Apreciază postarea

■ CSM Roman a pierdut întîlnirea cu scorul de 29-23, după un meci în care s-a jucat fără orizont ■ eşecul a trimis echipa iar pe locul lX în clasament ■ în actuala ediţie de campionat, nemţencele au fost învinse în unsprezece dispute şi au cîştigat de doar opt ori ■

Echipa de handbal feminin a Clubului Sportiv Municipal Roman nu a reuşit duminică, 4 martie, să presteze un joc bun în deplasarea de la CS Măgura Cisnădie, în cadrul etapei a XlX-a a Ligii Florilor şi a părăsit terenul învinsă, la un scor categoric, 23-29. Meciul a avut miză mai mult pentru echipa gazdă, care în cazul victoriei ar fi urcat pe locul lll în clasament. CSM Roman s-a prezentat la Cisnădie obosită după meciul de la Brăila, pierdut la limită 26-27 şi a jucat slab, cu multe greşeli individuale. Gazdele au profitat de acest lucru şi au speculat aproape orice situaţie de a marca, mai ales pe contraatac, cînd le-au surprins deseori pe romaşcance retrăgîndu- se greoi în apărtare. Gazdele s-au instalat la cîrma meciului de la început, în minutul 5 scorul fiind 4-1, după care oaspetele au alergat tot timpul să micşoreze diferenţa pe tabela de scor. Stoleru şi compania s-au apropiat la un gol diferenţă, 9-10, în minutul 25 şi 15-16, minutul 35. Totul a fost un foc de paie, pentru că elevele antrenorului Alexandru Weber, în frunte cu Gatzel şi Moldovanu, iar în poartă cu noua achiziţie Voicu, au ţinut la respect atacul oaspetelor. Cu trei minute înainte de final gazdele aveau 29-21 pe tabelă, dar Cîlici a strîns scorul la 23-29. Romaşcancele ar fi putut mai mult la Cisnădie dacă s-ar fi repliat în apărare mai repede, după ce au ratat situaţii mari de a marca. Greşeli personale şi lipsa de determinare au condus la un nou eşec, care din păcate în acest sezon s-au înmulţit la 11 meciuri pierdute, în timp ce victoriile sînt doar opt. Dacă fetele de la CSM Roman nu vor juca şi ceva handbal nu ar fi de mirare ca CSM Slatina să le ajungă, după ce cu cîteva etape în urmă erau pe ultimul loc. Pentru romaşcance au marcat: Iuganu-Popa 5 goluri din care 2 de la 7 m), De Sousa (5 – 1 din 7 metri), Toskovic (3), Iovănescu (3), Simion (1), Stoleru (3), Cîlici (1), Vartic (1), Anca Polocoşer (1). În celelate meciuri ale etapei a XlX-a s-au înregistrat rezultatele: CSM Slatina -HC Dunărea Brăila 17-16, Corona Braşov – CSU Danubius Galaţi 21- 18, Rapid – AHCM Slobozia 24-26 (partide jucate sîmbătă, 3 martie). HCM Rîmnicu Vîlcea – U Cluj (ieri, 6 martie); CSM Bistriţa – HC Zalău şi CSM Bucureşti – SCM Craiova se vor juca miercuri, 8 martie. CSM Roman va juca în etapa cu numărul XX cu Rapid Bucureşti, în Sala Sporturilor din Roman, sîmbătă, 10 martie.