■ ţevarii au zdrobit cu 11-0 (4-0) pe Metalosport Galaţi, în prima rundă de la reluarea sezonului în Liga III ■ victoria îi menţine pe romaşcani pe poziţia secundă a clasamentului ■

Echipa de fotbal a Clubului Sportiv Municipal (CSM) Roman a reuşit să se impună cu scorul de 11-0 (4-0,) în faţa formaţiei Metalosport Galaţi, în cea de-a XVII-a etapă a campionatului Seriei I din Liga a III-a. Meciul a avut loc vineri, 9 martie, de la ora 15, pe Stadionul Moldova, rezultatul lăsînd prea puţin loc de comentarii. A fost un duel între locul II în clasamentul seriei, la finalul turului (gazdele) şi lanterna roşie (oaspeţii), care în prima jumătate a campionatului încasaseră 115 goluri, marcînd doar două. În tur a fost 1-8, la Galaţi. Partida, a doua a returului (pentru că prima, planificată pe 2 martie, a fost amînată pe fondul condiţiilor meteo, pentru 28 martie, n. r.) a fost la discreţia jucătorilor antrenaţi de tehnicienii Iosif Susanu şi Gabriel Ţapu. A fost un meci dominat cap-coadă de gazde, supervizat de o brigadă de arbitri formată din ieşenii Ciprian Aelenei, Tudor Cornea şi Cosmin Ciuban, observatori fiind Valentin Luca (Botoşani) şi Ionel Munteanu (Bacău). Gazdele au deschis scorul încă din minutul 6, prin căpitanul Popa (foto), dintr-un penalty acordat just, la poarta de sub tabelă. În minutul 12, Juncănaru a făcut 2-0 din acţiune, după ce a finalizat o acţiune din zona central- dreapta a careului advers. În minutul 37, deja încolţiţi, gălăţenii au făcut din nou penalty, pe care acelaşi Popa l-a fructificat, pentru 3- 0. Căpitanul de la CSM Roman a făcut 4-0 pînă la pauză, cu o scăriţă din faţa portarului advers, Cristian Tofan, în minutul 39. După reluare, gazdele au continuat să atace furibund, cu toate că banca tehnică a trimis în teren şi rezervele, în limita schimbărilor disponibile. Astfel, în minutul 56, din zona centrală a careului, Ştefan Grigore, calm, a punctat pentru 5-0 cu un şut plasat. În minutul 67, Marian Marin, cu capul, a făcut 6-0, pe fondul uneia dintre numeroasele faze fixe. Proaspăt intrat în teren, Antim s-a descurcat de minune pe un contraatac şi a făcut 7-0, cînd mai era un sfert de oră din timpul de joc. Un şut sănătos al lui Scînteie a dus scorul la 8-0, în minutul 78, Antim a tras sănătos pentru dubla proprie şi 9-0, în minutul 82, Scînteie punctînd din nou, pentru 10-0 (min.84), după o respingere în faţă a nefericitei rezerve de portar de la Galaţi, Sebastian Butunoiu, un puşti de 15 ani. Cînd toată lumea credea că partida se va încheia aşa, Mocanu a prins un voleu de zile mari şi a închis tabela la 11-0. În etapa a XVII-a a Seriei I din Liga a III-a, tot vineri, 9 martie, au mai fost înregistrate rezultatele: CSM Paşcani – Sporting Lieşti 0-1, AFC Odorheiu Secuiesc – Suporter Club Oţelul Galaţi 0-0 şi Avîntul Valea Mărului – Olimpic Cetate Rîşnov 0-3 (în condiţiile în care Avîntul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la masa verde). Sănătatea Darabani a stat, iar sîmbătă, 10 martie, au avut loc disputele: KSE Tîrgu Secuiesc – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-5, Bucovina Rădăuţi – Aerostar Bacău 0-1 şi CSM Focşani – AFC Hărman 0-1.

Clasament Liga III, Seria I

* AFC Metalosport Galaţi a fost sancţionată cu 8 puncte penalizare prin deciziile Comisiei de Disciplină şi Etică din 17.01.2018, 14.02.2018 şi 7.03.2018 * Ca urmare a retragerii din competiţie, Avântul Valea Mărului a fost sancţionată cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF Galaţi prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 28.02.2018