■ 70 de copii s-au înfruntat la baza sportivă Condor, la cea de-a XVIII-a ediţie a turneului de tenis Cupa Kober ■ „Este cel mai longeviv turneu organizat în Piatra Neamţ, am făcut «majoratul»“, a declarat profesorul Romeo Stoica ■

Baza sportivă Condor din Piatra Neamţ a găzduit în perioada 7-9 iulie cea de-a XVIII-a ediţie a turneului de tenis Cupa Kober. La competiţia înscrisă în calendarul Federaţiei Române de Tenis (categoria FRT 1,2 la 12 şi 14 ani) au participat 70 de sportivi, pe grupe de vîrstă de 10, 12, 14 şi 16 ani, de la cluburi de profil din zona Moldovei şi din Bucureşti. Arbitrul principal a fost Lucian Ghia, din Braşov, iar director de turneu a fost profesorul Romeo Stoica, preşedintele Clubului Sportiv Condor. „Turneul a devenit de tradiţie şi iată că am reuşit să ajungem la a optăsprezecea ediţie. Este cel mai longeviv concurs organizat în Piatra Neamţ, am putea spune că am făcut «majoratul». Au fost jocuri de calitate, iar vremea a ţinut cu noi pe durata desfăşurării întrecerii“, a declarat Romeo Stoica. La final, toţi participanţii au primit tricouri şi şepcuţe, iar premianţii au fost răsplătiţi de organizatori cu trofee, rucsac şi geantă thermobag marca Babolat. La categoria 10 ani – fete, locul I a fost ocupat de Maria Dumitrescu, de la Clubul Coreco Iaşi, care a învins-o în finală pe Maria Ruxandra Sălăgean, de la Asociaţia Sportivă Tenis Club Victor Hănescu Bucureşti, cu 4/2; 4/3(4). La băieţi – 10 ani, învingător pe tabloul principal a fost Ştefan Secară (Coreco Iaşi), care s-a impus în finală în faţa lui Lucian Andrei (ACS Performer Iaşi) în trei seturi: 4/2; 3/4(5); 10/8. Sabina Pintea (CS Dacia Galaţi) a cîştigat finala la categoria 12 ani în faţa Antoniei Burcuta (Coreco Iaşi) cu 7/6(2); 6/3, în timp ce locul I la băieţi (12 ani) a revenit lui Teodor Lefter (CS TC 2008 Dorohoi) care l-a învins în ultimul act pe Darius-Cristian Anton (CS Dinamo Bucureşti) cu 6/0; 6/3. La categoria 14 ani – feminin s-a disputat un turneu şah în urma căruia pe locul I s-a clasat Riana Cobuz (ACS Orhideea Piatra Neamţ), cu trei victorii. Pe poziţia secundă a încheiat reprezentanta clubului gazdă a turneului, Maria Corduneanu (CS Condor), care a obţinut două victorii. Podiumul a fost completat de Luana Mancaş (CSA Steaua Bucureşti) şi Andreea Lulea (CSS Mediaş). Singura categorie la care nu s-au organizat jocuri a fost la băieţi 14 ani, întrucît nu erau suficienţi participanţi la această grupă de vîrstă. La categoria 16 ani au fost organizate turnee finale, grupa fetelor fiind cîştigată de Diana Alexandru (CSM Oneşti), cu trei victorii, locul II revenind Mariei Simionică (TC Micul As Iaşi). Pe locul III s-a clasat Adela Fărcăşel (TCM Roman), iar pe IV Iasmina Orzata (CSS Bacău). La băieţi – 16 ani, turneul şah a fost adjudecat de Eduard Schipor (CS CFR Iaşi 2002), cu trei victorii obţinute în faţa lui Ştefan Alistar (SPCM Bacău) – locul II, împotriva lui Vlad Andrieş (ACS Kym Star Piatra Neamţ) – locul III şi în faţa lui Vlad Lefter (CS TC 2008 Dorohoi), care a evoluat şi la categoria superioară, după ce a dominat duelurile de la grupa 12 ani.