Actualitate

CSM Ceahlăul, înfrîngere, dar şi aplauze la startul Ligii 3

Știe publicată cu

în data de

■ CSM Ceahlăul - Metalul Buzău 0-1 (0-1), în runda inaugurală a eşalonului trei ■ oaspeţii au înscris înainte de pauză prin căpitanul Lungoci ■ pietrenii au avut ocazii de a egala, dar lipsa de experienţă şi tracul debutului şi-au pus amprenta în momentele importante ■ nici celalaltă echipă nemţeană nu a avut un start bun în etapa din week-end: Bucovina Rădăuţi - CSM Roman 0-1 (0-1) ■

Metalul Buzău a fost o nucă prea tare, greu de spart pentru tînăra echipă a CSM Ceahlăul , la debutul în Liga 3 de fotbal. Sîmbătă, 25 august, circa 1.000 de spectatori au umplut tribuna I a stadionul din Piatra Neamţ la o oră (18.00) de care se mai bucură doar echipe din Liga I. Un public relaxat, fără excese, cu o micuţă galerie care şi-a încurajat favoriţii non-stop, şi aplauze la final pentru galben- negrii, chiar dacă au pierdut cu 0-1. Golul a căzut chiar înainte de pauză (min. 44), la a treia ocazie avută de Valentin Lungoci, un atacant de 31 de ani, cu experienţă, care a trimis mingea în plasă cu capul, din interiorul careului, fructificînd o centrare perfectă a mijlocaşului Bardaş. Lungoci, căpitanul buzoienilor la meciul de sîmbătă, i-a scos peri albi antrenorului Vali Stan, prin ratările din minutele 8 şi, mai ales cea din minutul 17, cînd a interceptat o pasă greşită a apărării gazdelor, însă a fost blocat de portarul Andrei Barna. După un început în care oaspeţii au controlat mijlocul terenului, elevii lui Gabriel Rădulescu au reuşit să echilibreze jocul şi au „încercat” poarta adversarilor prin Cristi Barb (min.11 şi 38). A fost cea mai mare ocazie a gazdelor din prima repriză, cînd mingea puternic trimisă spre plasă a fost respinsă de un fundaş de pe linia porţii. A fost o fază în doi timpi, iniţial, portarul buzoienilor ieşit hazardat pe o centrare, dar pietrenii nu au reuşit să profite. Reveniţi de la cabine cu presiunea recuperării golului încasat înainte de pauză, galben-negrii s-au instalat mai mult în jumătatea de teren a adversarilor, însă, cu un plus de experienţă, buzoienii au reuşit să distrugă fiecare incursiune a gazdelor. Andreş (min.60) a irosit o lovitură liberă indirectă din careul buzoian, blocat de zid, iar la un minut distanţă Vali Rotaru a trimis mingea cu capul peste poartă, un lob care a căzut pe plasă, în urma unui corner. Cea mai mare ocazie a nemţenilor din partea secundă a jocului i-a aparţinut lui Cosmin Ţapu, care în minutul 67 a pătruns vijelios în careu, însă, din unghi, nu a reuşit să-l păcălească pe portarul advers cu un şut la colţul scurt. Avînd ştiinţa fragmentării jocului prin faulturi frecvente (lucru care i-a costat pe oaspeţi – 3 cartonaşe galbene şi unul roşu), cei de la Metalul au reuşit să păstreze fragilul avantaj pînă la final, fără să mai insiste prea mult pe faza ofensivă. Tehnicianul galben- negrilor a încercat şi varianta cu doi atacanţi, trimiţîndu-l în teren pe Cuibari alături de Cosmin Ţapu, a aruncat forţe proaspete prin Robert Vasile şi Ovidiu Toma, însă scorul final a rămas neschimbat, 0-1. Pentru modul în care au evoluat, dincolo de amărăciunea înfrîngerii, tinerii pietreni au fost aplaudaţi la sfîrşit de public, ca un credit pentru victoriile mult dorite pe Borzogheanu.

