Fotbal

CSM Ceahlăul încă se caută, în amicale

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ pietrenii au suferit a doua înfrîngere în jocurile de verificare ■ sîmbătă, în deplasarea de la Odorheiu Secuiesc, galben-negrii au pierdut cu 0-2 (0-0) ■ miercuri, pietrenii vor juca la Liteni, în faza a II-a a Cupei României ■ şi Ceahlăul şi Ozana vor debuta în campionat pe teren propriu ■

CSM Ceahlăul Piatra Neamţ a continuat în week-end seria jocurilor amicale din această perioadă precompetiţională. Sîmbătă, 10 august, galben-negrii au evoluat în deplasare, de la ora 12.00, în compania echipei AFC Odorheiu Secuiesc, tot o echipă din eşalonul 3 (seria V), în al patrulea meci de verificare din această vară. Confruntat cu o listă mare de jucători indisponibili în urma unor accidentări, antrenorul principal Gabriel Rădulescu a utilizat următoarea formulă: Chelaru – Moroşanu, Fomba, Jalbă, Keita, Luboya, Ov. Toma, Matei, Frank M’Barga, Goupy. Şoimu. Pe parcurs au mai evoluat: Florea (portar), C. Rotaru şi Curpăn. Jocul a debutat într-o notă de echilibru, însă, pe măsură ce timpul trecea, gazdele şi-au creat mai multe oportunităţi, cea mai mare, pînă la pauză fiind irosită în minutul 34, atunci cînd portarul pietrenilor, Marius Chelaru a reuşit să pareze o lovitură de la 11 metri acordată după după un fault in careu comis de fundaşii nemţeni. La cinci minute după revenirea de la cabine, arbitrul a anulat un gol marcat de Ceahlăul pe motiv de ofsaid, iar în minutul 60, harghitenii au reuşit să deschidă scorul pentru ca, în minutul 75 să-l majoreze. Pînă la startul campionatului (24 august) mai sînt două săptămîni, însă pietrenii sînt programaţi şi cu un joc oficial în Cupa României miercuri, 14 august, de la ora 17.30, în deplasare la Viitorul Liteni. Sucevenii, care activează în Liga IV au ratat promovarea în eşalonul superior după dubla de baraj susţinută în luna iunie cu FC Ozana Tîrgu Neamţ şi au ajuns în această a doua etapă a Cupei după ce, pe 31 iulie, au trecut pe teren propriu de Şomuz Fălticeni învingînd echipa de Liga 3 cu scorul de 4-3 (3-1). Calificarea gazdelor a fost înlesnită în mare măsură de prestaţia excelentă a veteranului Mihai Guriţă, reactivat ca jucător la vîrsta de 46 de ani, care a înscris două goluri şi a obţinut şi o lovitură de la 11 metri. În etapa a II-a a Cupei României sînt implicate 38 de cîştigătoare ale fazei întîi (CSM Ceahlăul s-a calificat la masa verde după ce Bradu Borca nu a asigurat asistenţa medicală) şi 22 de echipe care au evoluat în ediţia precedenta a Ligii 3. În total, pe 14 august se vor disputa un total de 30 de meciuri, într-o singura manşă, eliminatorie, după următorul program: Sănătatea Darabani – Foresta Suceava; CSO Viitorul Liteni – CSM Ceahlăul; Unirea Mirceşti – Ştiinţa Miroslava; Viitorul Curiţa – KSE Tîrgu Secuiesc; Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – CSM Focşani 2007; Avîntul Zărneşti – AFC Metalul Buzău; Viitorul Ianca – CS Făurei; Victoria Cumpăna – Pescăruşul Sarichioi Junior; Bărăganul Ciulniţa – Unirea 04 Slobozia; Înainte Modelu – SC Popeşti-Leordeni; CSA Steaua – Mostiştea Ulmu; Viitorul Domneşti – CS Tunari; Flacăra Moreni – AS FC Pucioasa); Precizia Săcele – Olimpic Cetate Rîşnov; Ajax Botoroaga – CSM Alexandria; CS Real Bradu – ACS Vedita Coloneşti M.S.; CS Cîrcea – ACSO Filiaşi; CS Minerul Costeşti – Flacăra Horezu; Inter Petrila – Metalurgistul Cugir 1939; Voinţa Lupac – CS Hunedoara; CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – ACS Dumbrăviţa; Progresul Pecica – Crişul Chişineu Criş; CS Naţional Sebiş – Gloria Lunca-Teuz Cermei; Olimpia MCMXXI Satu Mare – CSC Sînmartin; AFC Unirea 1924 – Industria Galda; CS Floreşti – FC Unirea Dej; Sticla Arieşul Turda – Sănătatea SP Cluj-Napoca; Măgura Cisnădie – ACS SR Municipal Braşov; Unirea Ungheni 2018 – AFC Odorheiu Secuiesc; ACS Unu Fotbal Club Gloria – Avîntul Reghin. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri şi, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare. De menţionat că luni, la sedil FRF s-a efectuat şi tagerea la sorţi a programului de campionat al Ligii 3. Ambele echipe nemţene vor debuta pe 24 august pe teren propriu: Ceahlăul va evolua împotriva celor de la Ştiinţa Miroslava, iar FC Ozana va primi vizita celor de la CSM Focşani. În ediţia de miercuri vom reveni cu programul complet al Seriei I.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Fotbal

