■ galben-negrii au trecut la pas, de Cimentul Bicaz, scor 5-0, în meciul disputat pe teren propriu ■ pietrenii au mărit distanţa la 8 puncte faţă de locul secund, Bradu Borca remizînd la Horia, 2-2 ■ lupta pentru play-off-ul Ligii 4 se duce la baionetă ■

Tinerii de la CSM Ceahlăul au mai făcut astăzi, 15 aprilie, un pas în drumul la capătul căruia vor să sărbătorească promovarea în Liga 3, una din ţintele stabilite în urmă cu doi ani, la înfiinţarea echipei. Galben-negrii s-au impus cu un scor clar, 5-0 în meciul disputat pe stadionul Municipal în compania formaţiei Cimentul Bicaz. Elevii profesorului Gabi Rădulescu au început jocul cu motoarele turate şi atacantul Mateiciuc a deschis scorul după doar 7 minute de la primul fluier al arbitrului. Pînă la pauză, în poarta oaspeţilor mingea avea să mai poposească de două ori: o dată în minutul 14, cînd căpitanul Copoţ-Barb a trimis balonul în plasă după ce, iniţial portarul Spiridon a reuşit să respingă şi apoi în minutul 30, cînd Daniel Popa a finalizat o suită de pase la care au mai participat Barb şi Mateiciuc. Gazdele au intrat la cabine cu o diferenţă confortabilă, dar avantajul putea fi şi mai mare dacă ar fi fructificat alte două ocazii mari la poarta cimentiştilor. Jocul a curs şi după pauză tot către poarta oaspeţilor, iar golurile lui Mateiciuc (min. 70) şi Zaharia (77) au confirmat evoluţia de pe teren a tinerilor pietreni. În faţa a circa 80 de spectatori, CSM Ceahlăul a început în formula: Cîmpianu – Smău, V. Andreş, V. Rotaru, Albu – Apostol, C. Rotaru, Copoţ-Barb, Pintea – D. Popa – Mateiciuc. Au mai evoluat: Robert Vasile, Vîlea, Parfeni şi Zaharia. Cu 37 de puncte, Ceahlăul îşi menţine seria foarte bună de jocuri în Liga 4, iar postura de lider devine tot mai greu de atacat de principala urmăritoare, Bradu Borca, mai ales după rezultatele de ieri. La Horia, gazdele de la Victoria au remizat, scor 2-2 cu formaţia din Borca, iar lupta pentru celelalte trei locuri de play-off devine tot mai aprinsă. Rezultatele complete ale rundei de ieri, 15 aprilie: CSM Ceahlăul – Cimentul Bicaz 5-0 ; Victoria Horia – Bradu Borca 2-2 ; Speranţa Răuceşti – Voinţa Ion Creangă 5-2 ; Steel Man Tg. Neamţ – Moldova Cordun 1-6 . Cu trei etape rămase de disputat din sezonul regulat, Ceahlăul este foarte aproape de siguranţa matematică a participării în play-off (mai are nevoie de un singur punct) , iar următoarele patru formaţii, despărţite acum de cinci puncte, sînt în duel pentru cele trei poziţii care asigură prezenţa în turneul de elită al Ligii 4. În etapa viitoare (antepenultima), de duminică, 22 aprilie, Ceahlăul va evolua în deplasare, la Răuceşti, iar celelalte trei întîlniri sînt: Cimentul Bicaz – Victoria Horia, Voinţa Ion Creangă – CS Steel-Man şi Moldova Cordun – Bradu Borca. De precizat că primele patru echipe care vor intra în play-off vor pierde jumătate din punctele acumulate în sezonul regulat, după modelul care funcţionează şi în Liga 1.