitorul Podoleni – ASF Girov 3-0 (2-0). Duminică, 7 aprilie, a debutat returul şi în Seria B a Ligii 5 Neamţ. În etapa a 8-a a acestei grupe (echipe din zona Roman) s-au înregistrat rezultatele: AS WST Oniceni – ACS Unirea Tămăşeni 10- 3 (7-2); Voinţa Valea Ursului – Arsenal Văleni 7-0 (1-0); Voinţa Bozieni – Moldova II Cordun 4-0 (2-0); Siretul Doljeşti – Stejarul Stăniţa 2-3 (0-1). La mijlocul săptămînii, miercuri, 10 aprilie, echipele din cele două eşaloane fotbalistice (Ligile 4 şi 5) vor reveni în teren pentru partidele din Cupa României – faza judeţeană Neamţ. Jocurile etapei a treia a competiţiei vor începe de la ora 17.00 după următorul program: Ozana Timişeşti – AS Bradu Borca; Voinţa Dochia – Vulturul Costişa; Voinţa Valea Ursului – Victoria Horia; Stejarul Stăniţa – Moldova Cordun; ASF Girov – Energia Pîngăraţi; Arsenal Văleni – Bravo Bodeşti; ACS Unirea Tămăşeni – FC Ozana Tîrgu Neamţ şi Stejarul Ţibucani – CS Speranţa Răuceşti.

Autor

■ oaspeţii au învins la limită, scor 2-1 şi sînt pe poziţia IV în clasament ■ Arsene Luboya a ajuns la a cincea reuşită, în patru dispute ■

CSM Ceahlăul a trecut cu bine şi peste a IV-a etapă a Ligii 3, Seria 1, vineri, 13 septembrie, învîngînd cealaltă echipă nemţeană din acest eşalon fotbalistic, Ozana Tîrgu Neamţ, scor 2-1 (2-1). În ansamblu, meciul a fost destul de plăcut, cu oaspeţii care au dominat prima repriză, cînd au şi înscris de două ori, şi cu gazdele mai insistente în cea de-a doua parte. Marcatori au fost Denis Şerban, minutul 20, , respectiv, Yoann Fellrath, minutul 32 şi Arsene Luboya, minutul 38. Înainte de meci, antrenorul pietrenilor, Ştefan Stoica, afirma că nu va fi un meci uşor, tîrgnemţenii punînd probleme adversarilor, dar spera că va găsi soluţiile pentru a anihila jocul ofensiv al gazdelor: „Este o echipă care pe propriul teren joacă destul de agresiv, am văzut-o şi-n meciuri oficiale şi de verificare, care crează probleme oricărui adversar. Noi sîntem însă obligaţi să jucăm şi să obţinem un rezultat pozitiv. Ozana este o echipă care acasă presează de la început, dar, în mod logic, nici o echipă nu poate presa timp de 90 de minute. Ei fac un presing agresiv la începuturile meciurilor şi pînă acum le-a ieşit. Sperăm că vom găsi soluţia să nu reuşească să marcheze. Cred că avem valoarea, în acest campionat, să învingem oricare dintre echipele din serie“. Revenind la întîlnire, prima repriză a fost una în care Ceahlăul a fost mai bună. Luboya (10) şi Fellrath (11) au ratat bune oportunităţi, şeptarul pietren irosind o ocazie imensă, după ce a ajuns singur cu portarul advers şi a trimis peste acesta, dar pe lîngă ţintă. La prima apariţieîn treimea pietrenilor, gazdele au deschis scorul. Ozana a beneficiat de o lovitură liberă, mingea a