■ meciul CSM Roman - CSM Bucureşti s-a terminat 17-28 ■ pentru romaşcance urmează, la finele săptămînii, o deplasare la Galaţi ■

CSM Roman a rămas, previzibil, pe ultima poziţie a clasamentului Ligii Naţionale, după meciul cu multinaţionala de la CSM Bucureşti, care a avut loc miercuri, 24 octombrie, de la ora 17.30. Tigroaicele au venit la malul Moldovei foarte motivate, bifînd un nou succes, care le-a ridicat de pe locul V, pe II, în ierarhie. Partida s-a încheiat cu un 17-28 (13-14), care lasă prea puţin loc de discuţii. Romaşcancele, conduse de pe bancă de către Dragoş Dobrescu şi Viorel Lazăr, au reuşit să le ţină piept bucureştencelor numai în primele 30 de minute. De precizat că gazdele au început foarte curajos, mizînd pe forţa de penetrare a defensivei adverse a Khavroninei şi au stat bine pe popriul semicerc, reuşind să anihileze forţa multinaţionalei din Capitală. S-a mers aproape cap la cap în primele 30 de minute, însă, la pauză, parcă ceva s-a rupt, Romanul capotînd. Ultima jumătate de oră a dus la un galop de sănătate al oaspetelor, care au evoluat cu cea mai bună garnitură, mai ales pe faza de apărare. Aşa, formaţia gazdă nu a mai reuşit să înscrie decît de patru ori în repriza secundă şi a fost nevoită să se vadă învinsă pentru a şasea oară, în tot atîtea etape, în acest sezon. Gruparea municipală nu a reuşit să se impună nici măcar în faţa nou- promovatelor din vară, urmînd să aibă viaţă grea în campionat. CSM Roman a schimbat antrenorul, a adus handbaliste cu potenţial în sezonul de transferuri, însă ceva nu se leagă, încă, în jocul său. Conducerea Primăriei Roman a menţionat, prin vocea edilului şef, Lucian Micu, faptul că va da credit în continuare fetelor, pînă la finalul turului. Susţinerea financiară este asigurată pentru acest sezon, CSM vine cu un palmares frumos din sezoanele anterioare şi are şansa să îşi revină. Scepticii cred, însă, în continuare, în ideea că atît formaţia de handbal cît şi cea de fotbal s-au cam… „dus la vale“ pe fondul unor tensiuni de la club sau a lipsei de interes pentru a mai băga banii (şi aşa destul de puţini) ai municipalităţii în activităţi care nu generează decît imagine (mai nou, negativă). CSM Roman trebuie să îşi tragă sufletul după efortul cu Bucureştiul şi să se pregătească pentru primele puncte ale acestui sezon, în deplasarea care va avea loc duminică, 28 octombrie, în Sala Dunărea din Galaţi, în compania echpei CSM din localitate. În partida de miercurea aceasta, Yuliya Khavronina a fost cea mai bună marcatoare a Romanului, cu 7 reuşite, urmată de extrema Ana Maria Simion, cu 6 goluri, în rîndurile celor care au înscris mai fiind consemnate Raluca Agrigoroaie (pivot) – 1 gol şi Anca Polocoşer – 3 goluri. De la oaspete s-au remarcat la finalizare Curea şi Cvijic, cu cîte 6 goluri, alături de Mehmedovic şi Neagu – 3 goluri fiecare, lista marcatoarelor fiind continuată de către Udriştoiu, Radicevic, Lekic, Bazaliu, Omoregie, Manea şi Hagman. Meciul de la Roman a încheiat această rundă a VI-a a Ligii Naţionale, în care au mai fost înregistrate rezultatele: SCM Vîlcea – CSM Galaţi 27-15 (13-9); Măgura Cisnădie – HC Zalău 24-24 (13-10); Gloria Bistriţa Năsăud – Gloria Buzău 29-27 (15-14); CSM Slatina – SCM Craiova 19-23; CSU Cluj – Minaur Baia Mare 23-29 şi Corona Braşov – Dunărea Brăila 27-23 (15-12).