■ pietrenii s-au impus cu 2-1 (1-1) în jocul amical disputat la mijlocul săptămînii cu Foresta Suceava ■ sîmbătă, la prînz, va fi încă un test, cu o altă colegă de serie, Bucovina Rădăuţi ■ ultimul amical înainte de startul returului va fi săptămîna viitoare, în deplasare, la Suceava ■

CSM Ceahlaul Piatra Neamţ a disputat miercuri, 13 februarie, al şaselea meci amical al acestei pauze competiţionale. Duelul de la mijlocul acestei săptămîni a avut loc pe terenul cu gazon sintetic de la stadionul Municipal din Piatra Neamţ şi s-a înregistrat în compania colegei de eşalon şi de serie, Foresta Suceava. Dacă la pauză s-a consemnat egalitatea, scor 1-1, ultimul fluier al partidei a fost al scorul de 2-1 în favoarea echipei pregătite de Gabriel Rădulescu şi Florin Anton. După o jumătate de oră de joc, oaspeţii au deschis scorul prin atacantul Andrei Pavel, jucător originar din Piatra Neamţ, care a evoluat în turul de campionat pentru Aerostar Bacău, în Liga 2. Jucătorii de la CSM Ceahlaul au întors însă soarta partidei prin reuşitele lui Razvan Pîntea (pe final de primă repriză) şi Bogdan Oteliţa, care a înscris golul victoriei cu un sfert de oră înainte de final, fructificînd cu un şut în diagonală mimgea respinsă defectuos de portarul advers. Pe total, meciul a avut un ritm bun şi a fost echilibrat, CSM Ceahlăul avînd în faţă un adversar bun şi cu pretenţii în campionat, care a dominat teritorial începuturile de repriza, dar care a cedat mai apoi iniţiativa în faţa unei formaţii căreia nu îi place să renunţe. Galben-negrii au închis bine culoarele spre propria poarta şi i-au forţat pe suceveni să caute soluţii ofensive pe zonele laterale. Pe atac, pietrenii au punctat de doua ori, dar au şi ratat ocazii bune plecate din acţiuni colective sau din faze fixe. Trebuie menţionat faptul că CSM Ceahlăul a evoluat în ultimele 15-20 de minute cu o formaţie în care seniori erau doar portarul Teo Cîmpianu, mijlocaşul Cosmin Rotaru şi atacantul Cosmin Ţapu. Ceilalţi opt au 18 ani – Pîntea, Hodorogea şi Andreş, 17 ani – Alex Rusu şi Gabor, şi 16 ani – Moroşanu, Matei şi Oteliţa, cel mai bun exemplu că gruparea pietreană menţine linia în privinţa lotului şi a modului în care a ales să se dezvolte. Pînă la reluarea campionatului Ligii 3 (în primul week-end in martie) CSM Ceahlăul mai are programate două partide de pregătire. Prima va fi sîmbătă, 16 februarie, de la ora 12.00, la Piatra Neamţ, cu CSM Bucovina Rădăuţi, iar cealaltă va fi meciul-revanşă, în deplasare, la Foresta Suceava, vineri, 22 februarie. În meciurile amicale disputate în stagiul de pregătire care a debutat pe 14 ianuarie, pietrenii au înregistrat următoarele rezultate: CSM Ceahlăul – Csikszereda Miercurea Ciuc 2-1; CSM Ceahlăul – Ozana Tîrgu Neamţ 1-2; CSM Ceahlăul – Sporting Juniorul Vaslui 2-1; CSM Ceahlăul – Aerostar Bacău 1-2; CSM Ceahlăul – FC Botoşani II 1-1 şi CSM Ceahlăul – Foresta Suceava 2-1.