fost respinsă nu foarte bine de fundaşii galben-negri, iar Şerban a şutat fără preluare din marginea careului mare. Mingea a trecut printre mai mulţi jucători, fapt care l-a încurcat serios pe Barna, care a plonjat tîrziu. Apoi, la conducerea ostilităţilor a trecut Ceahlăul, gazdele nemaiavînd nici un moment ofensiv de remarcat, în timp ce pietrenii au marcat de două ori şi au mai irosit cîteva situaţii de a mai înscrie. Luboya, minutul 26 a şutat de la distanţă, dar pe direcţia portarului tîrgnemţean, după care a creat faza golului egalizator. A pătruns în careul gazdelor prin flancul stîng, a centrat în faţa porţii, iar Fellrath a restabilit egalitatea. Acelaşi atacant francez a şutat (35), dar a prins în doi timpi Bîlbă. Franck M’Barga a executat foarte bine un corner în minutul 38, iar Arsene Luboya a înscris, cu o lovitură de cap, al cincilea său gol în campionat în patru meciuri. După pauză, Pîntea (50) a şutat sub transversală de la marginea careului mare, dar Bîlbă a trimis în corner. O intervenţie salutară a avut portarul gazdelor şi la execuţia cu capul a lui Andreş (61), pentru ca mai apoi Ozana să devină tot mai ambiţioasă şi mai prezentă în jumătatea adversă. Şuturile de la distanţă, din acţiune, ale lui Apostol (64, 76, 91) au încadrat trasorul din lovitură liberă al lui Radu Miron (68), la care a intervenit foarte bine Barna. Ultimul moment important al jocului a fost pe finalul minutelor de prelungire (94), cînd gazdele au cerut o loviturăde pedeapsă la un duel în careu. Din minutul 74, oaspeţii au evoluat în zece, mijlocaşul ■ Cosmin Rotaru fiind eliminat pentru cumul de cartonaţe galbene. Pentru Ozana Tîrgu Neamţ, antrenorul Daniel Zavate a trimis în teren pe: Bîlbă – Balint, Moisi, Rusu, Huţanu, Popa (Vavriţa), Şerban (Miron), Hodorogea (Ignea), Mercac (Asăvoaei), Apostol, Zaharia. Pentru Ceahlăul au evoluat: Barna – Miclean (Oteliţă), Bourama, Andreş, Modibo, Rotaru, M’Barga, Luboya, Petra (Iliescu), Pîntea (Toma), Fellrath (Jalbă). Etapa viitoare, CSM Ceahlăul primeşte vizita liderului, Aerostar Bacău, iar FC Ozana Targu Neamt va juca în deplasare cu CSM Paşcani. În celelalte dispute din etapa a IV-a s-au înregistrat următoarele rezultate: (vineri) CS Sporting Lieşti- ACS Şomuz Fălticeni 1-1, Aerostar Bacău – Bucovina Rădăuţi 3-2; FC Botoşani 2 – CSM Paşcani 4-2; (sîmbătă) Sporting Lieşti – Şomuz Fălticeni 1-1; KSE Tîrgu Secuiesc – CSM Bacău 0-0; Ştiinţa Miroslava – Foresta Suceava 2-3; CSM Focşani – Universitatea Dunărea de Jos Galaţi 1-0 şi SC Oţelul Galaţi – Huşana Huşi 2-0. În derbiul rundei, Aerostar – Bucovina Rădăuţi, chiar dacă scorul este strîns, băcăuanii n-au tremurat în ceea ce priveşte victoria, ei marcînd în minutele 3, 57 şi 64, iar oaspeţii în minutele 22 şi 90+2.

