■ handbalistele s-au impus cu 25-19 în disputa cu CSU Danubius Galaţi, în sferturile Cupei ■ CSM are nevoie de un dram de noroc la tragerea la sorţi ■

Echipa de handbal a Clubului Sportiv Municipal Roman a cîştigat biletele pentru accederea în Final Four – ultima fază a Cupei României, după un meci spectaculos în compania CSU Danubius Galaţi. S-a terminat 25-19 (16-13) disputa de miercuri, 14 martie, pe fondul unui joc pragmatic al romaşcancelor în faţa unei echipe care nu s-a regăsit. Antrenorul Dumitru Muşi a ghidat economic partida, mizînd pe forţa defensivă a elevelor sale, cu puţin contraatac şi cu finalizări pe fondul unor faze lucrate la antrenamente. Meciul a început în nota de dominare a gazdelor, care au ţinut permanent unul sau două goluri în faţa adversarelor, încă din primul mitan. Jasna Boljevic a fost în formă bună şi a fructificat, de la nouă metri, majoritatea oportunităţilor pe care i le- au creat colegele sale. Carmen Stoleru, Ana Miriam de Sousa, Alexandra Iovănescu,Ana Maria Popa Iuganu dar şi Teja Ferfolja, inspirat trimisă de către Dumitru Muşi pe posturi în care a evoluat mai puţin, alături de portăriţa Viktorya Tymoshenkova au fost cheia cîştigării primei reprize cu 16-13. După reluare, de la formaţia oaspete au fost evidenţiate Livrinikj şi Safta, care au dus greul unei lupte dure. Nu au existat accidentări, însă încrîncenarea s-a simţit mai ales în ceea ce priveşte eliminările de două minute. Mai de fiecare dată cînd a avut om în minus pe teren Romanul a evoluat fără portar în ofensivă. Astfel, victoria a făcut ca CSM să prindă biletele pentru accederea în ultima fază a Cupei României, care îi poate aduce, în ciuda unei poziţionări defavorabile în campionat, biletele pentru o nouă campanie europeană. Turneul Final Four va avea loc, din cîte se pare, în ultima zi din martie şi prima din aprilie, fetele de la malul Moldovei avînd nevoie, ce-i drept, şi de un dram de noroc la tragerea la sorţi. Calificate sînt Dunărea Brăila, care a trecut cu 28-25 de CSM Bistriţa şi CSM Bucureşti, învingătoare cu 29-27 în faţa fetelor lui Gheorghe Tadici, de la HC Zalău. În cursul serii de ieri, 15 martie, urma să aibă loc al patrulea sfert de finală, între ASC Corona Braşov şi HCM Rîmnicu Vîlcea. Cu învingătoarea acestei partide sau, eventual, cu Brăila, ar putea Romanul să prindă biletele pentru finala cu virtual calificata CSM Bucureşti. În meciul de miercuri, cea mai bună marcatoare a gazdelor a fost Alexandra Iovănescu (7 goluri), urmată de Ana Maria Simion (4), Miriam de Sousa (4), Iuganu, Ferfolja şi Boljevic (3), mai punctînd Cîlici, Popa şi Chitacu.