■ atleta nemţeancă a participat în proba de aruncarea greutăţii, la Balcaniada de juniori 1 (U20) de la Istanbul ■ sportiva de la CS Ceahlăul s-a clasat pe locul IV, însă rezultatul a fost influenţat de o durere puternică resimţită la mînă ■

Ioana Diana Ţigănaşu, atleta nemţeană de top în probele de aruncări trece prin momente delicate după ultimul concurs la care a participat. Duminică, 10 februarie, sportiva legitimată la CS Ceahlăul LPS – Piatra Neamţ unde este pregătită de profesorul Dan Cojocaru, a reprezentat România la ediţia a III-a a Campionatului Balcanic de atletism în sală pentru juniori 1 (U20) de la Istanbul, în proba de greutate. În total, ţara noastră a fost reprezentată de 24 de atleţi, iar bilanţul a fost de cinci medalii, toate de argint, aduse de Alexandru Iconaru (60 m garduri), Marian Petreu (triplusalt), Talida Sfârgiu (1.500m), Georgiana Spiridon (3.000 m) şi Diana Ion (triplusalt). Mai trebuie menţionat că în clasamentul pe medalii, România s-a clasat pe locul 9, pe prima poziţie fiind Turcia 18 medalii, urmată de Ucraina (13 medalii) şi Croaţia 7 medalii. În proba de greutate, Diana Ţigănaşu s-a clasat pe locul IV, sub podium, cu o aruncare de 13,49 metri, rezultat sub aşteptări, în condiţiile în care sportiva nemţeană a fost vicecampioana la ediţia din 2018 şi a luat bronzul la ediţia din 2017. Trebuie precizat însă că rezultatul a fost influenţat de o problemă medicală pe care sportiva a întîmpinat-o în timpul probei şi de care profesorul Dan Cojocaru era îngrijorat în ieri, în perspectiva parcursului competiţional din acest an. „Rezultatul Dianei a fost sub posibilităţi şi imediat după cursă s-a prezentat la spital, în Istanbul, unde a stat vreo patru ore. A avut probleme cu mîna, partea de la cot în jos a amorţit. A resimţit fost dureri foarte mari. Are un fel de tendinită cu obturaţia nervului care coboară pe mînă. E o problemă cronică, dar, din păcate, acum a fost foarte acută. Pînă nu vine acasă, nu pot să-mi dau seama cum este. Avem şi selecţie pentru Cupa Europei şi Campionatul Naţional de juniori peste două săptămîni… De greutate nu prea îmi e, dar îmi e de disc, pentru că acolo aveam de obţinut nişte rezultate“, a declarat profesorul Dan Cojocaru, antrenorul de la CS Ceahlăul. Acesta a menţionat că eleva sa a simţit probleme la mînă şi în urmă cu cîteva zile, pe 6 şi 7 februarie, cînd a participat la Campionatele Naţionale în sală pentru tineret şi seniori. La întrecerile desfăşurate în Sala de atletism din cadrul Complexului Sportiv Naţional Lia Manoliu Bucureşti, Diana Ţigănaşu s-a clasat pe locul I la tineret şi a luat titul de vicecampioană la seniori, cu cea mai bună încercare de 14,02 metri. „Săptămîna trecută Diana a fost la Naţionalele de seniori şi tineret. A cîştigat tineretul, a venit pe doi la seniori, dar tot aşa, cu dureri, dar a mai făcut antiiflamatorii şi am zis că-şi va reveni. Aşteptăm rezultatul investigaţiilor, marţi dimineaţă va merge la Centrul de Medicină Sportivă din Bucureşti, iar seara va ajunge acasă, la Piatra Neamţ“, a mai declarat profesorul Dan Cojocaru, care speră că eleva sa îşi va reveni după această încercare de sănătate.