■ partida de la Bistriţa Năsăud s-a încheiat cu scorul de 30-25, pentru gazde ■ cea mai bună marcatoare a romaşcancelor a fost Ana Simion, cu 9 goluri ■ portarul gazdelor a prins o zi de graţie, parînd 12 aruncări ■

Singura reprezentantă a a handbalului feminin nemţean în Liga Naţională, sau Liga Florilor, după cum mai e numită competiţia, CSM Roman, a debutat cu o înfrîngere în prima etapă. Moldovence au disputat duminică, 2 septembrie, de la ora 17.30, meciul cu Gloria 2018 Bistriţa Năsăud şi l-au pierdut cu 25-30, la pauză ardelencele conducînd pe tabelă cu 18-14. Bistriţencele plecau ca favorite în această întîlnire, gruparea întărindu-se cu jucătoare de valoare în pauza competiţională şi anunţînd pretenţii pentru participarea în cupele europene după încheierea acestei ediţii de campionat. Partida de la Bistriţa nu prea a avut istoric, ardelencele preluînd ostilităţile de la debut şi înafara unor momente cînd oastetele s-au apropiat pe tabelă nu s-a prea pus problema învingătoarei. Echilibru a fost în primele 10 minute ale meciului, cînd scorul era 6-6. Beneficiind de o linie de apărare eficientă şi un portar în formă, Gloria s-a distanţat treptat pe tabelă, la sfîrşitul primei reprize intrînd la cabine cu un avantaj oarecum liniştitor, 18- 14. În partea a doua a întîlnirii fetele de la CSM Roman păreau că pot reveni, mai ales că au marcat de două ori, fără a mai încasa vreun gol, scorul fiind 18-16 şi apoi 20-18. De aici, gazdele au preluat iarăşi ostilităţile în teren, moldovencele au ratat, iar în minutul 54 Gloria tranşase practic învingătoarea, avînd un avantaj de 8 goluri, 29-21. Handbalistele de la malul Moldovei au o tresărire pe final, reuşind patru goluri, dar nu se mai putea face nimic. Astfel, disputa s-a încheiat cu 30-25. Cele mai bune marcatoare ale nemţencelor au fost Simion – 9 goluri şi Stoleru -7. Trebuie spus şi faptul că portarul gazdelor, Ana Maria Măzăreanu, a prins o zi foarte bună, mai ales în partea secundă, parînd 12 din cele 37 de mingi aruncate pe spaţiul porţii. „E frumos să debutezi cu o victorie în campionat. Mă bucur că avem o echipă solidă, care sper să arate din ce în ce mai bine de la meci la meci“, a declarat, la finalul meciului, antrenorul principal al bistriţencelor, Horaţiu Paşca. Reamintim că, în perioada de pregătire, luna trecută, CSM Roman a fost invitată la Bistriţa, cînd gruparea ardeleană a organizat un spectacol în care şi-a prezentat lotul. Au fost atunci şi două meciuri de pregătire, gazdele impunîndu-se în ambele. CSM a început actuala ediţie de campionat cu un lot schimbat în mare măsură faţă de precedentul, aşa că rezultatul de la Bistriţa nu este unul în măsură să dea fiori. „Avînd în vedere modificarea substanţială a lotului de handbal, apreciem că formaţia mai are de lucru, pentru a ajunge la vîrful de formă. Chiar şi aşa este de apreciat faptul că echipa s-a sudat, s-au format legături bune de joc şi, cu lotul actual, avem certitudinea că vom face faţă rigorilor unui nou sezon. Pregătirea a fost făcută conform unui calendar strict, progresiv, cu stagiu de antrenamente fizice şi participarea la meciuri amicale sau turnee“, declara Costi Cudalb, directorul CSM Roman. Celelalte rezultate ale primei etape au fost: SCM Craiova – Dunărea Brăila 30-22, SCM Gloria Buzău – SCM Rîmnicu Vîlcea 14-24, CSM Slatina – Măgura Cisnădie 19-22, CSU Cluj Napoca – Corona Braşov 28-30, Minaur Baia Mare – Danubius Galaţi 25-21 şi HC Zalău – CSM Bucureşti 22-25. În următoarea etapă, CSM Roman va evolua acasă, la sfîrşitul acestei săptămîni, cu o nou-promovată, HCM Buzău.