Fotbal

Ozana – Ceahlăul, derbi nemţean în eşalonul 3

în data de

■ meciul are loc astăzi, de la ora 17.00, pe stadionul din Tîrgu Neamţ ■ se anunţă un meci interesant, ambele competitoare etalînd în etapele trecute un fotbal ofensiv ■

Etapa a patra a campionatului Ligii 3, Seria 1, la fotbal, programează astăzi, de la ora 17.00, o partidă interesantă pe stadionul de sub cetatea Neamţ. Se vor înfrunta FC Ozana Tîrgu Neamţ şi CSM Ceahlăul Piatra Neamţ, în ceea ce se constituie a fi un derbi judeţean. Din acest considerent putem spune că va fi un meci al orgoliilor, că ambele echipe sînt interesate de a obţine toate puncte puse în joc, astfel că sînt ingredientele necesare unei dispute agreabile. Gazdele, care în celelalte trei etape au adunat 4 puncte (victorie acasă cu CSM Focşani, 1-0 şi remiză la Botoşani, 1-1), vor încerca să obţină victoria pentru a face uitat eşecul din runda trecută de pe teren propriu, cînd au pierdut cu Aerostar Bacău, scor 1-2. Trebuie spus că tînăra echipă condusă de pe bancă de Daniel Zavate nu a jucat deloc rău în compania băcăuanilor retrogradaţi în ediţia trecută din Liga 2 şi care au gînduri de promovare şi-n acest sezon. Vinerea trecută, la scorul de 1-0 pentru gazde, arbitrul întîlnirii a dictat foarte uşor o lovitură de la 11 metri pentru Aerostar. De partea cealaltă, CSM Ceahlăul are ca obiectiv tot obţinerea celor trei puncte, conducerea grupării anunţînd că doreşte promovarea. În etapa a III-a, sîmbătă, 7 septembrie, pietrenii au marcat de patru ori în disputa cu Botoşani 2, ratînd cu alte mari ocazii. CSM Ceahlăul a acumulat în primele trei runde 6 puncte, victorii cu Miroslava (2-1) şi Botoşani, pierzînd la CSM Focşani (1-2). Conducerea tehnică a Ceahlăului s-a informat despre ceea ce joacă adversarul, antrenorul Ştefan Stoica fiind prezent la Tîrgu Neamţ pentru a viziona meciuri amicale sau oficiale ale Ozanei. Tehnicianul consideră că marele avantaj al echipei e reprezentat de faptul că toţi jucătorii sînt apţi pentru duel, fiind şanse de fi schimbări între titulari pentru meci. Stoica e mulţumit şi de faptul că elevii săi capătă tot mai mult mentalitatea despre care se tot vorbeşte şi că toţi au înţeles că, pentru un loc de titular, trebuie muncă din greu la antrenamente. „Am spus de la început că facem parte dintr-o serie foarte dificilă, cu echipe foarte puternice, dar noi trebuie să ne gîndim doar la faptul că «Ceahlăul este Ceahlăul şi trebuie să abordeze fiecare joc pentru a cîştiga». Este o echipă (Ozana – n.r.) care pe propriul teren joacă destul de agresiv, am văzut-o şi-n meciuri oficiale şi de verificare, care crează probleme oricărui adversar. Noi sîntem însă obligaţi să jucăm şi să obţinem un rezultat pozitiv. Ozana este o echipă care acasă presează de la început, dar, în mod logic, nici o echipă nu poate presa timp de 90 de minute. Ei fac un presing agresiv la începuturile meciurilor şi pînă acum le-a ieşit. Sperăm că vom găsi soluţia să nu reuşească să marcheze. Noi, pentru a fi o echipă de top trebuie să primim foarte puţine goluri. Măcar o dată pe meci sîntem în stare să marcăm. Nu ne este frică de nimeni. Problema meciului de mîine (astăzi -n.r.) este că fiind un teren specific zonei de munte, mingea sare puţin diferit decît pe un gazon ca la Piatra Neamţ, de exemplu. Cred că avem valoarea, în acest campionat, să învingem oricare dintre echipele din serie“, a declarat tehnicianul Ştefan Stoica, la conferinţa de presă de ieri. El a mai afirmat că echipa s-ar putea întări, poate chiar în perioada imediat următoare, cu alţi jucători: „Mai avem în vizor să aducem doi-trei jucători puternici, care să crească concurenţa pe posturi. Ceahlăul Piatra Neamţ se «mişcă», nu vrem să lăsăm lucrurile la întîmplare“. În partida de la Tîrgu Neamţ este de văzut cum va juca Arsene Luboya, un mijlocaş francez de 27 de ani, cu certe veleităţi de atacant, care a marcat de la începerea campionatului de patru ori. Se aşteaptă o evoluţie bună şi de la Vasile Petra – două reuşite cu botoşănenii şi a lui Yoann Ferrath, autor a două pase de gol în ceeaşi întîlnire. Runda a patra mai programează un meci extrem de interesant la Bacău, acolo unde gazdele de la Aerostar primesc replica Bucovinei Rădăuţi. Sucevenii conduc în ierarhie cu maxim de puncte, tot atîtea avînd şi băcăuanii, diferenţa fiind făcută de golaveraj. În afară de întîlnirea de la Tîrgu Neamţ şi Bacău, runda a IV-a a Ligii 3, Seria 1, mai programează următoarele meciuri: Sporting Lieşti – Şomuz Fălticeni, KSE Tîrgu Secuiesc – CSM Bacău; SC Oţelul Galaţi – Huşana Huşi; Ştiinţa Miroslava – Foresta Suceava; CSM Focşani – CSU Dunărea de Jos Galaţi şi FC Botoşani 2 – CSM Paşcani.

Fotbal

CSM Ceahlăul, musai are nevoie de victorie

în data de

■ sîmbătă, de la ora 17.00, pietrenii primesc vizita echipei FC Botoşani 2 ■ „Jucăm puţin mai repede, dar aş vrea să jucăm şi mai agresiv“, a declarat antrenorul Ştefan Stoica ■ în prologul etapei, FC Ozana a evoluat aseară împotriva liderului Aerostar Bacău ■

