■ la Naţionalele de iarnă la aruncări lungi, sportiva de la CS Ceahlăul a devenit vicecampioană la disc (seniori), şi campioană la tineret ■ tot medalie de aur a cîştigat Diana şi la Naţionalele de atletism în sală (juniori I), la aruncarea greutăţii ■ romaşcanii Bianca Ghelber-Perie, Florin Asmarandei şi Elena Mihaela Asmarandei s- au remarcat în probele de ciocan şi disc ■

Sportivii nemţeni au avut o comportare onorabilă la ultimele două competiţii atletice desfăşurate la Bucureşti. Luni, 25 februarie, Stadionul Iolanda Balaş-Soter a găzduit ediţia a 29-a a Campionatului Naţional de iarnă la aruncări lungi, pentru seniori şi tineret. Probele de concurs au fost disc, suliţă şi ciocan, atît la feminin, cît şi la masculin. În delegaţia atleţilor din Neamţ, a confirmat aşteptările Ioana Diana Ţigănaşu (CS Ceahlăul – LPS Piatra Neamţ), care a concurat la disc. Cu o aruncare de 45.45 metri, ea s-a clasat pe locul al II-lea la seniori, respectiv I la tineret. Performanţa elevei profesorului Dan Cojocaru vine la două zile după medalia de aur pe care a cucerit-o într-o altă competiţie din Capitală. Astfel, la Campionatele Naţionale de atletism în sală şi probe combinate pentru juniori I (22-23 februarie), Diana a devenit campioană în proba de aruncare a greutăţii (bila de 4 kg) cu un rezultat de 13.55 metri. „Rezultatele sînt bune, dar, din păcate, nu au continuitate la nivel internaţional, fiindcă Diana intră în program de refacere şi recuperare din cauza unei accidentări. E o problemă medicală care cere atenţie şi care trebuie rezolvată repede, pentru a nu avea de pierdut în sezonul de vară. De aceea, în martie, va rata şi prezenţa la Cupa Europei pe echipe pentru tineret“, a declarat profesorul Dan Cojocaru. Tot în competiţia din week-end, la aruncarea greutăţii, Miruna Deleanu, o altă sportivă coordonată de Dan Cojocaru, a cucerit bronzul cu o aruncare de 11.54 metri. Revenind la CN de iarnă la aruncări lungi, trebuie menţionat că în proba de disc, la seniori, campioană este o romaşcancă, Elena Mihaela Asmarandei (atletă care reprezintă acum SCM Bacău), cu o aruncare de 48.37 metri. În finala întrecerii de ciocan, titlul de campioană a revenit unei alte sportive romaşcane, Bianca Ghelber- Perie (legitimată la SCM Bacău şi CSA Steaua), cu o aruncare de 67.63 metri. În aceeaşi probă, au mai ajuns în finale două atlete din Roman: Corina Elena Pântea (LPS şi Clubul Atletic), clasată pe locul 6 (51.91 m), respectiv Daria Apostol (LPS Roman), pe locul 7 (46.25 m). În proba de aruncarea suliţei, o altă sportivă din Roman (CA), Raluca Adriana Vrabie s-a clasat pe locul 4 cu o aruncare de 39.74 m, cu patru metri mai puţin decît Denisa Elena Mihalcea (Viitorul Cluj), sportivă care a cîştigat medalia de bronz. Campioană la suliţă este Ioana Valentina Plăvan(CSS C. Istrati Cîmpina), cu 55.17 m. La masculin, rezultate bune le-au înregistrat doi atleţi romaşcani în proba de ciocan: Florin Sebastian Asmarandei (reprezintă CSM Bacău), a cîştigat medalia de argint cu o aruncare de 58.94 m, iar Vlăduţ Gabriel Căuş (LPS – CA) s-a clasat pe locul III cu o aruncare de 58.49 m. Titlul de campion al probei a revenit lui Mihăiţă Andrei Micu (Viitorul Vaslui), cu un rezultat de 65.37 m. În finală, doi atleţi legitimaţi la LPS Roman, Eduard Ionel Perie şi Ştefan Casian s-au clasat pe locurile 5 şi 6. La aruncarea suliţei, campion este Alexandru Novac (CSM Bucureşti), cu rezultatul de 77.37 m, iar romaşcanul Marius Ionuţ Stoica (Clubul Atletic) s-a clasat pe 7, cu o aruncare de 56.00 de metri. În finala la disc nu a fost prezent nici un atlet nemţean, proba fiind cîştigată de Alin Firfirică (CSA Steaua/CSU Suceava), cu o aruncare de 62.12 metri.