■ meciul CSM Roman - Minaur Baia Mare s-a terminat 26-27 (12- 14) ■ a fost un duel încrîncenat, gruparea nemţeană încercînd să se regăsească ■

CSM Roman a înregistrat a patra înfrîngere, în tot atîtea etape ale campionatului Ligii Naţionale, cel mai recent eşec survenind pe teren propriu, joi, 20 septembrie. Adversar a fost nou-promovata CS Minaur Baia Mare. S-a terminat 26-27 (12-14), într-un duel care a fost, de la cap la coadă, deschis oricărui rezultat. Costică Buceschi, tehnicianul maramureşencelor, care dispune de un lot valoros, a venit faţă în faţă cu Dragoş Dobrescu, principalul instalat de doar cîteva zile la cîrma CSM Roman şi a reuşit să plece din Moldova cu trei puncte. Partida a avut parte de evoluţii oscilante ale scorului, pe fondul greşelilor făcute de ambele formaţii, CS Minaur conducînd din start, cu 1-0 şi 2-1, după care a venit rîndul gazdelor să intre mai tare în meci. S-a văzut o schimbare pozitivă, faţă de evoluţia din ultimul meci de acasă a CSM Roman, la înfrîngerea cu o altă nou-promovată, SCM Gloria Buzău, printr-o aşezare mai agresivă pe faza ofensivă şi cu încercări de a frucifica jocul pe nouă metri. Cu siguranţă, jucătoarele gazdelor au fost sfătuite să îşi ia inima-n dinţi şi să arunce atunci cînd au ocazia, cel mai bine ieşindu-i acest joc interului dreapta Yulya Khavronina. Intrase bine în meci, în primele 30 de minute şi interul stînga, jucătoarea convocată la lotul naţional, Anca Polocoşer, însă aceasta a terminat meciul pe bancă, în urma unei accidentări la braţul stîng. Constanţa în joc a fost asigurată de o nouă prestaţie bună a căpitanului Carmen Stoleru, care s-a descurcat ceva mai bine şi extrema Ana Maria Simion, a încercat şi Daniela Todor să pună umărul la reuşită, însă nu a fost destul. Acest meci a adus şi un nou duel de la distanţă al portarilor, pentru gazde descurcîndu-se bine, de această dată, Viktoria Tymoshenkova, primul mitan aducînd în cea mai mare parte, diferenţe mici, de unul-două goluri, de ambele părţi. Ceva mai lucidă, gruparea din Baia Mare a reuşit să intre cu avantaj la vestiare, 14-12, ceea ce, în final, s-a dovedit decisiv, în condiţiile în care Romanul a cîştigat la limită, numai, repriza a doua. Ultimele 30 de minute i-au ţinut cu sufletul la gură pe suporterii prezenţi în tribune, gazdele venind relativ repede cu egalarea şi reuşind din nou să preia conducerea. Decisive au fost ultimele 15 minute, în care oaspetele au părut mai proaspete, mizînd pe jocul simplu la finalizare al experimentatelor Sylwia Lisewska, Yaroslava Burlachenko, Helena Rysankova, Marija Shteriova, Sonia Seraficeanu sau Luciana Popescu, prin execuţiile de la nouă metri şi jocul precis pe pivot. Asta a fost cheia succesului, în faţa unei formaţii a Romanului care a trimis, în multe rînduri, pe teren jucătoare ce au evoluat mai puţin, precum Irina Ivan, Daniela Corban sau Roxana Cîrjan. Cu mai puţin de un minut înainte de final, oaspetele aveau 27-25 iar gazdele atacul, ultimul gol venind în ultima secundă, urmare a unei execuţii de la nouă metri, direct pe poartă, a Khavroninei. De altfel, această jucătoare a fost şi golghetera meciului, cu 10 reuşite, urmată de către Simion (6), Todor (4), Manea (2), Agrigoroaie (2), Chitacu (1) şi Corban (1). În cadrul acestei etape au mai fost rezultatele: CS Cisnădie – SCM Craiova 25-22; HC Brăila – CSM Bucureşti 22-35; CSM Slatina – Gloria Bistriţa 22-18; Corona Braşov – CSM Galaţi 31-21; SCM Vîlcea – HC Zalău 29-24 şi CSU Cluj – CSU Buzău 18-19.