■ Lieştiul a capotat la AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, iar romaşcanii au rămas pe poziţia a IV-a în clasament ■ CSM ar fi trebuit să aibă ca adversar pe Metalosport, dar gălăţenii s-au retras din campionat ■

Echipa de fotbal a Clubului Sportiv Municipal Roman a rămas, fără să joace efectiv, pe poziţia a IV-a în clasamentul Seriei I a Ligii 3, în urma etapei cu numărul XXI, care s-a consumat în întregime în cursul zilei de vineri, 6 aprilie. Din cauza numărului impar, 15, de formaţii înscrise în competiţie, taman în această zi i-a venit sorocul şi grupării de la malul Moldovei să stea, însă adversarele directe pentru clasarea pe podium au avut o rundă grea. ACS Olimpic Cetate Rîşnov a trecut cu 3-0 de AFC Metalosport Galaţi (la masa verde), în vreme ce ocupanta poziţiei secunde în ierarhie, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, i-a administrat în teren un scor de neprezentare formaţiei CS Sporting Lieşti, care învinsese Romanul în duelul direct, acum două runde. Gălăţenii au picat pe locul V în clasament. Un meci interesant a avut loc tot în seciume, acolo unde ACS KSE Tîrgu Secuiesc a fost aproape de a lua un punct de la liderul CS Aerostar Bacău. Pînă la urmă s-a terminat 1- 2, iar băcăuanii şi-au consolidat poziţia. Eliminată din Seria I a Ligii 3, CS Avîntul Valea Mărului a pierdut la masa verde cu AFC Hărman, 3-0. CSM Paşcani nu a putut ţine piept, nici pe teren propriu, sportivilor de la ACS Suporter Club Oţelul Galaţi care se situează pe poziţia a III-a în clasament. S-a terminat 0-2 în oraşul de pe Siret. O altă echipă moldavă care a pierdut în această a XXI- a etapă a fost ASMS ACS Sănătatea Darabani, punctele fiind luate cu un singur gol, marcat de către AFC Odorheiu Secuiesc. CSM Bucovina Rădăuţi a terminat la egalitate, 1-1, cu CSM Focşani 2007. Pentru romaşcani urmează o deplasare la liderul CS Aerostar Bacău vineri, 13 aprilie, de la ora 17, în runda a XXII-a. Apoi, pe 21 aprilie, băieţii pregătiţi de către Gabriel Ţapu şi Iosif Susanu vor reveni la Stadionul Moldova, trebuind să se confrunte cu AFC Hărman. Din punctul de vedere al economiei clasamentului, de departe, cel mai important meci al lunii aprilie va fi pe data de 25, într-o etapă intermediară, în deplasare la ACS Suporter Club Oţelul Galaţi.