■ CSM Roman - KSE Tîrgu Secuiesc s-a terminat 2-1 ■ arbitrii partidei au avut decizii controversate luate împotriva gazdelor ■

Echipa de fotbal CSM Roman a reuşit să se impună, miercuri, 28 martie, cu scorul de 2-1 (1-0), în faţa formaţiei KSE Tîrgu Secuiesc, într-un meci contînd pentru etapa a XVI-a (restantă) a campionatului Seriei I din Liga 3. Partida a început la ora 15, pe un teren desfundat şi a fost dominată de către elevii antrenorilor Gabriel Ţapu şi Iosif Susanu. Trebuie spus că brigada de arbitri, formată din principalul Adrian Frăţilă (Vadu Paşii – Buzău) şi asistenţii Andrei Pavel Cojocariu – Viorel Pânzaru (Braşov) a fost, în cîteva rînduri, al doisprezecelea jucător al oaspeţilor. Romaşcanii au început tare şi, chiar din primul minut, căpitanul Mădălin Popa a prins un şut frumos, pe care, din cîte se pare, goalkeeperul de la Tîrgu Secuiesc, Gabriel Bunduc, l-a scos după ce a trecut linia porţii. Gol nevalidat. CSM a continuat să atace furibund, în faţa unor adversari care s-au mulţumit să „stea la cutie“ şi să spere la contraatac. În minutul 17, Netbai a pătruns în careu şi în postură de ultim apărător Bunduc l-a faultat, primind cartonaşul galben. Responsabilitatea transformării penalty-ului i-a revenit căpitanului Mădălin Popa, care a ales să tragă plasat, în dreapta portarului, chiar la rădăcina barei, însă şi de acolo a reuşit să scoată acelaşi Bunduc. Romaşcanii au simţit un şoc după acest moment şi le-au oferit adverasrilor posibilitatea să iasă la atac, însă terenul a pus mari probleme ambelor combatante. O mare ocazie a fost irosită în minutul 26, de către Scînteie, care a tras peste, singur cu portarul. CSM a mers în continuare pe jocul combinativ şi a venit şi primul gol. La o centrare de pe partea stîngă a atacului, Marian Marin a plasat mingea, cu capul, pe colţul lung şi, astfel, Bunduc a trebuit să se recunoască învins. După reluare, aspectul jocului a fost schimbat radical. Gazdele au făcut pasul înapoi, invitîndu-i pe cei de la KSE să atace şi să facă risipă de efort. Pe acest fond, la o contră pe stînga atacului, Netbai a scăpat singur cu portarul, în colţul careului mare şi, profitînd de ieşirea acestuia, a şutat frumos, punctînd pentru 2-0. Apoi, Romanul s-a retras în propria jumătate, iar Tîrgu Secuiesc a mizat pe o ploaie de mingi aruncate spre careul portarului Angel Băiceanu. La o asemenea fază, în minutul 83, fundaşul Oprea a prins din plin o minge respinsă din careu şi de pe la 20 de metri a şutat din vole, cu efect, învingîndu-l sub bară pe Băiceanu, care ieşise neinspirat. Pînă la final nu s-a mai întîmplat nimic notabil, însă şi în al doilea mitan brigada de arbitri a ieşit la rampă negativ, stricînd pe alocuri jocul cu decizii împotriva gazdelor. Au existat pe parcursul meciului faze clare în care romaşcanii plecaseră la atac din poziţii regulamentare, venind din spate, însă au fost fluierate offside-uri. Una peste alta, a fost un joc plăcut, în care gazdele s-au impus pe merit şi au rămas pe poziţia a III-a a clasamentului. Această etapă intermediară, în care toate meciurile s-au disputat în aceeaşi zi, de la aceeaşi oră, a mai consfinţit rezultatele: AFC Hărman – AFC Odorheiu Secuiesc 2-0 (Paul Mitrică ’52), Vlad Prejmerean ’67); Aerostar Bacau – CSM Focşani 4-1 (Adrian Hurdubei ’27, ’64, Catalin Vraciu ’35, ’62) / Cosmin Pasăre ’70 – pen.); Sporting Lieşti – Sănătatea Darabani 1-0 (Zaharia ’90 plus 4); Olimpic Cetate Rîşnov – CSM Paşcani 3-1 (Vlad Botia ‘8, Vlad Potecu ’15, Radu Leonte ’37) / Teodor Ignea ’35 – pen.), în vreme ce Suporter Club Oţelul Galaţi şi AFK Csikszereda Miercurea Ciuc au luat cîte trei puncte şi 3-0 la masa verde, din cauza excluderii formaţiilor Avîntul Valea Mărului şi Metalosport Galaţi. Bucovina Rădăuţi a stat.