Apreciază postarea

■ în Liga Naţională Feminină, CSM Roman a pierdut, acasă, meciul cu HCM Rîmnicu Vîlcea ■ la fotbal, ţevarii sînt la al cincilea eşec consecutiv, pierzînd la Focşani ■

Sfîrşitul de săptămînă nu a fost unul reuşit pentru echipa de handbal şi de fotbal de la CSM Roman. În Liga Naţională Feminină, sîmbătă, 5 mai, nemţencele au întîlnit, pe teren propriu, pe HCM Rîmnicu Vîlcea şi au pierdut la un gol diferenţă, 22-23, după ce la pauză era 13-13. Formaţia oaspete a fost cea care a valorificat mai bine oportunităţile ivite, în timp ce romaşcancele nu prea au avut luciditate. Partida a contat pentru etapa a XXIV-a a Ligii Florilor, oltencele fiind înainte de meci pe locul IV în clasament, iar gazdele pe VII. Erau speranţe că gazdele vor reuşi să se impună, mai ales că aveau un moral excelent după două victorii de senzaţie în rundele anterioare, în faţa Craiovei (19-18) şi Bistriţei (24-23, în deplasare), pe finaluri de infarct. Dar n-a fost să fie. În prima repriză oltencele au condus ostilităţile, la un moment dat, în minutul 21, scorul fiindu-le favorabil, avînd o diferenţă de cinci goluri, 10-5. Romaşcancele au avut o tresărire de orgoliu, au echilibrat jocul şi au reuşit să egaleze la 13, în finalul primei părţi. În repriza a doua începutul a fost iar echilibrat, dar, încet, încet, HCM Vîlcea a pus stăpînire pe joc şi a avut mai mereu două sau trei goluri avans. De remarcat a fost evoluţia Irynei Glibko, fostă componentă a gazdelor de sîmbătă, care a făcut un meci excelent, marcînd de opt ori în poarta adversă. Finalul disputei a dat speranţe spectatorilor, jucătoarele de la CSM Roman au marcat de două ori consecutiv, dar egalarea nu s-a produs, terminîndu-se 22-23. Mai trebuie spus că arbitrajul a fost unul foarte slab, cu decizii contradictorii, spectatorii contestîndu-l în dese rînduri. La fotbal, în Liga 3, CSM Roman a ajuns la al cincilea meci consecutiv fără victorie. Pe 5 mai, în etapa a XXVI-a, ţevarii au pierdut disputa din deplasare cu CSM Focşani 2007, scor 2-1. Primul mitan a consemnat 0-0 pe tabelă, dar în minutul 47, gazdele au punctat, la o eroare a devensivei romaşcane. Egalarea a venit în minutul 64, autor fiind Crăciun, dar vrîncenii au găsit iar drumul spre gol, în minutul 75. Eşecurile au dus gruparea romaşcană pe locul IX în clasament, după ce, la un moment dat, erau pe II.