Ceahlăul şi FC Ozana, victorii cu mari emoţii

în data de

■ noua echipă a CSM Ceahlăul a cîştigat in extremis cele trei puncte ale jocului cu Ştiinţa Miroslava, scor 2-1 ■ golul victoriei a fost marcat în prelungiri ■ după multă vreme, în tribune a fost prezent şi fostul primar, Gheorghe Ştefan ■ la debutul în Liga 3, Ozana Tîrgu Neamţ s-a impus în faţa unei pretendente la promovare, CSM Focşani ■

Debutul celor două echipe ale judeţului în noul sezon al Ligii 3 de fotbal a fost făcut cu dreptul, atît de CSM Ceahlăul, cît şi de FC Ozana. Şi era păcat să fie altfel, de vreme ce, în tribunele de la Piatra Neamţ şi Tîrgu Neamţ publicul a revenit cu speranţe mari şi a creat o atmosferă de sărbătoare. Sîmbătă, sub Pietricica, interesul celor circa 700 de spectatori a fost de a vedea la treabă o echipă mult schimbată faţă de sezonul trecut (cu doar 4 jucători din vechea gardă din primii 11) şi un nou antrenor pricipal, Ştefan Stoica. Adversarul, Ştiinţa Miroslava, a pus destule probleme gazdelor în prima repriză, dar, după 45 de minute scorul era neschimbat, 0-0. Actul secund a venit cu multe faze spectaculoase, o luptă aprigă între cele două formaţii, dar şi goluri. Mai întîi au înscris pietrenii, prin Arsene Luboya (’53), un jucător ce a plăcut tuturor prin angajament şi determinare. Finalul avea să fie însă pe muchie, după ce oaspeţii au egalat în minutul 68, în urma unei lovituri de la 11 metri executate de Eduard Sandu. În loc să-i motiveze, golul le-a dat oaspeţilor semnalul că pot apela la trageri de timp. La capătul fiecărei acţiuni de atac a galben-negrilor, ieşenii cădeau acuzînd crampe musculare, aşa că cele 5 minute de prelungiri dictate de arbitrul partidei au fost pe deplin justificate. Cu publicul în spate, jucătorii biciuiţi de pe margine de Ştefan Stoica au înclinat terenul spre poarta ieşenilor. La penultima fază a jocului oaspeţii putea da lovitura, însă, pe contraatacul ce a urmat, un alt jucător francez, Yoann Fellrath, a înscris pentru 2-1 eliberînd euforia victoriei, un sentiment regăsit după mult timp în tribunele din Piatra Neamţ. S-a bucurat alături de suporteri şi Gheorghe Ştefan, fostul primar şi ex- preşedinte de onoare al echipei FC Ceahlăul, Pinalty luînd loc în mijlocul spectatorilor de la tribuna I. „Este îmbucurător că am început cu dreptul nu numai pentru mine, ci şi pentru clubul CSM Ceahlăul Piatra Neamţ şi pentru băieţii care au venit la această echipă. Ştiţi şi dumneavoastră că atunci cînd vin din altă parte foarte mulţi jucători noi, foarte mulţi străni între ei, cînd începi cu dreptul parcă şi psihicul e altul şi lucrurile se aşează mai repede în bine. Nu am jucat un fotbal cum mie îmi place, adică puţin mai repede, însă se vede că lipseşte rezistenţa de joc. Sînt foarte mulţi jucători din primul 11 care nu au nici un meci de verificare măcar, au venit pe ultima sută de metri, însă asta e viaţa, din mers trebuie să facem să meargă lucrurile mai bine şi cred că avem potenţial. Sper ca în două-trei etape o să se aşeze aşa cum trebuie şi oamenii din Piatra Neamţ să vadă un fotbal frumos, de atac şi să ne iese aşa cum trebuie, cum îi stă bine oraşului şi echipei. Eu tot timpul am crezut în victorie, dacă nu aş fi crezut nu mă apucam de această meserie care e foarte grea. Toată lumea vrea repede, dar la fotbal trebuie nişte automatisme care nu vin într-o zi sau două, e nevoie de timp. Sînt pozitiv însă în ceea ce priveşte viitorul echipei, pentru că îi văd pe jucători că se antrenează aşa cum trebuie, motoarele sînt la maxim. Noi nu ne pregătim pentru două meciuri, ci pentru un campionat lung în care trebuie să arătăm pe zi ce trece că sîntem mai buni“, a declarat imediat după jocul de sîmbătă, antrenorul