■ tînăra sportivă din Piatra Neamţ a ratat calificarea în finala de disc ■ aceasta a aruncat doar 45.18 metri, deşi, recent, la Cluj, aruncase 48.22 metri ■ proba de la CM a fost cîştigată de o româncă, dar de peste Prut ■

Diana Ţigănaşu, de la Liceul cu Program Sportiv şi Clubul Sportiv Ceahlăul Piatra Neamţ, a ratat calificarea în finala probei de aruncarea discului, în cadrul Campionatului Mondial U20, competiţie desfăşurată săptămîna trecută la Tampere, în Finlanda. Aceasta a fost înscrisă în grupa B, reuşind un rezultat de 45.18 metri, care i-a adus penultimul loc, înaintea unei sportive din Insulele Cayman, care a „dat“ 42.41 metri. Această serie a fost cîştigată cu 54,87 metri, de către una dintre componentele lotului ţării gazdă, Helena Leveelahti. O competiţie şi mai acerbă a fost în prima serie a calificărilor, acolo unde s-a impus tot o româncă, însă de pe malul stîng al Prutului, basarebeanca Alexandra Emilianov, cu rezultatul de 57.05 metri, urmată de o chinezoaică şi o franţuzoaică. Lupta cea mare, în finală, a adus-o din nou în prim plan pe reprezentanta Moldovei, care a luat titlul mondial cu o aruncare de 57.89 metri, podiumul fiind completat de către Helena Leveelahti, cu 56.80 metri şi cubaneza Sitinda Oneisi Morales, cu 55.37 metri. Ultima clasată în finală, chinezoaica Huanhuan Yang, a aruncat discul la distanţa de 44.91 metri. Interesant este faptul că Diana Ţigănaşu a reuşit, în acest an, la Cluj Napoca, o aruncare de 48.22 metri, forma sa de la Tampere fiind mult sub prestaţiile care o puteau duce măcar pe un loc 10 mondial. Sportiva din Piatra Neamţ participă la diverse concursuri şi în proba de aruncarea greutăţii, avînd obţinute de-a lungul timpului multiple medalii naţionale. Însă, la Campionatului Mondial U20 de la Tampere nu a putut să participe decît la o singură disciplină. De precizat că la startul întrecerii au fost prezenţi peste 1.400 de sportivi, reprezentînd mai bine de 150 de naţiuni. Echipa României a avut în componenţă 18 atleţi, opt la feminin şi zece la masculin.