Actualitate

CSM Roman, un sfert de campionat, nici un punct

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ echipa feminină de handbal a pierdut în deplasare la Zalău cu 21- 31 ■ romaşcancele au cinci jocuri fără nici un punct şi urmează să primească în etapa viitoare vizita campioanei CSM Bucureşti ■

CSM Roman înoată în ape tulburi în Liga Naţională – Liga Florilor, după cinci etape echipa nereuşind să acumuleze nici un punct în clasament. Handbalistele nemţene au pierdut şi jocul disputat joi seară, 4 octombrie, în deplasare, cu HC Zalău, scor 21-31, iar perspectivele sînt sumbre pentru gruparea de pe malul Moldovei, mai ales că în etapa viitoare, la Roman va veni campioana CSM Bucureşti. E drept că nu foarte mulţi fani aveau speranţe de la jocul disputat în fieful lui Tadici, dar prima repriză a fost cît de cît echilibrată, gazdele intrînd la vestiare cu un avantaj de două goluri (17-15). Cu 5 minute înainte de pauză, scorul era egal, 15-15, practic ultima dată în meci cînd cele două formaţii s-au aflat la egalitate. Fără căpitanul Carmen Stoleru şi după accidentările din finalul primei reprize ale Anei Maria Simion şi Danielei Tudor, nemţencele nu au mai putut opune rezistenţă în partea a doua a întîlnirii. La reluare, elevele antrenorului Dragoş Dobrescu nu au reuşit să mai înscrie decît de 6 ori (!) în timp ce ardelencele şi-au menţinut ritmul din prima parte a jocului. Pentru CSM Roman au marcat: Khavronina – 6 (1 din 7 metri), Ana Maria Simion – 5 (4 din 7 metri), Agrigoroaie – 3, Cîrjan – 2, Ivan – 2, Todor -2 şi Manea – 1. Pentru echipa gazdă cele mai multe reuşite au aparţinut lui Szollosi – 8 (4 din 7 metri), Mihalcea – 7 şi Abed-Kader – 6. Înfrîngerea de la Zalău a stîrnit şi cîteva comentarii din partea suporterilor romaşcani pe pagina de Facebook a clubului. Din mesajele transmise de aceştia reiese dezamăgirea produsă de evoluţia echipei în acest sezon, dar şi temeri de retrogradare: „Asta e, vom merge în Divizie, buget mai mic, spectacole şi tîrguri mai multe. Cineva e fericit!“; „Singurul lucru care mai mergea în oraşul nostru! S-a dus!“; „Dacă cineva a văzut doar prima repriză, nu poate crede că scorul final este real“. Etapa a V-a a continat vineri, 5 octombrie, cu întîlnirea Minaur Baia Mare – Măgura Cisnădie (disputat după închiderea ediţiei), iar astăzi, 6 octombrie se va disputa meciul SCM Craiova – CSU Cluj. Duminică, 7 octombrie, de la ora 11.00 este programat jocul Gloria Buzău – CSM Slatina, iar de la 17.30 va fi Gloria Bistriţa – Corona Braşov. Derby-ul rundei va fi marţi, 9 octombrie, de la ora 17.30 cînd se vor înfrunta CSM Bucureşti şi SCM Rîmnicu Vîlcea, iar etapa se va încheia miercuri, 10 octombrie cu un derby regional CSM Galaţi – HC Dunărea Brăila.