Ştefan Stoica. Acesta a folosuit în meciul cu Ştiinţa Miroslava următoarea formulă de echipă: Barna – Fomba, Jalbă, Andreş, Keita M, M’Barga, Luboya, Toma, Pîntea, Fellrath, Petra. Antrenorul oaspeţilor, Florin Croitoru (fratele lui Marius Croitoru, de la FC Botoşani) a caracterizat astfel jocul de sîmbătă: „Au fost multe ocazii şi de o parte, şi de alta. În ultima fază noi am ratat şi pe contraatac am luat gol. A fost un spectacol pentru toată lumea care a fost la stadion. Ceahlăul a arătat mai bine decît în meciul amical pe care l-am disputat în vară, au tratat meciul mai serios de data asta“. Vineri seară, de la ora 18.00, în deschiderea rundei inaugurale a Ligii 3, FC Ozana Tîrgu Neamţ a reuşit să se impună pe teren propriu, cu 1- 0 contra celor de la CSM Focşani 2007. Victoria a venit la capătul unei partide în care gazdele şi-au dominat în multe momente adversarul, unul valoros şi incomod, însă prospeţimea şi dorinţa mai mare a tîrgnemţenilor a făcut ca toate cele trei puncte să rămînă sub Cetate. Meciul, disputat în prezenţa unei asistenţe de circa 500 de spectatori, a început cum nu se putea mai bine pentru echipa antrenată de Daniel Zavate. Chiar în debutul partidei, mai exact în minutul 5, Andu Moisi a deschis scorul, după ce a deviat în poartă o minge centrată de la colţul terenului de către Apostol. La pauză, tabela avea să arate 1-0, rămînînd neschimbată pînă la finalul partidei, în ciuda cartonaşului roşu (două galbene într-un interval de 5 minute) primit de Aristide şi ocaziei foarte mari ratate de către oaspeţi în chiar ultima fază a jocului, portarul Bîlbă intervenind providenţial într-o fază de unu la unu cu nou- intratul Ştefan Burghiu. Echipa de la poalele Cetăţii Neamţului a debutat pozitiv în noul sezon al eşalonului terţ fotbalistic, după o partidă în care a reuşit să îsi subordoneze adversarul, unul mult mai experimentat, media de vîrstă a tîrgnemţenilor fiind de doar 22 de ani. Antrenorul principal Daniel Zavate a aliniat următoarea formulă de joc: Bîlbă – Balint, Moisi, Rusu, Huţanu, Popa (Aristide), Şerban, Vavriţa (Furtună), Asăvoaei, Apostol (Ignea), Zaharia. „Mă bucur că jucătorii au respectat exact sarcinile trasate, prima fiind să nu primim gol, iar dacă reuşim acest lucru la nivelul acesta ocaziile se ivesc. Sînt de părere că scorul putea să fie mult mai mare pentru noi, dar am reuşit să marcăm doar un gol. Mă bucur că am reuşit să punem în practică ceea ce ne-am propus“ a declarat la final Daniel Zavate, antrenorul principal al echipei FC Ozana. „A fost un meci foarte dificil, mai ales pentru noi, în condiţiile în care sîntem o echipă nou promovată şi am întîlnit în chiar prima etapă unul dintre cei mai grei adversari. Băieţii au făcut un joc impecabil, singura ocazie practic a celor de la Focşani venind în minutul 96. Consider că am dominat jocul, am fost mai proaspeţi, am fost peste ei şi atunci cînd există dăruire şi seriozitate, rezultatele vin. Referitor la eliminarea lui Aristide, cred că a fost foarte uşor acordată, în cinci minute să arăţi două galbene pentru atacuri la limită mi se pare prea mult, pe toată durata jocului s-a văzut o oarecare adversitate din partea arbitrilor“ a precizat şi Andrei Victor Isache, preşedintele echipei Ozana la finalul partidei. Rezultatele complete ale etapei I din Seria I a Ligii 3: vineri, 23 august: FC Botoşani II – Aerostar Bacău 1-3; Ozana Tîrgu Neamţ – CSM Focşani 1-0; CSM Bacău – Şomuz Fălticeni 0-1; sîmbătă, 24 august: CSM Ceahlăul – Ştiinţa Miroslava 2-1; CSM Paşcani – SC Oţelul Galaţi 1-2; Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – KSE Tîrgu Secuiesc 0-0; Foresta Suceava – Sporting Lieşti 3-0; Huşana Huşi – Bucovina Rădăuţi 0-1.