Declaraţiile antrenorilor după meci

Gabriel Rădulescu, antrenor principal CSM Ceahlăul: „A fost un meci dificil, un meci aşa cum ne aşteptam, cu o echipă bună spre foarte bună. Eu cred că în multe momente ne-am ridicat la nivelul jocului, mai ales în a doua repriză. Din păcate, lipsa omogenităţii la acest început de campionat şi-a spus cuvîntul. Noi avem foarte mulţi jucători noi şi eu zic că mai durează cîteva luni până o să ne exprimăm şi noi la o valoare mai apropiată. Era clar că o să avem emoţii, şi au apărut şi greşeli, dar am avut şi cîteva ocazii clare de a marca, şi ei au avut, eu spun că poate echitabil era un egal.Sper să creştem, dar e clar că ne presează timpul, avem meciuri peste meciuri, va veni şi jocul de cupă… La noi sînt mulţi jucători care au jucat pentru prima oară în Liga 3. Lipsa de experienţă, precipitarea, emoţiile şi lipsa de omogenitate ne-au împiedicat să avem mai multe ocazii şi să le fructificăm. Eu aş ruga pe toată lumea să aibă un pic de răbdare, şi zic că spectatorii care au venit în seara aceasta la stadion au fost mulţumiţi de noi. Nu cred că are cineva ceva să ne reproşeze pentru că am muncit pe teren, chiar dacă nu am reuşit să cîştigăm. Suporterii ne-au susţinut, să sperăm că în meciurile viitoare vom juca mai bine”. Valentin Stan, antrenor principal AFC Metalul Buzău: „Din fericire am câştigat acest meci. Meciul nostru, ca şi cel al gazdelor, nu a fost unul foarte bun. Am avut momente când am părut că dominăm, au fost ultimele 20-25 de minute când adversarul ne-a dominat. Au fost faze puţine, goluri la fel de puţine, un joc urâţel! Rămâne bucuria victoriei şi cam atât. Ceahlăul e o echipă cu mulţi tineri, dar în condiţiile în care noi nu am jucat mare lucru, sau aproape nimic, nu poţi să spui despre Ceahlăul după un singur meci. Să-i vedem şi în deplasare, şi în alte meciuri şi atunci poţi să spui dacă e o echipă de locurile 1-8”

CSM Roman a pierdut în Bucovina

Nici CSM Roman nu a avut un debut mai bun de sezon în Liga 3, ţevarii fiind învinşi în deplasare sîmbătă, cu 0-1, de Bucovina Rădăuţi. Echipa condusă de foştii fundaşi stelişti Dorin Goian şi Daniel Bălan a luat toate cele trei puncte prin reuşita din minutul 6 a lui Cătălin Coroamă. Etapa viitoare, CSM Roman va evolua pe teren propriu în faţa celor de la FC Botoşani II, în timp ce Ceahlăul va juca în deplasare cu Sporting Lieşti, gălăţenii pornind ca din puşcă, victorie cu 5-1, la Sănătatea Darabani. Iată şi rezultatele complete ale etapei 1: vineri, 24 august: CSM Paşcani – Suporter Club Oţelul Galaţi 0-1 Bogdan Crihană (31); sâmbătă, 25 august: Ştiinţa Miroslava – CSM Râmnicu Sărat 1-0 Alexandru Marin (68); Sănătatea Darabani – Sporting Lieşti 1-5 Răzvan Cărăbuş (70) / Andrei Mihu (6), George Dănăilă (12), Robert Ticămucă (18), Marius Sevastian (75), Claudiu Maftei (88); SCM Gloria Buzău – KSE Târgu Secuiesc 3-2 Florin Cazan (2), Ciprian Petre (44), Bogdan Danciu (60 – pen.) / Marius Ştefănescu (70), Jozsef Gazda (88 – pen.); Şomuz Fălticeni – CSM Focşani 0-1 Cosmin Pasăre (56 – pen.); FC Botoşani 2 – Foresta Suceava – amînat.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Actualitate

Neamţ: 722 de posturi vacante

în data de

■ pînă la final de Cireşar s-ar putea angaja sute de nemţeni ■ cea mai mare recrutare de personal ar putea avea loc la Piatra Neamţ ■