CSM Ceahlăul nu a pornit cu motoarele turate la maxim acest sezon de Liga 3 şi după o victorie muncită, dar cu multe emoţii, obţinută în prima etapă cu Ştiinţei Miroslava (2-1), pietrenii au pierdut cu acelaşi scor în deplasarea de la Focşani. „Mai trebuie să punem lucruri la punct; jucăm puţin mai repede, dar aş vrea puţin mai agresiv, însă aici este o problemă, pentru că agresibitatea vine dintr-o foarte bună rezistenţă de joc, aspect care ne lipseşte în momentul de faţă, dar compensăm cu dăruire, cu lucruri care trebuie să le facem mai bine. Nu avem probleme la rezistenţa fizică, însă rezistanţa de joc faţă de rezistenţa faţă de antrenamente este destul de mare. Noi ne antrenăm la nivel înalt, însă văd că la meciurile de campionat încă nu avem forţa necesară ca să presăm adversarul pe tot terenul. La Focşani am intrat foarte greu în joc, posibil şi din cauza că era al treilea joc într-o săptămînă, după Cupă, a fost şi tinereţea, oboseala…Nu caut scuze, am spus că eu o să-mi asum tot ce este rău. În linii mari, 7-8 jucători vor să rămînă de la meci la meci, iar jucătorilor tineri o să le dau la toţi şanse să arate ce pot“, a declarat antrenorul principal Ştefan Stoica în conferinţa de presă ce a prefaţat jocul pe care Ceahlăul îl va susţine sîmbătă, 7 septembrie, de la ora 17.00, împotriva FC Botoşani 2. O formaţie oaspete care va veni sub Pietricica cu o zestre subţire, numai un punct, în urma remize smulse etapa trecută pe teren propriu în faţa celeilalte echipe nemţene din serie, FC Ozana Tîrgu Neamţ. Campionatul Ligii 1 fiind întrerupt pentru cele două jocuri de calificare ale Naţionalei României cu Spania şi Malta, e de presupus că botoşănenii ar putea beneficia în meciul cu Ceahlăul şi de cîţiva jucători de la prima echipă. „Ştiu că echipa lor este tînără, care joacă mult pe atac, dar şi noi sîntem o formaţie foarte tînără, dar cred că sîntem echipa care poate să ia cele trei puncte. Pe noi ne interesează mai puţin cum va arăta formula lor, că vor avea, sau nu, jucători de la prima echipă, pentru că noi trebuie să demonstrăm că avem echipă bună“, a mai precizat tehnicianul echipei galben- negre. La conferinţa de presă, Ştefan Stoica l-a avut alături pe fundaşul central Vlăduţ Andreş (19 ani), un tînăr care-i aminteşte de fostul său elev, actualul component de bază al echipei naţionale, Vlad Chiricheş. „Am avut şansa să fiu, cu ani în urmă, antrenor la Internaţional Curtea de Argeş, cînd Chiricheş avea tot 18-19 ani. Din prima zi i-am spus lui Andreş că e mai bun decît Chiricheş. Am foarte mare încredere în Andreş, dar şi în Oteliţă, în Matei şi în ceilalţi jucători tineri de la echipă. Însă, noi nu putem să aşteptăm 2- 3 ani şi eu le-am spus să ia experienţa asta s-o folosească pentru că noi trebuie să cîştigăm fiecare meci. Cred că în seria noastră, diferenţa nu este prea mare între echipe; poţi să cîştigi cu orice adversar, dar dacă prinzi o zi mai proastă, poţi să şi pierzi“, a mai adăugat antrenorul Stoica. Ca o paranteză, în ce priveşte prestaţia fostului său elev, Vlad Chiricheş, în meciul cu Spania, tehnicianul a fost de părere că în locul său ar fi putut fi folosit un jucător din generaţia tînără. „Pe Chiricheş eu l-am crescut un an şi jumătate, dar cred că poate să joace altul mai tînăr. E părerea mea, nu mi-o schimbă nimeni. Eu unul dacă aş fi, aş băga altul mai tînăr chiar dacă aş pierde. Am pierdut cu 1-2, puteam să pierdem cu 1-3, dar puteam să facem peste doi ani ceva. Trebuie schimbată naţionala“, a opinat Ştefan Stoica. La rîndul său, Andreş simte că în acest sezon publicul pietrean este mai aproape de echipă, şi nu mai există acel trac în jocurile de pe teren propriu. „În primul meci, cu Miroslava, dar şi în Cupă, atitudinea suporterilor s-a schimbat, am văzut că ne-au susţinut tot jocul, ne-au încurajat şi sperăm să demonstrăm că merităm şi în tribune să vină cît mai mulţi spectatori“. Revenind la jocurile etapei a III-a, trebuie precizat că un meci interesant se prefigurează a fi la Suceava, unde sîmbătă, gazdele, cu un nou antrenor, în persoana lui Petre Grigoraş, vor primi vizita Oţelului Galaţi. Iată alte meciuri ale etapei: vineri – FC Ozana – Aerostar Bacău şi CSM Bacău – CS Sporting Lieşti; sîmbătă – ora 17.00: CSM Paşcani – CSM Focşani; U Dunărea de Jos Galaţi – Ştiinţa Miroslava; Huşana Huşi – KSE Secuiesc şi Şomuz Fălticeni – Bucovina Rădăuţi.