Fotbal

Ceahlăul, victorie obligatorie în duelul cu Ştiinţa Miroslava

în data de

■ sîmbătă, pietrenii debutează în faţa propriilor suporteri în sezonul 2019 - 2020 al Ligii 3 ■ galben-negrii şi-au propus să lupte pentru promovare, aşa că au musai nevoie de cele trei puncte în jocul cu Miroslava ■ partida va începe de la ora 18.00, iar intrarea este liberă ■ FC Ozana Tîrgu Neamţ a evoluat vineri seară, în prologul etapei, cu CSM Focşani ■

CSM Ceahăul Piatra Neamţ porneşte sîmbătă, 24 august, în noul sezon al Ligii 3, cu un obiectiv anunţat pe ultima sută de metri: promovarea în Liga 2. Cu noutăţi în toate compartimentele (conducere, staff tehnic şi lotul de jucători), gruparea nemţeană va înfrunta de la ora 18.00, pe teren propriu, pe Ştiinţa Miroslava, o echipă pe care galben-negrii au întîlnit-o recent, într-un amical disputat pe 3 august la Uricani şi încheiat nedecis (0-0). Nu au trecut decît trei săptămîni de la acel joc, însă datele s-au schimbat mult în ceea ce priveşte CSM Ceahlăul: un nou antrenor (Ştefan Stoica) şi 10 jucători înregimentaţi în acest interval în lot vor trebuit să demonstreze chiar din prima etapă că luptă cu şanse pentru obiectivul propus. Publicul care va veni la stadion îi va putea urmări la lucru pe mulţi dintre cei proaspăt veniţi în curtea clubului pietrean: Cristian Jalbă (Republica Moldova, 21 ani, fundaş), Alexei Şoimu (R. Moldova, 23 ani, atacant), Franck M’Barga (Camerun/Germania, 27 ani, mijlocaş), Arsene Luboya (Franţa/Congo, 26 ani, mijlocaş), Keita Modibo (Mali, 20 ani, fundaş), Fomba Bourama (Mali, 20 ani, fundaş), Raul Iliescu (România, 20 ani, mijlocaş), Yoann Fellrath (Franţa, 26 ani, atacant), Vasile Petra (România, 25 ani, mijlocaş). Andrei Miclean (România, 20 ani, fundaş) nu va putea fi folosit, deoarece nu este încă legitimat, iar tînărul Bogdan Oteliţă este în refacere după o accidentare. Antrenorul principal Ştefan Stoica va avea însă la dispoziţie un lot numeros, din care va alege primul unsprezece. „Ceva informaţii despre adversar avem, însă consider că nu sînt cele mai exacte. Echipa noastră a jucat un meci amical împotriva celor de la Miroslava, dar de atunci loturile au suferit modificări şi cred că acele informaţii nu mai sînt acum cele mai corecte. Cert este însă că noi vom intra în teren pentru a cîştiga“, a declarat antrenorul Ştefan Stoica. Etapa inaugurală a Ligii 3, Seria I, a debutat vineri, 23 august, cu trei jocuri, unul dintre acestea fiind programat de la ora 18.00 pe stadionul Cetatea, din Tîrgu Neamţ, unde FC Ozana, nou-promovată, a primit vizita echipei CSM Focşani. Celelalte două partide de vineri, au fost: AFC Botoşani 2 – CS Aerostar Bacău şi CSM Bacău – ACS Şomuz Fălticeni.

