■ Dunărea Brăila - CSM Roman 27-26 (18-13), după un meci în care nemţencele au jucat cu fluctuaţii ■ eşecul a trimis echipa din nou pe locul lX în clasament ■

Echipa de handbal feminin a Clubului Sportiv Municipal (CSM) Roman nu a reuşit miercuri, 28 februarie, o victorie care să consolideze locul Vll din clasament, pierzînd meciul de la Brăila pe fondul unor perioade de joc mai slab. Meciul care a contat pentru etapa a XVlll-a a Ligii Florilor s-a încheiat cu scorul de 27-26 (18- 13) pentru echipa antrenată de Florentin Pera. CSM Roman a deschis scorul, dar brăilencele au egalat şi au preluat repede conducerea. După 5-4 pentru gazde, romaşcancele au înscris trei goluri consecutive şi în minutul 9 aveau două goluri avans, 7-5, în minutul 9. Oaspetele nu au fost însă prea inspirate în apărare, lucru speculat prompt de atacul Brăilei, care a dus repede scorul la 11-7 (min. 19). Abia după o pauză de 11 minute, elevele tehnicianului Dumitru Muşi au reuşit să dea înscrie (min. 20), dar pe final de repriză era 17-12 pentru gazde. În minutul 29 extrema Simion a mai redus rapid din handicap, iar la vestiare s-a intrat cu scorul de 18- 13 pentru Dunărea Brăila. La reluare, tehnicianul Dumitru Muşi a schimbat schemele de joc, iar echipa sa a profitat de două eliminări ale gazdelor, încasate în numai 20 de secunde, şi a marcat primul gol de la 7 metri prin Toskovic. Tot muntenegreanca a avut ocazia să înscrie din propriul teren, dar aruncarea ei spre poarta goală a nimerit transversala porţii brăilene. Pe fondul unor greşeli în apărare şi pe faza de atac comise de brăilence, CSM Roman a profitat şi s-a apropiat la un singur gol, 18-19 (min. 39), însă gazdele s-au redresat repede şi au făcut 22-20 în minutul 47. Peste numai două minute, nemţencele au egalat, 22-22, Brăila a venit iar la conducere, pentru ca Iuganu-Popa să rateze de la 7 metri, trimiţînd mingea în bară. La scorul de 22-24, Toskovic a redus din handicap în minutul 51, pentru ca în următoarele şapte minute nici una dintre echipe să nu reuşească să mai înscrie, Brăila ratînd şi un 7 metri. În minutul 58, gazdele au înscris pentru 25-23, însă echipa din Roman a replicat prin reuşita lui Iuganu-Popa. Cu 30 de secunde înaintea finalului de meci, Alina Vătu a adus liniştea în tabăra Brăilei, marcînd pentru 27-25, iar pe final romaşcancele n-au reuşit decît să reducă diferenţa de scor la un gol, 27-26, rezultatul final al meciului. Romaşcancele ar fi putut scoate o victorie la Brăila dacă nu ar fi făcut atîtea greşeli personale şi dacă ar fi speculat spaţiile oferite de gazde. Din păcate, elevele lui Muşi au fost de nerecunoscut, avînd o prestaţie haotică şi în cele opt minute în care în tabăra Brăilei a fost un scurt-circuit în joc. La final a fost prea tîrziu ca CSM să mai revină, după ce au fost conduse şi la pauză cu cinci goluri. Pentru gruparea din Roman au marcat: Iuganu-Popa (8 goluri/2 de la 7 m), De Sousa (6), Toskovic (5 goluri/2 de la 7 m), Iovănescu (3), Simion (3), Stoleru (1). Ţinînd cont de condiţiile meteo nefavorabile, Federaţia Română de Handbal a decis ca meciurile programate în data de 28 februarie între echipele HC Zalău – SCM Craiova; HCM Slobozia – CS Măgura Cisnădie şi CSU Danubius Galaţi – CS Rapid Bucureşti să fie amînate pentru o data ulterioară, comunicată echipelor în timp util. În celelate meciuri ale etapei a XVlll-a s-au înregistrat rezultatele: CSM Bucureşti – Corona Braşov 37-21 (19- 13), disputat pe 21 februarie, U Cluj – CSM Bistriţa 23-27 (11-12) şi CSM Slatina – HCM Râmnicu Vâlcea 20-16 (10-8).