Este de muncă în Neamţ şi numai cine nu vrea nu poate găsi un job. Asta după ce Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Neamţ anunţă ca fiind vacante 722 de posturi, ceva mai multe decît săptămîna trecută. Cea mai mare recrutare de personal ar putea avea loc în Piatra Neamţ şi comunle limitrofe 451 de persoane, şomeri sau cei care doresc să-şi schimbe job-ul vechi cu unul nou. Pentru romaşcani sînt pe piaţă 209 cereri de personal şi ca de fiecare dată cele mai puţine slujbe sînt în zona Tîrgu Neamţ, respectiv 62. Defalcat, mai multe job-uri pentru personal de înaltă calificare vin de la angajatorii din Piatra Neamţ. Se caută doi ingineri construcţii civile şi industriale şi tot atîţia ingineri mecanici. Mai sînt vacante patru posturi de translatori şi cîte un loc pentru inginer chimist şi inginer producţie. În rest se caută 26 brutari, 18 confecţioneri la maşini de cusut industriale, 64 de muncitori necalificaţi, precum şi 10 operatori mase plastice sau 14 patiseri. Patronii mai nevoie de 11 dulgheri, 32 de agenţi de securitate, la care se mai adaugă 13 slujbe de ajutror de bucătar, 12 locuri sînt pentru ajutor de ospătar, plus 11 lucrători comerciali, 20 de ospătari şi 12 şoferi de camion. În multe alte ocupaţii sînt locuri de muncă disponibile, lista completă putînd fi studiată la sediul Agenţiei locale pentru ocuparea forţei de muncă Piatra Neamţ, de pe strada Mihai Eminescu. La Roman cererea de licenţiaţi este ca şi inexistentă şi este nevoie doar de un inginer constructor. Pentru ceilalţi cele mai multe angajări ar putea avea loc în industrie unde sînt libere de mai mult timp 64 de locuri de muncă pentru cei calificaţi ca şi confecţioner – asamblor articole textile plus 35 de posturi sînt pentru necalificaţi. În alte domenii mai este nevoie de alţi 15 necalificaţi, dar se caută şi 10 turnători produse ceramice. În zonă mai este de lucru, dar mai puţin, pentru agenţi de securitate, agenţi de vînzări, barmani, bucătari, casieri, femei de serviciu, precum şi preparatori marfă, şoferi autoturisme sau tinichigii industriali şi vînzători. La Tîrgu Neamţ patronii nu oferă nici un post pentru personal cu studii superioare dar se caută 5 confecţioneri textile şi tot atîţia lăcătuşi mecanici, precum şi 5 sudori, dar se mai pot angaja drujbişti, faianţari, agenţi de vînzări piese auto, precum şi tehnicieni medicali sau operatori maşini de surfilat.

Actualitate

Neamţ: Copac căzut pe două maşini

în data de

Un arbore a căzut peste două autoturisme, luni, 24 iunie, pe strada Mihai Eminescu, din Tîrgu Neamţ, fiind nevoie de intervenţia pompierilor. “Misiune degajare arbore căzut pe două autoturisme pe strada Mihai Eminescu, oraşul Tîrgu Neamţ. La locul solicitării s-a deplasat un echipaj de pompieri militari cu o autospecială de lucru”, au comunicat reprezentanţii ISU Neamţ.

Actualitate

Leii de la BJJ Piatra Neamţ, noi medalii internaţionale

în data de

Autor

Luptătorii de la Lions BJJ Piatra Neamţ şi-au confirmat din nou clasa, sîmbătă, 22 iunie. Aceştia s-au întors cu două medalii de la competiţia internaţională Abu Dhabi International Jiu Jitsu Championship, care a avut loc la Galaţi. Au participat sportivi din 14 ţări, iar concursul s-a desfăşurat sub patronatul Abu Dhabi Jiu Jitsu Pro, în colaborare cu Asociaţia Pro BJJ). „Clubul Lions BJJ Piatra Neamţ, care a reprezentat organizaţia Mill Hill Bjj România, s-a deplasat la această competiţie cu un lot de trei sportivi care la final au reuşit să obţină două medalii. Mihai Blaj a obţinut o medalie de aur, iar Alexandru Jărcuţă o medalie de bronz. Juniorul nostru, Cozma Ştefan, nu a reuşit o clasare pe podium, pierzînd la puncte în primul meci, însă e un tînăr care promite mult şi sînt convins că vom mai auzi de el”, a declarat Cătălin Coşarcă, preşedintele clubului Lions BJJ Piatra Neamţ.