■ echipa de handbal a cîştigat un joc şi a pierdut două în turneul din Insulele Canare ■ cu cele 22 de goluri marcate, Ana Maria Simion a primit titlul de golgeterul competiţiei ■

Echipa feminină de handbal CSM Roman a încheiat onorabil turneul din Spania la care a participat în week-end (24-26 august), reuşind în ultima zi să spele cele două înfrîngeri suferite în primele două partide. În prima zi a turneului internaţional Gran Canaria Isla Europea del Deporte, organizat de clubul Balonmano Remudas Isla de Gran Canaria, romaşcancele au pierdut cu 26-30, în faţa echipei suedeze Boden Handboll. Sîmbătă, elevele antrenorului Cornel Vasile Bădulescu au fost învinse şi de echipa gazdă a competiţiei, Rocasa Gran Canaria, cu 25-28, însă s-au răzbunat în al treilea joc, cel de duminică, în faţa olandezelor de la Juro Unirek VZV pe care le-au învins cu 34-26. La final, CSM Roman s-a clasat pe locul al treilea, turneul fiind cîştigat de formaţia spaniolă Rocasa Gran Canaria, cu 6 puncte, urmată de Boden Handball (Suedia), cu 4 puncte, CSM Roman, cu doua puncte şi Juro Unirek (Olanda), cu zero puncte. Un cîştig pentru CSM Roman a fost faptul că Ana Maria Simion a fost golgetera competiţiei, cu 22 de goluri, ea primind şi cupa pentru cea mai bună jucătoare. De asemenea, pe locul trei în topul marcatoarelor s-a clasat tot o jucătoare de la CSM Roman, Elena Manea, cu 16 goluri, locul secund în ierarhia celor mai eficiente jucătoare fiind ocupat de Haridian Rodriguez (16 goluri) – de la Rocasa GC. Pe locul 4 s-a clasat Lissane Kolken, jucătoare e echipei olandeze Juro Unirek (14 goluri), iar locul cinci a fost ocupat de Ekaterina Lubjanaja de la Boden Handboll (12 goluri). La finele acestei săptămîni, duminică, 2 septembrie, va debuta noul sezon al Ligii Naţionale – Liga Florilor la handbal, în prima etapă CSM Roman urmînd să evolueze în deplasare la CSM Bistriţa.