Fotbal

Liga 4 Neamţ, s-au stabilit noile detalii

în data de

■ AJF Neamţ a decis cum va arăta întrecerea judeţeană de fotbal care va debuta pe 1 septembrie ■ echipele vor fi împărţite pe criterii geografice în două serii ■ play-off-ul va fi în sistem eliminatoriu ■ Supercupa Adrian Popa se va disputa pe 25 august la Girov ■

Adunarea Generală a Asociaţiei Judeţene de Fotbal Neamţ a stabilit în şedinţa de luni, 19 august o serie de coordonate ale campionatului Ligii 4 care va lua startul pe 1 septembrie. O primă decizie prevede că ediţia 2019-2020 a întrecerii va avea un singur eşalon, Liga 4, cu participarea echipelor de Liga 4 şi Liga 5 din sezonul precedent şi a noilor competitoare. Echipele vor fi împărţite în două serii geografice, urmînd a se juca în sistem campionat, fiecare cu fiecare, tur-retur. După partidele sezonului regulat, primele patru clasate se vor califica în play-off. Această fază a întrecerii se va disputa în sistem eliminatoriu, astfel: Sferturi de finala (Locul 1 Seria A – Locul 4 Seria B (sfert 1), Locul 2 Seria A – Locul 3 Seria B (sfert 2), Locul 3 Seria A – Locul 2 Seria B (sfert 3), Locul 4 Seria A – Locul 1 Seria B(sfert 4) – sistem eliminatoriu tur- retur; gazda jocului tur se va stabili prin tragere la sorţi). În Semifinale vor juca învingătoarele din sferturi în urma tragerii la sorţi. Va fi sistem eliminatoriu, cu tur şi retur, iar gazda jocului tur se va stabili prin tragere la sorţi. Campioana judeţului se va decide în finala ce va fi într-o singură manşă pe teren neutru. „Prin comasarea Ligii 4 cu Liga 5, taxele şi amenzile vor rămîne îngheţate la nivelul Ligii 5 din sezonul 2018-2019 pentru toate etapele de campionat şi Cupa României care se vor desfaşura în anul 2019, cu excepţia taxelor de înscriere, afiliere, reafiliere şi acestea reduse faţă de ediţia 2018-2019 a Ligii 4. Pentru jocurile ce vor avea loc în 2020, în campionat şi Cupa României, se vor aplica taxele aprobate în şedinţa de Comitet Executiv din data de 10.06.2019, adică cele reduse la Liga 4 faţă de sezonul 2018-2019. Baremul de arbitraj şi observare a fost redus faţa de sezonul 2018 – 2019 al Ligii 4 la suma de 500 lei/meci“, se arată într-un comunicat de presă al AJF Neamţ. În ceea ce priveşte Cupa României, faza judeţeană, aceasta se va desfaşura respectînd acelaşi sistem ca în ediţia 2018-2019, cu o excepţie: pentru că se joaca într-o singură manşă, se va trece direct la lovituri de departajare la meciurile ce se vor termina la egalitate pînă în faza sferturilor de finală, inclusiv. În semifinale se joacă tur-retur, dar vor fi prelungiri şi/sau lovituri de departajare dupa retur. Finala va fi într-o singură manşa, pe teren neutru, şi se va desfăşura cu prelungiri şi/sau lovituri de departajare în cazul în care va fi nevoie. O decizie importantă luată în şedinţa din 19 august este aceea că o echipă care, din motive justificate, nu poate activa un an competiţional, după care va participa din nou în competiţii, nu va fi dezafiliată. De asemenea, cu un vot pentru, cinci abţineri şi 19 împotrivă, s-a respins propunerea de dezafiliere a echipei FC Ceahlăul SA Piatra Neamţ. În altă ordine de idei, AJF Neamţ a anunţat că meciul în urma căruia se va cunoaşte echipa care va avea în palmares Supercupa Adrian Popa, ediţia 2019, va avea loc duminică, 25 august, de la ora 11.00, pe terenul din comuna Girov. Iniţial, jocul dintre echipele FC Ozana Tîrgu Neamţ (campioana ultimei ediţii de Liga 4) şi AS Bradu Borca (cîştigătoarea Cupei României, faza judeţeană) era programat să se desfăşoare pe 18 august, pe stadionul Ceahlăul din Piatra Neamţ, însă amînarea startului de campionat în Liga 4 a dus şi la reprogramarea Supercupei.